Meta spustila svého zabijáka Twitteru, ale ne v EU. Threads zde není kvůli ochraně osobních údajů

Meta chce využít problémů Twitteru Elona Muska a přetáhnout jeho uživatele do nové aplikace. Nebylo by to poprvé, kdy by se jí něco takového povedlo.

Jiří BlatnýJiří Blatný

threads-1

Foto: Meta / CzechCrunch

Nová aplikace Threads má být konkurencí Twitteru

0Zobrazit komentáře

Twitter v poslední době není ve formě. Sociální síť, kterou loni na podzim koupil Elon Musk, se potýká s finančními problémy, musela propouštět a zavedla různé změny, nad kterými kroutil hlavou nejeden uživatel. Není tedy divu, že se objevila řada jiných aplikací, které se snažily ukrojit si kus koláče a přilákat alespoň některé lidi k sobě. Po několikatýdenním rozruchu se po nich ale ve veřejném prostoru většinou slehla zem. Problémů Muskovy sítě se teď snaží využít i Meta, která dnes spustila aplikaci Threads, jež vypadá a funguje skoro stejně.

Nová aplikace je úzce spojená s Instagramem, právě vývojáři sociální sítě dceřiné firmy Mety Marka Zuckerberga na ní totiž pracují. Threads má tato návaznost pomoct v začátcích a uživatelům Instagramu usnadnit její používání. Člověk se do ní totiž může přihlásit pomocí instagramového účtu, Meta mu také do nové aplikace převede jeho uživatelské jméno či oblíbené účty, které sleduje.

Ve zmíněné migraci dat ale je i problém. Spolu se základními údaji mohou mezi Instagramem a novou aplikací putovat i další informace včetně těch o zdraví, poloze nebo historii vyhledávání. Aplikace Threads je tak podle deníku The Guardian dostupná zhruba ve stovce zemí světa, v Evropské unii se ji ale kvůli přísnějším podmínkám firma rozhodla prozatím nezpřístupnit, píše deník Irish Independent. The Guardian ráno také uvedl, že během prvních hodin po spuštění se do Threads přihlásilo na pět milionů uživatelů, podle Zuckerberga jejich počet už překročil deset milionů, napsal The Independent.

Zatím není jasné, kdy se Threads v EU dočkáme. Meta nyní čeká na další pokyny od Evropské komise týkající se evropského zákona Digital Markets Act, který upravuje, jak velké online platformy jako Facebook, Instagram nebo Twitter využívají svou tržní sílu, uvádí agentura Bloomberg. Evropská komise podle ní očekává, že další pokyny firmám poskytne v září.

Už před spuštěním bylo ale v aplikaci poměrně živo. Předběžný přístup podle serveru Engadged dostala třeba zpěvačka Shakira nebo kuchař Gordon Ramsay. Meta s novou aplikací přichází poté, co Twitter minulý týden oznámil další změny, které kromě jiného znamenají striktní limity pro čtení příspěvků. Od loňského října, kdy Elon Musk Twitter koupil, se sociální síť potýkala s řadou problémů, ztratila některé inzerenty, a tedy i příjem z reklamy, propustila podstatnou část svých zaměstnanců a učinila řadu nepopulárních rozhodnutí. Mark Zuckerberg Muskův styl vedení sítě dlouhodobě kritizuje a nedávno se oba pánové dohodli, že si účty vyřídí soubojem v kleci.

Jestli se nahradit Twitter platformě Threads od Mety podaří, to se teprve ukáže. Zuckerberg to ale, zdá se, se snahou využít chaosu na Muskově síti myslí vážně. Na nové aplikaci napsal, že Twitter měl šanci uspět, ale selhal, a nadešel tak čas někoho jiného. Zakladatel Facebooku také v době vydání aplikace poprvé od roku 2012 vydal tweet, ve kterém pomocí populárního memu naráží právě na podobnost Twitteru a Threads.

Pokud Threads uspěje, nebude to poprvé, kdy by Meta svým nástupem převálcovala konkurenční aplikaci. Když v roce 2016 spustila na Instagramu Stories, tedy krátká aktuální videa či fotografie, v podstatě tím zarazila rozvoj Snapchatu, aplikace, která je právě na podobném principu založená, napsal tehdy server TechCrunch. V roce 2020 na Instagram dorazily Reeels, tedy krátká videa na výšku, pro změnu po vzoru Čínského TikToku.

Asi neznámější alternativou Twitteru je v současnosti decentralizovaná síť Mastodon, ale není zdaleka jediná. Další je třeba aplikace Bluesky podporovaná zakladatelem Twitteru Jackem Dorseym, do které se lze dostat pouze na základě pozvánky od již registrovaného uživatele. Vznikla v roce 2021 ještě v rámci Twitteru, jako samostatná služba začala fungovat v roce 2022. Platforma letos v červnu podle Wall Street Journal (WSJuvedla, že se rozrostla na přibližně sto tisíc uživatelů z pouhých několika stovek, které ji používaly v únoru.

Mezi další vyzyvatele Twitteru patří Substack Notes nebo služba Post. V souvislosti s posledními změnami na Muskově síti se zvýšené pozornosti těší i aplikace Spill, za kterou stojí dva bývalí zaměstnanci Twitteru, píše WSJ. Žádné se nicméně nepodařilo dostat se do pozice opravdu dlouhodobé alternativy.