Geralt z Rivie skolil diváky. Druhá řada Zaklínače je mezi nejsledovanějšími tituly Netflixu vůbec

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

zaklinac

Foto: Jay Maidment/Netflix

Henry Cavill v seriálu Zaklínač od Netflixu

0Zobrazit komentáře

První řada seriálu Zaklínač vyšla koncem roku 2019, jen pár měsíců po odvysílání posledního dílu Hry o trůny. Proto jsme psali, že má Netflix „konečně vlastní populární temné fantasy“. Od té doby se tento žánr na streamovacích službách čím dál více rozjíždí a Zaklínač pokračuje ve své cestě za dobýváním televize. Na kontě má teď už dvě řady v desítce nejsledovanějších seriálů Netflixu.

Pokračování příběhů Geralta z Rivie za první čtyři týdny na obrazovkách nastřádalo 462,5 milionu zhlédnutých hodin, respektive necelých 53 tisíc let. Zaklínač přitom mezi desítku nejpopulárnějších vystoupal ve více než devadesáti zemích, v naprosté většině z nich na první místo. V Česku se na úplném vrcholu držel až do minulého týdne – aktuálně je na druhé příčce za britským thrillerem Drž se blízko.

Zároveň je třeba zmínit, že diváci sledováním druhé řady prozatím strávili méně času než s tou první, která po čtyřech týdnech od premiéry hlásila přes 541 milionů hodin. U části diváků nadšení nejspíš nebylo až tak vysoké, jelikož nešlo o novou adaptaci široce známého a medializovaného titulu. Vliv mohla mít i vlastní konkurence od Netflixu, který nedlouho poté vydal jeden ze svých největších hitů K Zemi hleď.

Zajímavější než kontext, v němž druhá řada Zaklínače vyšla, je její přijetí. Zatímco před dvěma lety byli novináři poněkud na rozpacích a diváci veskrze spokojeni, nyní se situace obrátila. První díly seriálu kritiky, nepříliš obeznámené s knižními předlohami nebo hrami, frustrovaly kvůli komplikovanému vyprávění, u kterého nebylo těžké se ztrácet v podstatných souvislostech. Publikum, které příchod Geralta očekávalo, se naproti tomu do seriálu mohlo více ponořit, třeba i opakovaným zhlédnutím.

netflix-witcher-season-2-freya-allan-princess-ciri

Foto: Jay Maidment/Netflix

Freya Allan jako princezna Ciri ve druhé řadě seriálu Zaklínač

Druhá řada, podle slibů showrunnerky Lauren Schmidt Hissrich, přinesla více lineární a srozumitelnější děj, v němž dostalo prostor hlubší prokreslení fantazijního světa a vývoj postav. Pro část diváků to nicméně znamenalo zároveň větší vzdálení se knižním předlohám a úbytek atraktivní akce. Hrdinové tráví více času mluvením než mlácením, zajímavý epizodický koncept „monstra týdne“ je z většiny pryč a některé z hlavních postav se vypořádávají se ztrátou moci. Nový Zaklínač je tak obecně pomalejší, byť poměrně důležitý pro další vývoj seriálu.

Jeho třetí řadu Netflix podle očekávání oficiálně oznámil už před vydáním druhé. Hissrich loni v prosinci v rozhovoru pro server TechRadar zmínila, že scénáře jsou prakticky hotové. „Celý kreativní proces se ale teprve rozjíždí,“ dodala. V důsledku toho zatím neznáme termín natáčení ani premiéry, konec letošního roku se nicméně nejeví jako nerealistický.

Hissrich se i podělila s prvními několika detaily o tom, co od dalšího Zaklínače očekávat. „Myslím, že první a druhá řada připravovaly hrací pole pro velké věci, co se mají brzy odehrát,“ řekla s tím, že třetí řada bude vycházet z její oblíbené knihy Sapkowského série, Času opovržení. (Následuje možný spoiler) Velká část jejího děje se odehrává v čarodějnické škole, kam Yennefer přihlásí Ciri.

V pokračování příběhu Geralta, Yennefer, Ciri a dalších bude zároveň čím dál větší roli hrát válka Nilfgaardu s ostatními královstvími a elfové, kteří se jí zúčastní. Proto je také důležité jejich mytologii a hlavní motivace představit ve spin-off minisérii Zaklínač: Pokrevní pouto. Ta se odehrává tisíc let před érou Geralta z Rivie, přičemž má ukázat jak nastupující nadvládu lidí nad elfy, tak vznik prvních zaklínačů, bojovníků s monstry z jiných dimenzí. Pokrevní pouto má vyjít někdy letos.

Mezitím se do žánru epického fantasy hlouběji noří také ostatní velké streamovací služby. Amazon nedávno vydal první řadu Kola času a na konec roku chystá masivní televizní událost ve formě nového seriálu ze světa Pána prstenů. Zdaleka nezahálí ani HBO, jehož prequel Hry o trůny s názvem Rok draka patří k nejočekávanějším seriálům roku a pochválit ho už stihnul i autor knižních předloh George R. R. Martin. Fantasy v poslední letech jednoduše zažívá novou renesanci.