Do Česka přijela očekávaná Tesla Model Y. Má ambici stát se nejprodávanějším vozem značky

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

tesla-modely

Foto: Tesla

Tesla Model Y. Vávra je velkým fanouškem automobilky.

0Zobrazit komentáře

V České republice se v těchto dnech poprvé představuje nový vůz automobilky Tesla, který nese název Model Y. První zákazníci v Česku si své auto, které se začalo prodávat v průběhu července, převezmou v následujících dnech. Mohlo by jít o nejúspěšnější model značky Tesla na českém trhu, řekli dnes novinářům zástupci českého zastoupení značky Tesla. Kalifornská automobilka Elona Muska tu již nabízí své předchozí Modely 3, X a S.

Cena očekávaného elektrického crossoveru Model Y v České republice startuje na ceně 1 724 490 korun. Dojezd je 507 kilometrů na jedno nabití dle cyklu WLTP, maximální rychlost činí 217 kilometrů za hodinu a zrychlit z nuly na 100 km/h zvládne auto za pět vteřin. Připlatit si řidiči mohou zejména za jiný lak, větší kola, barvu interiéru či funkci Autopilot a schopnost plně autonomního řízení.

V letošním roce firma počítá s dodávkami Modelu Y ve variantě Long Range, objednat si bude možné také verzi Performance, která stojí v základní variantě o 150 tisíc korun víc a má nižší dojezd (480 km), avšak vyšší rychlost (241 km/h) i zrychlení (z 0 na 100 km/h za 3,7 sekundy). Tyto vozy se ale k zákazníkům dostanou až v příštím roce. Všechny vozy jsou vyráběné v čínské Šanghaji, po otevření továrny v Berlíně se budou vozy pro český trh vyrábět v Německu.

Zástupci českého zastoupení značky uvedli, že Model Y bude jedním z nejprodávanějších aut značky minimálně v Evropě. Proti jiným modelům značky Tesla má Model Y například větší kufr i pohodlnější nastupovaní a český prodejce podle zástupců značky eviduje velké množství objednávek ve srovnání s předchozími modely, konkrétní čísla ale nezveřejnili.

Své auto může mít zákazník od objednání do jednoho měsíce. Pokud by si vybral velmi individuální specifikaci, auto by se k němu dostalo na začátku příštího roku. Tesla však nenabízí velké množství variant, a tak by většině zákazníků mohly vyhovět současné skladové vozy. Všechny vozy Model Y jsou dodávány s pohonem všech kol.

Konkurenční elektrická SUV, včetně domácí Škody Enyaq, se s cenou pohybují okolo jednoho až 1,2 milionu korun. Tesla nabízí nejdelší dojezd na jedno nabití, u Enyaqu je to přes 400 km podobně jako u Kia EV6, naproti tomu Audi Q4 e-tron nebo Volkswagen ID.4 udávají kolem 350 kilometrů. Model Y má také nejvyšší výkon, a to 225 kW, Audi, Kia i Hyundai Ioniq 5 mají o 100 kW méně, Enyaq pak konkuruje agregátem se 132 kW.

Americká automobilka Tesla, která vyrábí výhradně elektromobily, prodala v Česku letos do konce července 136 aut, což je o 48 procent méně než loni. Za celý minulý rok to bylo 396 vozů. V nabídce má vedle Modelu Y, který Elon Musk poprvé představil už v březnu 2019, také Model 3 (cena začíná na 1,3 milionu korun), Model X (2,9 milionu korun) a Model S (2,7 milionu korun). Výroba očekávaného pick-upu Cybertruck se zatím odsouvá.

0x0-model_y_05

Foto: Tesla

Tesla Model Y

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym