Další miliardář krouží kolem fotbalu. O Sigmu Olomouc má zájem majitel hokejové Sparty Karel Pražák

Po Danielu Křetínském a Pavlu Tykačovi chce do profesionálního fotbalu vstoupit další miliardář. Majitel skupiny Kaprain si vyhlédl Sigmu Olomouc.

Luboš KrečLuboš Kreč

karel-prazak

Foto: HC Sparta / Canva Pro / CzechCrunch

Karel Pražák má zájem o Sigmu Olomouc

0Zobrazit komentáře

Nejvyšší patra českého fotbalu prochází vlastnickým zemětřesením, v podstatě neuplyne týden či měsíc, aby se neobjevil další zájemce z řad úspěšných podnikatelů o vstup do některého z prvoligových klubů. Po Zbrojovce, Dukle či Hradci Králové nyní přišla řada i na olomouckou Sigmu. Tu by chtěl získat miliardář Karel Pražák.

Karel Pražák a jeho finanční skupina Kaprain o sobě dává už nějakou dobu hodně vědět – dlouholetý blízký spolupracovník Petra Kellnera a jeho PPF, kterou prošla i většina top managementu Kaprainu, koupil od Andreje Babiše mediální dům Mafra a chemičku Synthesii, u ruzyňského letiště v Tuchoměřicích buduje velkorysý zábavní komplex Pop Airport, developersky je aktivní na dejvickém Kulaťáku, patří mu prémiový golfově-rezidenční projekt Oaks Prague a také je majitelem hokejové Sparty.

A nyní by své sportovní portfolio rád rozšířil, ale jelikož v Praze, což je jeho byznysová základna, už žádný přední klub k mání není (Sparta patří Danielu Křetínskému a Slavie Pavlu Tykačovi, Duklu ovládá Petr Paukner nově s Matějem Turkem a Bohemians jsou fanoušků), musel se rozhlédnout trochu dál.

Středočeský klub SK Hvozdnice, za který ještě relativně nedávno nastupoval coby amatérský fotbalista v krajském přeboru, nepřicházel v úvahu – a tak se s kolegy zaměřil na SK Sigma Olomouc, u které se už delší dobu řeší změna její problematické majetkové struktury. Na jaře se totiž objevila zpráva, že majoritu v klubu chce získat nepříliš známá zahraniční investiční skupina Blue Crow Sports Group.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jednání o prodeji klubu, v němž drží 77 procent spolek SK Olomouc Sigma MŽ a zbytek náleží městu (dříve klub spoluvlastnil ještě podnikatel Josef Lébr, ale ten se svého podílu vzdal), se však protahovala a vedla do slepé uličky. Ostatně o zájmu nejmenované zahraniční skupiny se hovořilo i v případě brněnské Zbrojovky, která po mnoha peripetiích skončila v rukách regionální Hospodářské komory a lidí kolem vlivného právníka Jaroslava Havla.

Nyní se na webových stránkách Sigmy Olomouc i Kaprainu objevila strohá informace, že klub dostal od finanční skupiny nabídku na převzetí. „Výkonný výbor spolku na svém zasedání v pondělí 23. září tuto nabídku přijal. Prvním výsledkem jednání by měla být indikativní nabídka předložená skupinou Kaprain,“ píše se v prohlášení.

To je informačně prosté, více detailů v něm není a jeho většina sestává z popisu toho, co je Kaprain zač. Například v textu stojí, že „skupina Kaprain má s podporou profesionálního i mládežnického sportu bohaté zkušenosti. Od roku 2019 vlastní nejtradičnější tuzemský hokejový klub HC Sparta Praha. Vedle toho také hokejový klub HC Letci Letňany a Ice Areny Letňany a Kateřinky“.

sparta-letna2

Přečtěte si takéFotbalová Sparta se přesune na Strahov. Chce stadion pro 35 tisícJe rozhodnuto. Fotbalová Sparta se přestěhuje na Strahov, kde chce postavit stadion pro 35 tisíc lidí

Skupina Kaprain pak na dotaz CzechCrunche doplnila, že má zájem i o 100 procent klubu, nejen o 77 procent spolku, který drží majoritu. „Vnímáme potenciál, který dříme v A-týmu i mládežnické akademii Sigmy, a jsme přesvědčení, že ho dokážeme plně rozvinout tak, aby hlavní mužstvo dlouhodobě bojovalo o přední pozice v lize a z jeho úspěchů těžil region i český fotbal. Svou nabídku na odkup majoritního, respektive 100% podílu v Sigmě můžeme předložit i díky zkušenostem, které jsme nasbírali nejen v hokejové Spartě, ale i při podpoře mládežnického a amatérského sportu,“ uvedl mediální zástupce skupiny Ondřej Pechar.

Jednání o převzetí Sigmy Olomouc je jen dalším z několika případů toho, jak se známá jména českého byznysu snaží do fotbalu pronikat, což je poměrně nová situace. Tuzemská kopaná měla dlouho ne zrovna dobrou pověst, ale to se postupně mění, jak se především ligovým klubům v čele se Slavií a Spartou podařilo zlepšit svou image a renomé.

