Drastické procitnutí. Hodnota startupového premianta slítla ze 46 na 6,5 miliardy dolarů
Švédská Klarna je průkopníkem odložených plateb. Těm se dařilo za pandemie, nyní se ale investoři obávají, že přijdou těžké časy.
Ve stockholmském ústředí společnosti Klarna jsou k dispozici výdejní automaty, kde si zaměstnanci mohou zdarma vybrat příslušenství k výrobkům Apple, jež všichni dostávají. Samozřejmostí je bezplatné pití a jídlo, centrálu s několika tisíci lidí zdobí nábytek od značek jako Vitra. Prostě startupový sen. Ostatně loni se švédská firma stala nejhodnotnějším startupem Evropy. Jenže časy se mění. A dost radikálně.
V září roku 2020 ohodnotili investoři Klarnu, která je podobně jaké české Twisto průkopníkem modelu „nakup teď a zaplať později“, na 11 miliard dolarů. V březnu 2021 to už bylo 31 miliard dolarů, o dalších pár měsíců dokonce 45,6 miliardy dolarů. Poslední bombastické investiční kolo vedl japonský fond SoftBank, který proslul například masivní sázkou na kancelářský startup WeWork, jehož valuaci také vyhnal do nebeských výšin.
Jestli se bude také v případě Klarny opakovat impozantní splasknutí bubliny včetně mohutného propouštění a osekávání byznysu jako u WeWorku, není jasné. Že ale nastává procitnutí, je zřejmé. Firma nejprve v květnu ohlásila propouštění desetiny ze svých sedmi tisíc zaměstnanců a teď podle deníku The Wall Street Journal vybrala u investorů dalších 650 milionů dolarů, jenže s valuací 6,5 miliardy dolarů. To je meziroční pokles hodnoty firmy o 85 procent.
„Rozhodli jsme se, že změníme přístup k našim investicím a zaměříme se víc na krátkodobou ziskovost místo dlouhodobého výhledu,“ ohlásil zakladatel a šéf Klarny Sebastian Siemiatkowski při rozhovoru pro Financial Times. Jinými slovy – přestaneme pálit peníze a nebude expandovat vesmírnou rychlostí. V roce 2019 Klarna prodělala 93 milionů dolarů, předloni 167 milionů dolarů a loni už to bylo 730 milionů dolarů. Za první letošní kvartál se ztráta prohloubila na 250 milionů dolarů.