Furt tu lítaj nějaký peníze, ale startupy by se měly připravit na to nejhorší

Rohlík, Kiwi a Ataccama mají mnohamiliardové investice, podle zpráv z trhu to ale bylo na poslední chvíli.

Peter BrejčákPeter Brejčák

cc-nl-clanek

Foto: CzechCrunch

Je tady nový díl newsletteru CCVC

0Zobrazit komentáře

CzechCrunch Venture Capital přináší informace o dealech a přehled o všem, co se za poslední měsíc v českém VC světě stalo.

Furt tu lítaj peníze

„Je to na jedno brdo, furt tu lítaj nějaký peníze.“ Taková byla jedna ze zpráv, kterou jsme si během minulého měsíce vyměnili v redakčním Slacku. Navzdory tomu, že v poslední době na venture kapitálovém trhu probíhá bouře – zejména na Západě dochází k poklesu velikosti kol i valuací –, české startupy v červnu oznámily zásadní investice.

Načítám formulář...

O nejvýznamnější z nich se postaral Tomáš Čupr se svou skupinou online supermarketů Rohlik Group. V rámci série D získal 220 milionů eur (5,4 miliardy korun).

 • Kolo vedla belgická společnost Sofina a zúčastnili se ho i všichni stávající investoři včetně Index Ventures, Enern (respektive Orbit Capital), R2G spravující prostředky miliardářů Oldřicha Šlemra, Eduarda Kučery a Pavla Baudiše i sám Tomáš Čupr.
 • Pro investory byla investice do Rohlíku jasná volba – přesto Čupr nejnovější injekci získal těsně na čas.
 • Celkem už financování Rohlíku přesáhlo 500 milionů eur, tedy 12 miliard korun.

Z čistě českých startupů historicky přitom nikdo nezískal tolik prostředků, Čupr současným kolem překonal svůj vlastní rekord.

„Tohle bylo těžké. Opravdu těžké. Začali jsme raisovat v lednu na trhu, který už byl v depresi, a pak přišla válka. Pak začala hyperinflace a akciový trh se dále propadl. Ale takový je život zakladatele a my jsme to zvládli,“ popsal Čupr.

Rohlík není jediný, velká kola oznámily také Ataccama a Kiwi.com.

 • Ataccama vyrostla na téměř miliardového hráče bez pomoci externích investorů. Vytyčený cíl je ale stát se jednorožcem, čemuž teď pomohlo kolo série A od globálního fondu Bain Capital Tech Opportunities ve výši 150 milionů dolarů (3,6 miliardy korun).
 • Injekci pro svůj byznys získalo i brněnské Kiwi.com. Konkrétně jde o 100 milionů eur (2,5 miliardy korun) ve formě konvertibilního dluhopisu od nejmenovaného institucionálního fondu.
 • Čím tyto startupy zaujaly investory v čase investiční krize? O tom jsme mluvili v CzechCrunch Weekly podcastu.

