DoDo, Notino i Relay. Firmy naskakují na trend výplaty kdykoli, a tak roste i český startup Advanto

Advanto, díky němuž si mohou zaměstnanci nechat vyplatit odpracovanou mzdu kdykoli, po dvou letech na trhu hlásí stále větší zájem.

Peter BrejčákPeter Brejčák

zakladatele-advanto_-ceo-martin-fortelny-cto-jan-kolbl-minInsider

Foto: Advanto

Zakladatelé startupu Advanto Martin Fortelný a Jan Kölbl

0Zobrazit komentáře

Nechat si vyplatit mzdu kdykoliv v měsíci prostřednictvím českého Advanta aktuálně umožňuje přibližně 35 firem, z toho je jen letos dvacet nových. Celkem tak má díky startupu přístup k této možnosti bezmála 20 tisíc pracujících lidí, pětinásobek oproti stavu na začátku ledna, přičemž i tento počet by měl ještě v průběhu tohoto roku výrazně narůst. Právě těmito čísly zakladatelé startupu dokládají, že jde o rozmáhající se trend.

„Vidíme větší vůli zaměstnavatelů lidem pomoci. Úspěšné fungování u jiných zaměstnavatelů potom motivuje další k tomu, aby se na nás obrátili. Když k tomu přičteme to, že firmy stále velmi trápí nedostatek pracovní síly, a hledají proto nové benefity, tak se zájem o Advanto poslední dobou ještě zvětšuje. Personalisté totiž už také vědí, že ze všech pracovních benefitů dnes lidi nejvíce zajímají ty, které se týkají výplaty, a že rychlost, jakou se k penězům dostanou, je z pohledu pracovníka často to důležitější,“ popisuje pro CzechCrunch ředitel Advanta Martin Fortelný.

Fortelný společně s Janem Kölblem startup zakládali v roce 2020 s cílem nahradit neefektivní půjčky a zlepšit finanční situaci lidí. O několik měsíců později na to získali první investici od fondu Nation 1, loni v květnu uzavřeli druhé kolo ve výši 17 milionů korun od V-Sharp Alpha, za kterým stojí Michal Menšík z logistické firmy DoDo a spolumajitel Accolade Zdeněk Šoustal.

Advanto umožňuje zaměstnancům vybrat si kdykoliv v měsíci svou odpracovanou mzdu pomocí pár kliknutí v telefonu. Firma musí stejnojmennou aplikaci napojit na své mzdové a docházkové systémy, následně už proces funguje automatizovaně. Startup momentálně mzdy financuje zaměstnavatelům z vlastních prostředků, k vyrovnání pak dochází na konci měsíce.

advanto-vsharp2

Foto: Advanto

Spoluzakladatel Advanta Martin Fortelný a Michal Menšík z V-Sharp Alpha

S podobným řešením Advanto na trhu není jediné, konkurenčním hráčem je startup PalmApp, který věří, že do pěti let bude výplata kdykoliv naprostým standardem. Této vizi věří například i Česká spořitelna, jež PalmApp letos podpořila desítkami milionů korun přes svůj fond Seed Starter. Advanto však své služby nabízí delší dobu a minimálně zatím tak má ve své velikosti navrch.

„Zatím můžeme prozradit, že měsíční výnos se mezi letošním a loňským červencem zvýšil 21krát. Rychlé tempo růstu očekáváme i tento rok, což znamená, že se na konci letošního roku dostaneme na anualizované výnosy mezi 15 až 20 miliony korun,“ doplňuje Fortelný s tím, že startup registruje celkem pět tisíc uživatelů. Očekává však, že s růstem klientů bude tento počet dále přibývat.

Advanto už využívají například Rohlík, DoDo a Lagardère, v minulých měsících přibyly také Bageterie Boulevard a Pizza 360. E-shop Notino bude možnost nechat si vyplatit mzdu kdykoliv rozšiřovat z brigádníků pro všechny. A například logistická společnost Hopi po pilotu službu rozšíří na všechny pracovníky v Česku. Od července startup dobývá také slovenský trh, prvním tamním klientem se stalo Delivery Hero, německá matka Dáme jídlo.

„Chtěli jsme našim zaměstnancům nabídnout nový typ benefitu, který jim pomůže především při řešení nenadálých finančních situací. Rychlý a snadný přístup k vlastní odpracované výplatě může být zásadní pro udržení finanční stability. Důležitou roli hraje podle nás i soukromí, které aplikace poskytuje, a fakt, že celý proces je online a nevyžaduje složitou administrativu,“ popisuje HR ředitelka Eva Kyselová z Lagardère Travel Retail, jež provozuje například síť trafik Relay.

„Dát lidem možnost rozhodovat o výběru části svých finančních prostředků je pro nás změna myšlení, která s sebou přináší obrovskou konkurenční výhodu při náboru i následné spokojenosti lidí, jež i tento benefit ovlivňuje,“ dodává HR manažerka Notina Jana Vričanová.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina