Datová umělá inteligence na dosah. Česko-slovenský Deepnote získal od hvězdných investorů přes 86 milionů korun

jakub-jurovychInsider

Foto: Jakub Jurových (archiv)

Zakladatel startupu Deepnote Jakub Jurových

0Zobrazit komentáře

Českým startupům se za poslední dekádu daří ve velkém prorážet za hranice a získávat tam nejen zákazníky, ale také přízeň prestižních investičních fondů. Po nedávné a dosud největší tuzemské investici Productboardu, který získal přes miliardu korun od sanfranciského fondu Sequioa Capital, nebo po loňském seedovém kole Time is Ltd. Jana Řežába a Cyril Höschla ve výši 3 milionů eur, jehož se zúčastnil fond Accel, tu je další úspěch.

Ten dokonce přímo souvisí právě se zmíněným kalifornským investičním fondem Accel a také s prestižními investory z britského Index Ventures. Celkem 3,8 milionu dolarů, v přepočtu tedy přes 86 milionů korun, od nich putuje do tuzemského startupu Deepnote, za kterým stojí Slovák Jakub Jurových. Detaily investice, které pro CzechCrunch prozradilo několik důvěryhodných zdrojů, nyní startup oficiálně potvrdil magazínu TechCrunch. Zapojilo se i české Credo, Y Combinator a několik angel investorů.

Teprve šestadvacetiletý Jurových toho má za sebou na svůj věk poměrně dost. Absolvent Masarykovy univerzity a držitel magisterského titulu z Cambridge působil jako spoluzakladatel ve startupu Hack Cambridge a ještě při studiu s několika informatiky založil startup Unite, který pomáhal hudebním studiím s online marketingem. Z hudební branže ovšem poměrně náhodou přerostl i do filmového světa a otevřel si tím neuvěřitelné možnosti.

Firma se přejmenovala na Operam a svůj hlavní trh našla v kalifornském Los Angeles, respektive Hollywoodu, kde zároveň sídlí. Princip je přitom poměrně jednoduchý – Operam sbírá dostupná data o potenciálních zákaznících a cílí na ně reklamu na produkci filmových studií, což jim zajišťuje vyšší příjmy z prodeje kinolístků a dalších formátů. Jen předloni mělo využít služby startupu na 25 procent amerických filmů.

deepnote

Foto: Deepnote

Aplikace Deepnote

Dnes má Operam své působiště jak v Kalifornii, tak i na Slovensku a v České republice a pracuje pro něj přes 130 lidí. Jakub Jurových si ale řekl, že si dá od marketingové společnosti menší pauzu, zůstane v ní jako jeden z poradců s podílem a zaměří se na zcela nový nápad – Deepnote.

V umělé inteligenci je budoucnost. Pojďme ji zpřístupnit všem

Jurových se v posledních letech ve velkém věnuje strojovému učení a umělé inteligenci, a tak si řekl, že své hobby přemění v perspektivní byznys. Deepnote chce poskytovat kompletní infrastrukturu pro práci na projektech na bázi umělé inteligence, aniž by musela daná firma či jednotlivec investovat obrovské prostředky do programátorů a především infrastruktury. Takové infrastruktury, kterou si často mohou dovolit jen obrovské globální firmy – i proto jsou v tomto ohledu nejdál například Google nebo Amazon.

Pro jakýkoliv náročný projekt tak bude možné využít díky cloudu výkon zařízení Deepnote podle potřeby a zároveň s dodatečnými nástroji. Na datech může díky online prostředí spolupracovat na dálku i několik lidí, všechny změny se verzují a zálohují a nástroj zároveň dokáže upozornit na možné chyby.

Ještě před prvním velkým investičním kolem si ale Jakub Jurových a jeho tým zvalidovali nápad v prestižním kalifornském akcelerátoru Y Combinator, kterým prošli, aby získali zkušenosti, další kontakty a zároveň následně získali i investici ve výši 150 tisíc dolarů (která se standardně mění za 7% podíl ve firmě). Do financování se vedle Y Combinatoru zapojil také český investiční fond Credo Venture a spolu s dalšími menšími investory se připojili k hlavním tahounům celého kola v podobě zmíněných Indexu s Accelem.

Cílem Jurových s Deepnote je velmi zjednodušeně vytvořit Google Dokumenty pro datové vědce. Pokud se mu to společně s talentovaným týmem lidí podaří, mohlo by jít na poli česko-slovenských firem o jeden z historicky vůbec největších globálních úspěchů.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym