Do Evropy dorazila nová sociální síť Marka Zuckerberga. Threads je hlavně o písmenkách a chce konkurovat X
Uživatelé ve více než sto zemích včetně USA už mohou Threads používat několik měsíců. Evropská unie čekala kvůli regulaci.
Sociální sítě jsou dnes nedílnou součástí našich životů. K největším hráčům v této oblasti patří společnost Meta, pod niž spadají Facebook, Instagram, WhatsApp nebo Messenger. Ty mají po celém světě miliardy uživatelů, ale zakladatel a výkonný ředitel Mety Mark Zuckerberg vidí příležitost pro další projekt. Před několika měsíci spustil aplikaci Threads, která se na rozdíl od Instagramu nebo TikToku, kde se to hemží fotkami a videi, soustředí primárně na text a kratší zprávy. Jde tak o přímou konkurenci sítě X, která patří Elonu Muskovi a dříve se jmenovala Twitter. Threads si ode dneška mohou oficiálně vyzkoušet také uživatelé z Evropské unie.
Nová sociální síť od Mety se začátkem července spouštěla ve Spojených státech, Velké Británii a dalších desítkách zemí, ovšem vyjma Evropské unie. Příchod do zemí EU byl odložen kvůli přísné unijní regulaci internetových služeb, týkající se zejména sdílení dat mezi aplikacemi. Oficiálně Meta spuštění Threads v Evropské unii nekomentovala, ale na webu threads.net se v předchozích dnech objevil odpočet, který skončil ve čtvrtek 14. prosince v poledne. Od této chvíle se mohou do sociální sítě přihlásit také evropští uživatelé. Mobilní aplikaci ještě někteří k dispozici v App Storu a Google Play nemají.
„Dnes otevíráme Threads více zemím v Evropě. Všichni vítejte,“ napsal před polednem Mark Zuckerberg. Threads jsou vzhledem ke své povaze, kdy jde hlavně o sdílení krátkých textových zpráv, konkurencí především pro sociální síť X. Do jednoho příspěvku se vejde maximálně 500 znaků a lze k němu přiložit odkaz, obrázek nebo pětiminutové video. Podporovány jsou také reposty a citování jiných příspěvků, stejně jako to známe z X.
Od spuštění pak přibyly také webová verze a možnost nechat si vedle automaticky řazeného výpisu příspěvků zobrazovat jen ty od uživatelů, které sledujete. Zároveň je aplikace Threads úzce spojená se sesterským Instagramem, protože právě jeho vývojáři na Threads pracují. Propojení tkví hlavně v registraci, kdy uživatelé mohou využít svůj existující instragramový účet, ze kterého se jim do Threads přesunou uživatelské jméno i třeba oblíbené účty, které sledují.
Jelikož má pod sebou Meta ty největší sociální sítě na světě, také červencové uvedení Threads bylo velmi očekávané. Jen za první týden od spuštění se registrovalo přes 100 milionů lidí. A přestože v říjnu Mark Zuckerberg uváděl, že alespoň jednou měsíčně Threads zapne téměř 100 milionů uživatelů, rychlý růst ze svého startu síť nevydržela. Už v létě se psalo o tom, že Threads po počátečním nadšení ubývají aktivní uživatelé, a tak by teď mohl být rozjezd v desítkách zemí Evropské unie pro firmu vítaným oživením zájmu.
„Rozšíření do Evropy je důležitým testem dlouhodobé životnosti sítě Threads,“ uvedla nedávno nezávislá analytička technologického sektoru Debra Aho Williamsonová. V příštím roce by podle ní mohla síť díky spuštění provozu v EU získat zhruba 40 milionů nových uživatelů. Bude zajímavé sledovat i souboj s konkurenčním X. Jeho majitel Elon Musk na konci července uvedl, že počet účtů, kteří alespoň jednou měsíčně síť X použijí, dosáhl nového maxima a překročil 540 milionů.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsMusk, který je nejbohatším člověkem na světě, koupil síť loni v říjnu za 44 miliard dolarů (a dnes je její hodnota zásadně nižší). Tehdy se ještě nazývala Twitter, než ji přejmenoval na X. Za Muskova působení se mimo jiné uvolnila pravidla pro psaní příspěvků, podle kritiků se tak ale otevřela cesta k nenávistným projevům nebo šíření nepravdivých informací. Musk propustil většinu zaměstnanců podniku, včetně lidí zodpovědných za odstraňování problematického obsahu, a obnovil účty, které byly dříve zablokovány například kvůli nenávistným projevům.
Obavy ohledně nedostatečné regulace obsahu a některé Muskovy kontroverzní výroky vedly k tomu, že řada inzerentů se od sítě X distancovala. Agentura Bloomberg tento týden přišla s odvoláním na své zdroje se zprávou, že síť X má letos z reklam získat příjmy kolem 2,5 miliardy dolarů, což je proti předchozím letům značný propad. Zatímco letos v jednotlivých kvartálech měla firma utržit kolem 600 milionů dolarů, v roce 2022 to bylo přes miliardu. Reklamní příjmy mají aktuálně tvořit z celkových příjmů X 70 až 75 procent. Celkové příjmy by tedy letos mohly dosáhnout na zhruba 3,4 miliardy dolarů.
S přispěním ČTK