Děti u mě spoří za tři procenta, mají simulované akciové portfolio i limit na vklady, radí Jiří Cimpel
Investiční poradce pomáhá se správou peněz nejen cizím lidem, ale i svým dětem. Ty se snaží naučit třeba to, co je složené úročení.
Investiční poradce Jiří Cimpel
Jiří Cimpel není úplně typický finanční poradce. Vlastně on sám si říká privátní investiční poradce a zdůrazňuje, že se svými kolegy z firmy Cimpel & partneři jsou živi nikoli z provizí od bank či pojišťoven, ale z toho, co vydělají svým klientům. Těm, především z řad bohatších lidí, spravují přes miliardu korun. A k tomu, jak se řádně chovat k penězům, vede i své děti, jak popisuje v investičním dotazníku CzechCrunche.
Jak správně vést potomky k finanční gramotnosti, je velká otázka nejen pro rodiče, ale i pro školy nebo bankovní instituce. Čtyřicetiletý Jiří Cimpel, který je také tvůrcem podcastu Cesta rentiéra a autorem e-knihy Rentiérské minimum, si pro své děti vymyslel specifický, leč pro finančníka asi typický model: založil, jak on říká, Tata banku.
„Samy si musí vést jednoduchou finanční rozvahu do připravené tabulky. Rychle tak pochopily, co znamená princip složeného úročení a že se jim vyplatí utrácet jen úroky z jejich vkladů,“ popisuje zakladatel společnosti Cimpel & partneři, co se svým potomkům snaží vštípit. Rozhovor pro CzechCrunch je součástí seriálu osobněji laděných článků, v nichž představujeme známá jména zdejší investiční scény. Seriál je navázaný na naši vlajkovou byznysově-investiční konferenci Money Maker.
Co byla vaše první, ale opravdu první investice (klidně něco v dětství)?
Když jsem byl na základní škole, sbíraly se hokejové karty. Mě hokej nikdy moc nezajímal, ale karty jsem sbíral, protože jsem je pak mohl vyměňovat za jiné věci, které jsem chtěl já. Už tehdy mi přišlo fascinující, jak konkrétní věci mají zcela odlišnou hodnotu pro různé lidi. Stejná věc je pro jednoho bezcenná, zatímco pro jiného má vysokou hodnotu. Přijde mi, že to samé vidím ve světě profesionálních investic, jen je cena doplněna o pár nul na konci.