Vše z červnového dění

 • Jan Barta a Dušan Šenkypl jako fyzické osoby a společně také přes svoji investiční skupinu Pale Fire Capital už nakoupili akcie amerického Grouponu za zhruba 2,8 miliardy korun, jsou tak největšími akcionáři a míří do představenstva firmy.
 • Rockaway Ventures přibírá z pozice hlavního investora do portfolia německý startup FreewayCamper, ve formě vlastního kapitálu, venture dluhu a bankovního dluhu firma získala 30 milionů eur (740 milionů korun). Rockaway přitom jen minulý měsíc investoval do podobně zaměřeného českého projektu Campiri.
 • Český 4Trans získává 18 milionů eur (445 milionů korun) ve formě ekvitní investice a půjčky od vedoucích investorů kalifornského fondu Atmos a estonského Tera Ventures s přispěním českého Lighthouse Ventures a Advance Global Capital a andělů.
 • Český Memsource od svého většinového vlastníka Carlyle Group získává 15 milionů eur (370 milionů korun), podíly ve firmě současná investice příliš nemění.
 • Komerční banka přes svoji dceru KB Smart Solutions navyšuje podíl ve startupu Lemonero z původních 11 na 24,99 procent, podle informací CzechCrunche se investovaná částka pohybovala v rozmezí přibližně 300 až 350 milionů korun.
 • Do českého LitFinu vstupuje nejmenovaný fond ze Spojených států, investovaná částka se pohybuje v nižších desítkách milionů dolarů (stovky milionů korun), historicky firmu podpořila i skupina Pale Fire Capital.
 • Credo Ventures z pozice hlavního investora vedlo kolo ve výši čtyř milionů dolarů (93 milionů korun) do slovenského startupu Assetario, přispěl i britský fond Hoxton Ventures.
 • Už zmiňovaní Tomáš Čupr a Credo Ventures společně s Kaya VC posílají nižší desítky milionů korun do projektu FlexDog, jenž vznikl pod Footshopem.
 • V poslední době se Credo Ventures relativně v tichosti účastnilo také kola 8,5 milionu dolarů (bezmála 200 milionů korun) do startupu LIV a kola sedmi milionů eur (173 milionů korun) do startupu Mindgram.
 • V tichosti proběhlo také kolo tuzemského Inven Capital patřícího pod ČEZ, když se podílel na sérii C a investici 100 milionů eur (přibližně 2,5 miliardy korun) do startupu Zolar.
 • Společnost Somnium Space zakladatele Artura Sychova si z pozice hlavního investora pořizuje podíl ve společnosti Lynx za celkem čtyři miliony dolarů (93 milionů korun).
 • Impulse Ventures miliardáře Ondřeje Tomka, fond Nation 1 a Gi21 Damira Špoljariče vkládají desítky milionů korun do startupu Itera Technologies zakladatele Adama Skotnického, který už za sebou má jeden miliardový exit.
 • Petr Rokůsek, zakladatel energetické skupiny Nano Energies, vyrazil na nákupy — za desítky milionů korun kupuje slovenskou společnost Javorina i vývojářské studio S9Y, zároveň investuje jednotky milionů korun výměnou za podíl ve výši 40 procent do firmy Cocuma.
 • České Presto Ventures zaměřilo pozornost na Gruzii a Litvu – účastní se kola 1,5 milionu eur (37 milionů korun) ve startupu GoRamp a do firmy Omofox posílá 700 tisíc dolarů (16 milionů korun).
 • Brněnský fond Y Soft Ventures posílá do startupu Dronetag 15 milionů korun, aktuální investice je strukturovaná jako konvertibilní půjčka, účastníci zatím tedy nestanovili velikost podílu.
 • Český WeBoard získává pre-seed investici 400 tisíc eur (10 milionů korun) od fondu Nation 1.
 • Britský startup Buildiro českého zakladatele Lukáše Polacha uzavřel investiční crowdfunding na platformě Seedrs – od desítek investorů včetně Jiřího Hlavenky získal přibližně 316 tisíc liber (9 milionů korun).
 • Do aplikace Adventurer při vzniku investoval čtyři miliony korun soukromý andělský investor, teď firma otevírá druhé investiční kolo ve výši pěti milionů.
 • Český Supertalent získal jednotky milionů korun od andělského fondu Depo Ventures a akcelerátoru StartupYard, současné kolo přitom není uzavřené.
 • Slovenský kolektiv Lumus Investment, jenž sdružuje stovky investorek z většiny zemí regionu, podpořil startup Iluria.
 • České Depo Ventures investuje zhruba 2,5 milionu korun do estonského ParcelSea, fond zároveň otevírá syndikát pro andělské investory s cílem získat pro startup celkem jeden milion eur (2,5 milionu korun).
 • Investoři z Venture Club navázali spolupráci se společností CCOE a domluvili se na půjčce pěti milionů korun, která byla zároveň investorskou příležitostí pro členy Venture Club.
 • Rakouský fond 3VC uzavřel svůj druhý fond ve výši 150 milionů eur (3,7 miliardy korun), v investicích se zaměří na Series A startupy z regionu střední a východní Evropy, tedy včetně Česka.
 • Přes tři miliony korun si rozdělí čtyři projekty z páté výzvy programu Prototypuj a ověřuj, kterým město Brno společně s inovační agenturou JIC podporují začínající podnikatelské nápady.

Tipy na čtení

Připravte se na nejhorší a vraťte se ke zdravým základům byznysu, píše v komentáři pro CzechCrunch šéf StartupYardu Cedric Maloux.

 • Související dění řeší David Chmelař v „asijské Heurece“ iPrice, kde se musel rozloučit s pětinou zaměstnanců, aby si vytvořil ranvej. Při ochlazení ekonomiky podle něj není dobré nemít finanční polštář.
 • Korekce je určitě potřeba, startupový trh byl přehřátý, říká investor David Polach z J&T Ventures v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

V Česku se do blockchainových projektů chystá investovat největší kryptoburza světa Binance. Spoluzakladatelka Yi He v rozhovoru pro CzechCrunch přibližuje tyto plány a popisuje, že krypto potřebuje regulaci.

Do startupů investují také právníci z advokátní kanceláře Havel & Partners.

 • „Jsme nepřímými spoluvlastníky asi největšího počtu startupů v Česku a na Slovensku, bude jich přes sto, protože jsme investory v mnoha fondech,“ říká v rozhovoru pro CzechCrunch Jaroslav Havel.

Díky za pozornost! Pokud se vám tento newsletter líbil, budeme rádi, když ho budete sdílet se svými přáteli. Pokud se vám nelíbil, pošlete ho svým nepřátelům. K odběru CCVC se můžete přihlásit zde.

Načítám formulář...

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym