To, co bylo před Geraltem. Podívejte se na trailer nového seriálu Zaklínač: Pokrevní pouto

Tisíc let před událostmi seriálu i Sapkowského knih byly světy elfů a lidí rozdělené. Prequel od Netflixu ukáže, jak se zrodil Zaklínačův svět.

Michal MančařMichal Mančař

zaklinac-witcher-blood-origin-krevni-pouto

Foto: Netflix

Prequel Zaklínače zavede diváky o více než tisíc let před události seriálu

0Zobrazit komentáře

Generické fantasy dílo s vypočítavě přilepeným a zneuctěným známým jménem, nebo zajímavý výlet do neprobádaných dějin oblíbené série? Odpověď na tuto otázku budou už zakrátko hledat fanoušci fantastiky a Zaklínače v novém seriálu, který ukáže příběhy odehrávající se stovky let před zrozením lovce příšer Geralta a jeho přátel. Prequel Zaklínač: Pokrevní pouto se nyní ukazuje v minutovém traileru a připomíná prosincovou premiéru.

Dávná historie fiktivního světa, v němž se odehrávají příběhy Zaklínače, není kdovíjak zevrubně popsaná. Polský spisovatel Andrzej Sapkowski se ve svých knihách nevyžíval v detailních dějinách národů a životopisech svých hrdinů, ale dával přednost živému a navzdory fantastickému žánru uvěřitelnému zpracování jejich osudů. Ani seriálová adaptace s Henrym Cavillem v hlavní roli nebyla jiná. Změnit by to však měl její prequel s podtitulem Pokrevní pouto, jenž vyjde během vánočních svátků.

Čtyřdílná minisérie se vydá o více než tisíc let před období, kterému se primárně věnuje seriál od Netflixu i Sapkowského knihy, jež mu jsou předlohou. Do doby, kdy elfové nebyli jen stínem své slávy a povýšená nadřazenost lidí nebyla ani vzdálenou představou. Pokrevní pouto ukáže události vedoucí k takzvané Konjunkci sfér, během níž se protnuly do té doby oddělené světy lidí, elfů i jiných bytostí. Takových, které po spojení sfér daly vzniknout lovcům příšer, zaklínačům jako Geralt.

V ještě odvážnější zajížďce mimo stezky vyšlapané Sapkowského knihami, než jaké předváděla seriálová adaptace, navíc nové dílo ukáže i stvoření prvního předchůdce pozdějších zaklínačů. To vše bude sledovat optikou vyděděnců z elfího světa, kteří spojí síly proti dosud nepojmenované hrozbě. Sedmičku rozmanitých hrdinů ztvární povětšinou méně známí herci s výjimkou mnoha sci-fi i fantasy filmy a seriály protřelé Michelle Yeohové v roli elfí válečnice Scian.

Na Krevním poutu pracují showrunnerka Zaklínače Lauren Schmidt Hissrichová a Declan de Barra, režisér několika dílů stávajícího seriálu. „Myslím, že diváky překvapí, jak Krevní pouto vypadá. Od začátku jsme měli jasný přístup, kdy jsme nechtěli vytvořit jen další typické středověké fantasy. Takže jsme se ptali, jak náš svět vymyslet novým způsobem,“ prohlásila už dříve Hissrichová o chystané novince.

Zapojení stejných autorů může být zárukou dějové i vizuální kontinuity, pro nejzarytější fanoušky to nicméně zároveň bude důvod k obavám. Nedávno oznámený odchod Henryho Cavilla, kterého nahradí bratr filmového Thora Liam Hemsworth, byl totiž podle některých spekulací způsoben i neuctivým zpracováním Sapkowského díla v rukou seriálových tvůrců. Sám Cavill je totiž velkým příznivcem původních knih.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zaklínač na Netflixu se nicméně s kritikou kvůli odklonu od knižní předlohy setkával prakticky od prvních epizod a ve druhé řadě podobné hlasy ještě zesílily. V dosažení obrovské popularity mezi širším publikem to seriálu nicméně nezabránilo. Už první sezóna byla hit a zařadila se do desítky nejsledovanějších titulů na streamovací službě, druhá sezóna ji tam následovala. A na vrchol sledovanosti se Zaklínač dostal i v Česku.

Divácký úspěch dal dokonce zelenou další tvorbě se jménem Zaklínač v názvu. Krevní pouto totiž bude už druhou odbočkou od hlavního seriálu. Loni Netflix představil snímek Vlčí sen, který byl sice akčnější, ale povedenou animovanou podívanou o mládí zaklínače Vesemira. Tedy lovce monster, jenž se později stal učitelem hrdiny knih i seriálu Geralta.

Jestli bude Zaklínač: Pokrevní pouto povedenějším prequelem v duchu Vlčího snu, nebo znásobí zášť vyvolanou vlastními výmysly filmařů bez napojení na zdrojový materiál, se diváci dozví už 25. prosince na Netflixu. Třetí řada samotného Zaklínače, v níž se naposledy coby bělovlasý mutant objeví Henry Cavill, na streamovací službu dorazí příští rok v létě.

Král je mrtev, Wakanda nechť žije! Druhý Black Panther je dechberoucí podívaná o ztrátě a smíření

Nová marvelovka se musela vyrovnat s nečekanou smrtí hlavní hvězdy. Chytře z toho udělala své stěžejní téma a ukazuje, že i MCU dokáže víc než jen bavit.

black-panther

Foto: Falcon

Druhý díl Black Panthera se vyrovnává se smrtí svého hlavního představitele

0Zobrazit komentáře

Když Marvel před čtyřmi lety vypustil do světa blockbuster o Black Pantherovi, způsobil tím malou revoluci. Příběh o tajemném africkém království Wakanda, které díky nalezištím zvláštního kovu technologicky předehnalo zbytek světa na míle daleko, se nebál vsadit na převážně černošské obsazení, získal si kritiky i fanoušky a posbíral sedm nominací na Oscara, z nichž tři proměnil. Teď do kin dorazilo pokračování, které se musí vypořádat se smrtí Chadwicka Bosemana, představitele samotného Black Panthera. Jaké jsou naše první dojmy?

O tom, jestli druhý Black Panther vznikne, nebo ne, se mluvilo dlouho. Nakonec se ale režisér jedničky Ryan Coogler rozhodl pokračovat. A hlavně Chadwicka Bosemana, který si vybudoval pověst velmi nadaného herce a před dvěma lety podlehl rakovině tlustého střeva, o níž věděli jen jeho nejbližší, nepřeobsazovat.

Na místo toho natočil film, jehož hlavní hrdina zemřel a z témat ztráty, vakua a hledání nového místa ve světě se stal hlavní motiv snímku, který je pořád nadupaným superhrdinským blockbusterem, který si zachovává okázalou estetiku prvního dílu, ale také lidským příběhem o tom, jak se s tímto vším srovnat.

V úvodní scéně snímku Black Panther: Wakanda nechť žije proto sledujeme technicky nadanou wakandskou princeznu Shuri v podání Letitie Wrightové, jak se snaží do posledního momentu vyvinout látku, která by jejího bratra, krále T’Chalu alias Black Panthera, zachránila. Nezvládne to a na rozdíl od své matky se nechce s T’Chalovou smrtí smířit. Což je postoj, který dává dynamiku celému příběhu. (V dalších třech odstavcích se mohou objevit drobné spoilery.)

bp

Foto: Falcon

Scéna z pohřbu krále ve filmu Black Panther: Wakanda nechť žije

Ten je přitom nadmíru bohatý. Krátce na to se totiž ocitáme v době rok po králově smrti, kdy na Wakandu tlačí ostatní státy světa ve snaze získat přístup k jejímu drahocennému bohatství, vibraniu, tedy kovu, který jí umožnil její pokrok. Wakanda ho samozřejmě z obavy, co by s ním mocichtivé země jako USA nebo Francie udělaly, odmítá vydat. A tak se není co divit, že napětí stoupá a že americká vláda hledá vytoužený materiál jinde.

Náhodou ho najde na dně moře, čímž si proti sobě poštve mocnou podvodní říši Talokan, o jejíž existenci neměl nikdo tušení. A vlastně ani nadále nemá, protože její obyvatelé se ukážou jen Wakanďanům, zatímco okolní svět považuje za strůjce útoků, které Talokanci podnikli, právě národ černého pantera, protože nikdo jiný přece vibranium nemá.