Slovan Liberec tak nedávno koupil Ondřej Kania, investor Matěj Turek získal třetinu v Dukle od uhlobarona Petra Pauknera, o majetkových změnách v brněnské Zbrojovce se toho také hodně napsalo, Slavii získal od Číňanů Pavel Tykač, nového majitele vyhlíží FC Hradec Králové…

Na olympiádě předvedla ztřeštěný breakdance. Nyní je z Raygun oficiálně světová jednička

Rachael Gunn předvedla na olympiádě něco nevídaného. Její výkon, kdy dělala kobry i klokany, porota smetla, ale internet ji začal milovat.

navrh-bez-nazvu-23

Foto: Australian Olympic Team / CzechCrunch

Sedmatřicetiletá Rachel Gunn, vystupující pod přezdívkou Raygun

1Zobrazit komentáře

Stačilo jediné taneční vystoupení a Rachael Gunn znal celý svět. Tahle breakdancerka a vysokoškolská učitelka v jednom totiž předvedla na olympiádě taneční kreace obsahující třeba pozici klokana. Porotu s nimi sice vůbec neoslovila, její vystoupení ale doslova přes noc zaplavilo sociální sítě. Už její kvalifikace na olympiádu byla po předvedeném výkonu pro mnohé záhadou. Teď tanečnice s přezdívkou Raygun překvapila podruhé: byla vyhlášena novou světovou jedničkou v breakdance v žebříčku Světové federace tanečního sportu (WDSF).

Běžný divák vnímá olympijské hry jako ukázku světové třídy, která ve své disciplíně předvede to nejlepší. Při sledování breakdance, který byl na letošní hry zařazen jako nová sportovní disciplína, však mohl nabýt dojmu, že jedna z tanečnic na pódium zabloudila omylem.

Sedmatřicetiletá Rachael Gunn, vystupující pod přezdívkou Raygun (v překladu laserová pistol), před olympijskou porotou vystřihla sestavu, která připomínala podle některých spíš záchvat než taneční choreografii. Dělala kobry a klokany, smýkala sebou po zemi a při vystupování soupeřek zívala. Její neotřelé vystoupení u porotců neobstálo a Raygun si neodnesla ani jeden bod. Zabodovala však u diváků po celém světě, kteří se okamžitě začali ptát, kdo je vlastně tahle tanečnice.

Raygun, celým jménem Rachael Louise Gunn, má ve skutečnosti titul Ph.D. a přednáší na Fakultě umění na australské Macquarie University. Odmala se věnovala tanci, nejdříve stepu a společenským tancům, ovšem později potkala svého nynějšího manžela, který ji přivedl k breakdance. Pouliční taneční styl spadající do hiphopové subkultury jí učaroval natolik, že se mu dokonce věnovala i během svého studia v nejrůznějších absolventských pracích.

Dělat breakdance začala poměrně pozdě, až ve dvaceti letech, ovšem pod vedením svého manžela se postupně vypracovala v australskou špičku, kdy v roce 2023 obsadila první místo v žebříčku nejlepších žen tančících breakdance v Austrálii. Na samotnou olympiádu se pak kvalifikovala zcela podle pravidel, například i díky výhře na mistrovství Oceánie v breakdance a na dalších soutěžích. Jaké jsou její taneční dovednosti, předvedla například zde.

Nicméně jak sama po svém olympijském výkonu předvedeném v zelené teplákovce a kšiltovce řekla, byla si dobře vědoma toho, že na své mladší soupeřky nemá a nikdy je neporazí. Proto se rozhodla předvést něco jiného, být umělecká a kreativní. Rozhodně se tak z její strany nejednalo o recesi a soutěž brala velmi vážně.

Většina internetu se nad jejím výkonem bavila, ovšem část veřejnosti byla pobouřena. Raygun začaly chodit výhrůžné zprávy, vznikla dokonce petice s padesáti tisíci podpisy požadující její veřejnou omluvu a objevily se názory, že ji do výběru australské reprezentace protlačil manžel na úkor jiných talentů australské breakdance scény.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vystoupení Raygun rozdělilo i samotnou komunitu pouličních tanečníků. Zatímco jedna strana viděla ve vystoupení pouze snahu celý sport zesměšnit, druhá vyzdvihla fakt, že se jí podařilo zviditelnit breakdance daleko víc, než kdyby předvedla ty nejsložitější regulérní figury.

Od konce olympijských her uplynul již více než měsíc, na kauzu trochu jiné breakdancerky se však nezapomnělo. Opět ji oživila Světová federace tanečního sportu, která umístila Raygun na první příčku žebříčku nejlepších tanečnic breakdance na světě. To okamžitě vyvolalo otázky, jak je to po tom, co předvedla v Paříži, vůbec možné. A objevily se i pochybnosti o samotné organizaci a jejím významu v rámci sportu.

WDSF proto přišla s oficiálním vyjádřením, ve kterém vysvětlila, že se do pořadí započítávají nejlepší čtyři výsledky každého z tanečníků za poslední rok, nicméně olympijská kvalifikace ani samotný olympijský turnaj započítávány nejsou kvůli omezenému počtu sportovců. Vzhledem k tomu, že pro řadu tanečníků byly olympijské hry letošním vrcholem a soustředili se převážně na ně, části z nich většina výsledků propadla a započetly se jim jen některé. Raygun se tak rázem ocitla v čele. Lze však předpokládat, že se z vrcholu žebříčku opět rychle dostane na nižší příčky.