Dělal pro Kellnera a před prodejem čistil Mall. Teď jde Jan Hanuš dobýt Evropu s topenáři z Woltairu

Osmačtyřicetiletý manažer a milovník downhillových sjezdů má někdejšímu Topíte.cz pomoct vyrůst do obratu v desítkách miliard korun.

Luboš KrečLuboš Kreč

jan-hanus

Foto: Mall Group

Zkušený manažer Jan Hanuš

0Zobrazit komentáře

Na pořádnou expanzi potřebujeme pořádného manažera, řekl si zakladatel topenářského startupu Woltair Daniel Helcl a povolal Jana Hanuše. Muže, který strávil posledních pět let v různých službách pro finanční skupinu PPF, naposledy jako šéf a vrchní byznysový uklízeč ve skupině Mall Group, než ji koupil polský konkurent. Dříve dělal i pro Kostelecké uzeniny Andreje Babiše a sám dva startupy rozjel: jeden propojuje amatérské adrenalinové sportovce, druhý prodává trička s originálními potisky.

Jan Hanuš na sebe upozornil nepříliš dlouhou, ale v jednom ohledu mimořádnou etapou své kariéry: právě když byl poslední rok a půl generálním ředitelem Mall Group, kterou před pár měsíci koupila polská skupina Allegro. Mall byl dlouhodobě ztrátová společnost, ale před prodejem Polákům se s Hanušem v čele pochlubil, že se podařilo jeho hospodaření překlopit do plusu.

Jak velkého? Při tržbách 20 miliard byl zisk EBITDA před daněmi a odpisy 10 milionů korun. To ale bylo loni a před prodejem Allegru, kdy se uklízelo a optimalizovalo, jak jen to šlo. Letos už se Mall opět propadl do půlmiliardového minusu.

O Janu Hanušovi od chvíle, kdy Mall Group převzalo Allegro, nebylo moc slyšet a dalo se odtušit, že jeho dny v podniku, pod nějž v Česku spadají e-shopy CZC.cz a Mall.cz nebo přepravní služba Wedo, jsou sečtené. V dresu finanční skupiny PPF, která byla v Mallu jedním z podílníků vedle EC Investments Daniela Křetínského a Patrika Tkáče a Rockaway Capital Jakuba Havrlanta, strávil dosud pět let.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Teď ale zamířil mimo impérium rodiny Kellnerových a do řádově menší firmy. Ovšem nikoli menší ambicemi, protože zakladatel energetického startupu Woltair, dříve známého jako Topíte.cz, Daniel Helcl letos cílí na miliardové tržby a v dohledné době by chtěl jít ještě podstatně výš. Z nynějších 160 zaměstnanců chce jít na stovky. Kromě Polska chystá vstup do Německa a Itálie a další globální rozkročení. A v tržbách se chce posunout na hranici 10 až 20 miliard korun.

„Změna vedení je v nejvyšším zájmu firmy a jsem si jistý, že je u Honzy ve správných rukou. Osobně zůstávám ve Woltairu na pozici Group Head of Procurement a budu se věnovat oblasti, ve které mám dvacetileté zkušenosti. Vždy jsem věděl, že sám jsem hlavně podnikatel a budovatel, který se soustředí na počáteční fázi vývoje firmy,“ řekl Helcl, který Woltair založil v roce 2018 se dvěma kolegy Karlem Náprstkem a Jiřím Švédou v reakci na to, jak nekvalitně fungoval trh topenářských služeb.

helcl-topite

Foto: Topíte.cz

Daniel Helcl, spoluzakladatel startupu Woltair (dříve Topíte.cz)

K topenářských službám postupně ale začali přidávat další byznysové nohy a od loňska nabízejí také instalace solárních panelů. Helcl a spol. o sobě dnes nejčastěji hovoří jako o startupu, který „digitalizuje přístupy k energetickým řešením pro domácnosti“. Na svou vizi se jim podařilo nalákat opravdu zvučná investorská jména, Woltair už od nich vybral přes 100 milionů korun a jsou mezi nimi fondy Kaya VC, Presto Ventures, Inven Capital polostátního koncernu ČEZ nebo polský Movens Capital.

