Co znamená být nejlepší horolezec na světě. Nový trailer ukazuje dokument o Čechovi Adamu Ondrovi

K horolezectví ho už ve třech letech přivedli jeho rodiče se stejnou zálibou – a malý chlapec si brzy začal získávat pozornost.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

adam-ondra-1

Reprofoto: Adam Ondra/YouTube

Adam Ondra při zdolávání Silence v Norsku

0Zobrazit komentáře

Koncem loňského roku na Netflixu vyšel s velkým úspěchem dokument 14 vrcholů: Nic není nemožné o málo známém nepálském alpinistovi, který za pouhých sedm měsíců zdolal všechny světové osmitisícovky. Podobný příběh neuvěřitelného horolezce má i Česko v devětadvacetiletém Adamu Ondrovi. Teď vyšel trailer na nový dokumentární snímek, který jeho umění zachycuje.

Adam Ondra se jako zázračné dítě projevil po nástupu do základní školy. K horolezectví ho už ve třech letech přivedli jeho rodiče se stejnou zálibou – a malý chlapec si brzy začal získávat pozornost. V osmi letech zdolával stěny, které jsou poměrně náročné i pro dospělé lezce. O pět let později pak dokázal konkurovat velmi zkušeným sportovcům.

Jeho výhodou tehdy stále byla nízká váha, postupem let ale mnohokrát demonstroval, že žádná podobná zvýhodnění nepotřebuje. Drží hned několik prvenství v náročnosti stěn, které zdolal, a je jediným mužským sportovcem, který vyhrál Mistrovství světa ve sportovním lezení ve dvou různých disciplínách ve stejném roce. Na YouTube je dostupný krátký dokument o Ondrově zdolávání cesty Silence v Norsku, kterou nikdo jiný dosud nezvládl.

V posledních letech bývá Ondra znovu a znovu označován za nejlepšího horolezce dneška, někdy i za nejlepšího v historii. Samozřejmě se dobře zná například s Alexem Honnoldem, který jako první bez jištění slezl obří skalní stěnu El Capitan a v roce 2018 vyrazil dech celému světu v Oscarem oceněném dokumentu Free Solo. Ondra takzvané volné lezení v nebezpečných výškách nepraktikuje, ale podle technického skóre dosáhl výše než Honnold.

Část jeho cesty na vrchol ukazuje první trailer na dokument Adam Ondra: Posunout hranice, který teď exkluzivně zveřejnil magazín Variety. Sportovce milujícího skály a přírodu představuje hlavně na umělých stěnách, sleduje totiž trénování na Letní olympijské hry 2020 v Tokiu. Bylo to poprvé, co se horolezectví mezi olympijskými disciplínami objevilo.

Dokument o brilantním horolezci režírovali Jan Šimánek a Petr Záruba v několikačlenné koprodukci zahrnující i Českou televizi a crowdfundingovou kampaň. Oficiální synopse poskytuje ještě další detaily snímku, který nemá být jen o sebepřekonání jednoho sportovce, ale o potenciálu nás všech.

Adam Ondra: Posunout hranice bude mít světovou premiéru na švýcarském festivalu dokumentárních filmů Visions du Réel, který probíhá ode dneška do 17. dubna. Později zamíří také do široké distribuce na plátna, kde se má objevit 27. října.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym