Dotyk bez obav. Česká antimikrobiální fólie chce poskytnout jistotu čistoty při používání dotykových displejů
Spoluzakladatel Fortes Interactive Libor Vošický
Ve většině světa koronavirová pandemie spíše polevuje a také v Česku probíhá větší rozvolňování. Ovlivněni tím, čím jsme právě prošli, a s respektem k možnosti příští pandemie se ale vrátíme do nového světa. Bude v něm mít místo třeba jiné fungování práce v kancelářích, ale také naše každodenní interakce s okolním světem. Každý povrch, kterého se dotýkáme, je místem života bezpočtu bakterií, často i virů. Budoucnost je tak možná pokrytá antibakteriálními povrchy a fóliemi.
Jednu takovou vytváří i brněnská firma Fortes Interactive. Ačkoliv s tímto záměrem patří k zástupu dalších se stejnými cíli pokrývat potenciální místa přenosu nebezpečných mikrobů antibakteriální fólií, má trochu specifičtější perspektivu. Hlavní součástí jejího byznysu je totiž navrhování a výroba dotykových obrazovek na míru. Fortes Interactive tak například dodává velké infopanely, displeje samoobslužných pokladen nebo bankomatů.
Ve všech případech jde o obrazovky, s nimiž denně přijde do styku nespočet lidí a kterých je zároveň nutné se dotýkat. Interaktivnější veřejný prostor s sebou jednoduše přinesl také sníženou míru hygieny – například na displejích na letištích se podle informací Fortesu objevuje i 1500krát více bakterií než na záchodovém prkénku. Máme přitom větší tendenci ho před použitím pravidelně čistit.
Hygiena v každém případě byla velkou otázkou už před pandemií, ta ale celý problém vynesla do středu pozornosti a rychle se začala objevovat řešení, jak zajistit čistotu povrchů, kterých se často dotýkáme. Jelikož neustále je utírat není udržitelné a v mnoha případech takřka nemožné, otevřel se prostor pro různé typy automatického čištění nebo speciální ošetření povrchů.
Před časem jsme například psali o liberecké firmě 3DK, která používá zvláštní dlouhotrvající postřik a ultrafialové lampy. Tato technika, přenesená částečně ze způsobů dezinfikování chirurgických nástrojů, se díky spolehlivé aplikaci i pokrytí velkých ploch měla původně objevit v jihokorejském metru dlouho před pandemií. Nápad použít ji například v supermarketech v Česku tak paradoxně přišel až později.
Obavy z dotyku a samočistící rostliny
Také fólie od Fortesu začala vznikat zcela bez souvislosti s covidem, zkrátka obecně za účelem zlepšení hygieny. „Když jsme v roce 2018 na soutěži vystavovali náš dotykový stůl, všimli jsme si, že někteří návštěvníci na něj pouze koukali, aniž by přímo vyzkoušeli ovládání,“ popisuje pro CzechCrunch spoluzakladatel Fortesu Libor Vošický. Ukázalo se, že jim to přišlo nehygienické. Logickou reakcí tak byl nápad vytvořit postřik nebo fólii, která by zajistila neustálou hygienickou čistotu povrchu displeje.
„Časem ten nápad v rámci dalšího rozvoje firmy trochu zapadl, na popud pandemie jsme se k němu ale vrátili. Obávali jsme se, že by lidé mohli veřejné dotykové obrazovky přestat používat úplně,“ říká Vošický. Na vlastní, přesně řečeno antimikrobiální, fólii začali intenzivněji pracovat v březnu loňského roku a nyní vstupují do fáze testování v reálných podmínkách.
Produkt, který se už v testovacích verzích objevil například v prodejnách KFC, Albertu či dokonce České pošty, se jmenuje Lotus. Jeho tvůrci vysvětlují, že název od známé stejnojmenné rostliny převzali kvůli zvláštnímu povrchu jejích listů. Ty jsou extrémně hydrofobní, tedy odpuzující vodu, a někdy proto označované za samočistící.
Fólie Lotus není primárně hydrofobní, ale antimikrobiální. Jak už zaznělo, Fortes Interactive s ní nevynalézá kolo a vstupuje na již poměrně rozsáhlý trh různých řešení pro nepřetržitou dezinfekci povrchů. Zvláštní perspektiva firmy vyrábějící hlavně dotykové obrazovky ale znamená, že Lotus je právě takovým zařízením co nejlépe přizpůsobený. Oproti velké části konkurence by tak měl nabídnout například lepší průhlednost, což je při použití na displejích pochopitelně zásadní.
„V antimikrobiálních fóliích se typicky používá velké množství kovů, které snižují jejich průhlednost a zároveň zamezují použití s kapacitními dotykovými technologiemi,“ vysvětluje Vošický. Nejčastěji se ve fóliích objevuje stříbro, přirozeně vylučující ionty. Ty při kontaktu s bakteriemi ničí membrány jejich buněk, zastavují jejich množení a v důsledku je tak zabíjí.
Pro lidi nebo zvířata jde samozřejmě o neškodný proces, uvolňující se ionty ale vytváří slabý elektrický náboj, který může narušit správné fungování kapacitních displejů. Ačkoliv se na velkých dotykových obrazovkách ve veřejných prostorách používá IR technologie, kapacitní je hned v jejím závěsu, a tak má fólie Fortesu široké pole využití. Ačkoliv tuzemská firma kvůli ochraně know-how zatím nechce zmínit detaily fungování svého řešení, nemělo by obsahovat tolik kovů, takže nabídne i lepší transparentnost.