„Woltair mě už od začátku zaujal jako firma se skvělým nápadem a obrovským potenciálem, který je přímo spjat se současnou finanční a energetickou situací ve světě. Mým cílem tedy bude především využít sladěný tým a setrvačnost firmy a posunout vše do globálnějšího měřítka,“ dodal Jan Hanuš ke svému přestupu. V minulosti kromě Mallu vedl mezinárodní firmy Kostelecké uzeniny či Telenor Hungary.

woltair

Přečtěte si takéČeský startup Woltair digitalizuje topenářství a hlásí úspěšný rokDůležitá investice, změna názvu i čtyřnásobný růst. Český startup Woltair digitalizuje topenářství a hlásí úspěšný rok

Woltair nicméně není jeho jediná post-mallová aktivita, alespoň podle jeho profilu na profesní síti LinkedIn. Spoluzaložil coby vášnivý cyklista a downhillový jezdec mezinárodní platformu Dudelo, která propojuje amatérské sportovce na cestách s těmi, kteří jsou doma, aby si mohli vzájemně pomáhat, radit, půjčovat vybavení či se za poplatek provázet. A ještě před nástupem do Mallu spustil internetový obchod s originálními potisky a slogany na tričkách Rebelsheep.com.

S těmi se ostatně on sám nechával fotit na firemní snímky. Když se stal ředitelem Mallu, oficiální fotografie ho zachytila s černým tričkem a nápisem CEO – Conquer Every Obstacle (CEO – Pokoř každou překážku). Na svém profilu na LinkedInu má zase tričko s mottem One Day or Day One? You Decide (Jeden den, nebo den jedna? Je to na tobě).

Byl v Applu i Twitteru, založil miliardový fond. Velvyslancem USA v Česku má být startupový investor

Do Česka by mohl jako zástupce vlády Joea Bidena zamířit podnikatel Bijan Sabet, který stál u vzniku fondu Spark Capital.

Jiří BlatnýJiří Blatný

bijan_sabet_spravne_1920Story

Foto: Spark Capital

Bijan Sabet, zakladatel Spark Capital

0Zobrazit komentáře

Z nadšence do počítačových technologií na Bostonské univerzitě se postupně stal startupový investor, který podporou technologických firem vydělal stamiliony dolarů. Kromě byznysu působí ale i v politice. A to čím dál víc. Má blízko k Demokratické straně a nyní Bijana Sabeta nominoval americký prezident Joe Biden na post velvyslance v České republice. Kdo přesně je muž, který by měl dlouho prázdné diplomatické místo obsadit?

Když se jednadvacetiletý Bijan Sabet v Bostonu v roce 1991 poprvé přijel podívat na veletrh Macworld, kde firma Apple představovala nové produkty, připadal si jako dítě v hračkářství. Firma Outbound Computers tam například představila první přenosný počítač kompatibilní se systémy od Applu. Protože technologie Sabeta fascinovaly už od malička, zážitek z výstavy pro něj byl natolik přelomový, že se rozhodl sbalit, nasedl do auta a z východního pobřeží USA vyrazil směr Silicon Valley.

Čerstvý absolvent informatiky z Boston College se nastěhoval do malého bytu v San Francisku a z počátku své kariéry působil v několika technologických startupech. Jediné, co ho tehdy zajímalo, bylo kódování. Jediné, po čem prý opravdu toužil, bylo pracovat po Apple, který ho na začátku profesní cesty tolik ovlivnil. Sen se mu v roce 1995 splnil, měl ale špatný konec, protože se Sabet kvůli neshodám s nadřízenými s firmou po pár měsících rozešel.

Z prvního neúspěchu si však nic nedělal, dál se pohyboval v technologickém prostředí a sbíral kontakty, které by se mu v budoucnu mohly hodit. Nějakou dobu pracoval pro Microsoft poté, co koncern založený Billem Gatesem koupil startup WebTV Networks, ve kterém Sabet působil. Jenže to dopadlo podobně jako v Applu, v korporátním prostředí se cítil nesvůj a i tam brzy skončil.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V Kalifornii se také oženil a po narození prvního ze tří dětí se s rodinou přestěhoval zpátky do Bostonu, který začal hrát na americké investiční scéně poměrně důležitou roli. Začátkem jednadvacátého století získal Sabet díky kontaktům místo partnera ve venture kapitálové firmě Charles River a podle jeho vyjádření do sebe v ten moment „všechno zapadlo.“ V roce 2005 pak s jedním z kolegů založil vlastní investiční fond Spark Capital.

Jejich první úspěšný obchod podle deníku Wall Street Journal firmě vydělal sto milionů dolarů, mediální korporaci Comcast tehdy prodali startup ThePlatform, který vyvíjel redakční systémy pro digitální média. Sabetova kariéra začala v ten moment nabírat na obrátkách, vášeň pro technologie využíval i jako investor.

Vybíral si jen startupy, které ho opravdu nadchnuly. A vybrat si uměl dobře, při rozjezdu pomohl sociálním sítím, jako jsou Twitter, Discord a Tumblr. Investoval také do aplikací Foursquare, Trello nebo Slack. Tři roky byl členem představenstva Twitteru a dodnes je na něm velmi aktivní, sleduje ho tam bezmála 80 tisíc lidí.

cannon-hp

Přečtěte si takéElon Musk od protinožců porazil uhelnou lobbyElon Musk od protinožců. Porazil uhelnou lobby, solární energii chce dostat do podmořských kabelů

V roce 2017 se Sabet dokonce umístil v první stovce nejvýraznějších startupových investorů podle časopisu Forbes. Portfolio společností, do kterých Spark Capital od svého vzniku investoval, je mimořádně atraktivní. Najdou se v něm kromě Twitteru a spol. jména jako Snap, Oculus, Coinbase nebo eToro. Fond má celkovou hodnotu 3,8 miliardy dolarů.

Dnes už se ale Sabet na byznysovém životě fondu, který založil, moc nepodílí, v loňském září oznámil, že ve Spark Capital upozadí svou roli. Měl tehdy v plánu věnovat se víc osobním investicím, filantropii a také být aktivní v politice.

Ideově má blízko k americkým demokratům, finančně se zapojil do kampaně Hillary Clintonové v roce 2016, kritizoval Donalda Trumpa za jeho protiimigrační politiku, protože jako řada dalších význačných postav technologické scény má kořeny v zahraničí – jeho otcem je Íránec, matka je Korejka.

Sabet, milovník analogové fotografie, podpořil i Joea Bidena a právě dlouholetá pomoc straně by ho teď měla přivést k diplomatickému postu. Americký prezident Biden ho totiž spolu s kandidáty do dalších zemí nominoval na velvyslance v Česku. Pokud jeho návrh projde Senátem, což by měla být spíše formalita, nebude ale Sabet prvním americkým velvyslancem v Česku, který má blízko k velkým hi-tech společnostem.

Mezi lety 2014 a 2017 post zastával Andrew Schapiro, který se před svou diplomatickou kariérou proslavil mezi lety 2010 a 2013 jako advokát YouTubu ve sporu s americkou mediální skupinou Viacom, jež platformu žalovala za porušování autorských práv

Ani předchozí velvyslanec USA v Česku Stephen King nemá k byznysu daleko. Jeho firma King Capitol podniká mimo jiné v nemovitostech. King ale odstoupil v roce 2020 po zvolení Joea Bidena prezidentem, od té doby je křeslo velvyslance v Petschkově vile v pražské Bubenči neobsazené.

S přispěním Luboše Kreče.