Do odložených plateb vstupuje první česká banka. Equa bank se službou PlatímPak uhradí nákup až za 25 tisíc korun

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

equa-bank-pobocka

Foto: Equa Bank

Jedna z poboček Equa bank

Na velký a rychle rostoucí trend v internetovém nakupování naskakuje první česká banka. Equa bank se rozhodla naplno vplout do vod odložených plateb, které u zákazníků stoupají na oblibě, a se svou službou se všeříkajícím názvem PlatímPak se chce připojit k tuzemským startupům, které u nás odložené platby úspěšně prokopávají.

„Služba PlatímPak přináší stále populárnější princip odložení platby, a to až do výše 25 tisíc korun na jeden nákup a dobu odložení až 30 dní,“ popisuje pro CzechCrunch hlavní propozici služby Kateřina Tauchmanová, E-commerce Products Manager v Equa bank.

Když chce zákazník odloženou platbu PlatímPak využít, v e-shopu ji zvolí jako platební metodu, zadá nezbytné minimum údajů a Equa bank během desítek vteřin žádost vyhodnotí. Pokud vše projde skóringem, platba je obratem provedena a nákup dokončen s tím, že zákazník zatím neplatí nic.

Odložené platby v e-shopech postupně nahrazují například dobírky a zákazníci si díky nim mohou zboží vyzkoušet, než za něj reálně zaplatí. Může se jednat o jakékoliv produkty, ale často se odkládání plateb využívá například u módy, kdy člověk dopředu neví, zda mu bude oblečení sedět.

platimpak

Foto: Equa bank

Odložená platba PlatímPak se objeví mezi platebními metodami

„Jedná se o moderní metodu nahrazující zastaralou a dražší formu dobírky, která zvyšuje komfort a bezpečnost platby pro zákazníka,“ potvrzuje Kateřina Tauchmanová. Službu PlatímPak přitom mohou využít jak zákazníci Equa bank, tak i uživatelé, kteří mají účty v jiné bance.

V každém případě platí, že lze v rámci jednoho nákupu utratit, respektive si odložit až 25 tisíc korun, přičemž zákazníci Equa bank tak mohou činit opakovaně bez omezení. Klienti jiných bank mohou mít vždy aktivní pouze jednu platbu a využít ji až desetkrát během jednoho roku. Maximální limit pro celkové roční čerpání je v takovém případě 50 tisíc korun.

Také v Equa bank je odložená platba formou spotřebitelské půjčky s tím, že prvních 30 dnů se jedná o bezúročnou formu. To znamená, že pokud za svůj nákup zaplatíte do jednoho měsíce, neplatíte nic navíc, ani žádné poplatky. Je však zároveň možné si celou odloženou platbu převést na spotřebitelský úvěr.

„Klient má možnost si převést celou odloženou platbu nebo její část na pravidelné splátky již od 100 korun měsíčně. Záleží tedy zcela na klientovi, jaký počet měsíců a výši měsíční splátky si zvolí,“ vysvětluje produktová manažerka e-commerce produktů v Equa bank.

Aktuálně si lze odložit platbu přes službu PlatímPak ve stovce tuzemských internetových obchodů a Equa bank očekává postupné rozšiřování své služby. Sází přitom i na jednoduchost implementace na straně e-shopů, které si nepotřebují instalovat žádné speciální brány. Buď využijí doplněk na platformě Shoptet, nebo si do vlastního e-shopu nasadí PlatímPak přes API rozhraní.

„Služba je výhodná nejen pro zákazníky, ale samozřejmě i pro e-shopy, kterým přináší možnost růstu počtu zákazníků bez rizika nezaplacení. Implementace PlatímPak do platebních metod je zdarma, stejně jako provoz. Navíc umožní přístupnost nákupu pro novou cílovou skupinu,“ doplňuje Tauchmanová.

Equa Bank by se svou službou ráda naskočila na rychle rostoucí trend, který je viditelný nejen v tuzemské e-commerce, ale po celém světě. „Dobrým příkladem je sousední Německo, kde je tento typ platební metody velmi atraktivní, a tak očekáváme vzrůstající zájem také u nás. Podle našich odhadů by to mohlo být 10 % z celkových transakcí e-shopu,“ nastiňuje Tauchmanová potenciál odložených plateb.

Partnerem článku a CzechCrunche je společnost Equa bank. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.