V čele Talokanu stojí mocný de facto polobůh Namor, který se rozhodne svou zemi bránit stůj co stůj. V jeho pojetí to znamená preventivně zničit vše pozemské a nabídne v tom princezně Shuri, kterou zaujal, spojenectví. Respektive jí začne vyhrožovat zničením její země, která v důsledku dřívějších událostí stále postrádá svého posvátného panteřího ochránce, pokud to neudělá. A tak začíná složité hledání a uvažování nad tím, co je vlastně ta správná cesta.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zní to jako klasický komiksový film? Zní, do dvou hodin a čtyřiceti minut, které trvá, se toho ale opravdu vešlo mnohem víc. Výše popsaná linka je jen základ, ze kterého vyrůstá mnohovrstevnatý příběh – který, když se nad ním zamyslíte, není ničím přelomový. Ale drží efektně dohromady a jeho síla spočívá v tom, že vypráví o nejhlubších lidských emocích, které řeší každý, ať už zrovna zachraňuje svět, nebo ne.

Wakanda nechť žije totiž nemá jednoznačnou hlavní postavu – kromě zesnulého T’Chaly –, ale sleduje prožívání rovnou několika postav, které se s nastalou situací snaží vyrovnat, co nejlépe mohou, a jsou ve vleku událostí, které ani tolik řešit nechtějí, ale musí. A pozor, skoro všechny jsou ženy, muži v tomhle filmu rozhodně nehrají prim. A třeba z toho, jak některé scény opanuje Angela Basettová coby královna Ramonda, vás bude mrazit.

Pokud se vám líbila pestrá opulentnost prvního Black Panthera, druhý za ní nezaostává, v případě zobrazování podmořského světa se ale sympaticky drží toho, že voda v temných hlubinách zase až tak krásná není. Ve smutném tématu se najde prostor i pro skvělé vtipy – o velkou část z nich se postará udatná válečnice Okoyo v podání Danai Gurirové – a i když vzdávání holdu padlému králi i herci (film dělá oboje současně) zavání patosem, ve Wakandě nechť žije tomu tak ale není. Slabší je film v jiných chvílích.

namor

Foto: Falcon

Namor neboli Kukulkán je hlavním záporákem

Například jako z jiného světa, či lépe řečeno filmu, vyznívají části, které se věnují geopolitice a tomu, že se Wakanda tím, že odhalila světu své tajemství, stala cílem útoků závistivých rádoby partnerů, kteří chtějí získat svou část jejích zdrojů. Na starosti je mají hlavně scény z pletichařící CIA, které ani zdaleka nemají takový spád jako drama uzavřené mezi africké a podmořské království. Navíc jsou dost průhledné. Poměrně klasicky melodramaticky a vypočítavě působí také odbočka věnovaná původu Namora (Tenoch Huerta), i když on sám jako postava takový není.

Jeho říše je vlastně pod vodu převedeným a trochu promíchaným světem mezoamerických indiánů, stejně úchvatným jako Wakanda. Její vůdce i obyvatelé jsou sice automaticky za záporáky, protože se rozhodli se bránit stůj co stůj, Namor k tomu má ale velice dobré a uvěřitelné důvody, které nelze jen tak smést ze stolu, čímž jako postava jen získává na zajímavosti.

bp-2

Foto: Falcon

Podmořský národ Talokan

Vedle něj Wakanda nechť žije představí ještě postavu další geniální vynálezkyně Riri Williamsové a nechybí ani ty známé z prvního dílu. Mnohem zajímavější je ale ten, kdo ve filmu zase až tolik není a po kom se celý snímek jmenuje – Black Panther je zde totiž hlavně symbol, ke kterému mnozí vzhlíží, jiným chybí, ale právě jeho neexistence všechny nutí růst. A je otázkou, jestli je vůbec potřeba.

Skvělou tečkou za filmem je ale jeho potitulková scéna, která samozřejmě nemůže coby signature znak Marvelu chybět. Místo tradičního lákání na nové projekty ale dá tomu aktuálnímu úžasnou lidskost a blízkost. Druhý Black Panther tak i díky tomu znovu ukazuje, že i v sériové výrobě, na kterou Marvel naskočil, můžou vzniknout zajímavé kousky. Otázka ale je, co by bylo, kdyby Chadwick Boseman nezemřel.