E-shop CZC v roce 2023: Pokles tržeb o šestinu, ztráta narostla téměř trojnásobně na 360 milionů

Online prodejce elektroniky, který spadá pod skupinu Allegro, dění vysvětluje makroekonomikou i zvýšenou konkurencí včetně Kauflandu a Allegra.

Peter BrejčákPeter Brejčák

czc-1Insider

Foto: CzechCrunch

Trápení CZC pokračuje

0Zobrazit komentáře

Od doby, co si před dvěma lety původem polské Allegro pořídilo českou skupinu e-shopů v čele s Mall a CZC, byznys těchto firem dále krvácí. Nový vlastník, s jehož akciemi se obchoduje na varšavské burze, přitom dlouhodobě nechce dění v jednotlivých společnostech komentovat. A tak větší vhled do dění v online prodejci elektroniky CZC, k němuž je nyní upnutá větší pozornost, ukázala aktuálně publikovaná závěrka.

Z ní vyplývá, že CZC loni vykázalo tržby ve výši 4,1 miliardy korun, což je ve srovnání s rokem 2022 pokles o sedmnáct procent. I tak ale podle žebříčku CzechCrunche pořád za rok 2023 patřilo mezi desítku největších e-shopů v zemi. „Celkem bylo na e-shopu uskutečněno 1,1 milionu objednávek více než 559 tisíc zákazníků,“ píše společnost. V závěrce za rok 2022 přitom uvádí, že tehdy odbavila 1,2 milionu objednávek.

CZC dále píše, že obchodování bylo ovlivněné pokračujícím poklesem celého trhu online nákupů (česká e-commerce loni propadla o šest procent) v důsledku složité makroekonomické situace, zejména vysoké inflace a vyšších cen energií. To mělo nejvíc zasáhnout právě oblast prodeje elektroniky a IT, na což se e-shop zaměřuje.

Nepřímo pak z propadu svého výkonu e-shop viní i svého vlastníka. „Navíc došlo k posílení konkurenčního prostředí příchodem tržišť Kaufland a Allegro.cz, ke kterému ke konci roku také přispěly aktivity asijských e-shopů Shein a Temu. Konkurence byla rovněž zesílená snahou o snižování stavu zásob u významných hráčů na trhu,“ pokračuje CZC.

ecomm24-1

Přečtěte si také100 největších e-shopů: Mall padá, předběhl ho Rohlík a Datart100 největších e-shopů Česka: Alza vládne, Rohlík a Datart předběhly Mall, do špičky pronikla i Tesla

Nejen toto dění se ale kromě propadu prodejů podepsalo na výrazném navýšení ztráty – za rok 2023 šlo o 356 milionů korun, rok předtím o 130 milionů. Meziroční zvýšení tak bylo o 274 procent. „Ztráta byla způsobena jednak nižší dosaženou hrubou marží z důvodu nižších tržeb a intenzivní konkurence, jednak i zaúčtovanou opravnou položkou k softwaru v částce 121 milionů korun“ vysvětluje CZC.

CzechCrunch oslovil Allegro se souvisejícími dotazy i o bližší vysvětlení opravní položky. „Meziroční zvýšení ztráty CZC souvisí s širším přeceněním mezinárodních aktivit skupiny Allegro, které je vysvětleno ve výroční konsolidované zprávě. V oblasti zveřejňování informací se CZC přizpůsobuje zásadám celé skupiny, a kromě prezentovaných dat skupiny nezveřejňuje detailní informace související s provozními KPIs (ukazatele výkonnosti – pozn. red.),“ reagoval stroze ředitel komunikace Allegro Group Marcin Gruszka.

V závěrce CZC dále vysvětluje, že na nižší tržby reagovalo hledáním úspor v provozní oblasti a mělo se soustředit na efektivnost výkonnostního marketingu, optimalizovat síť vlastních prodejen se zaměřením na ty s nejvyšší profitabilitou a rovněž stěhováním skladu z logistického centra v Rudné do skladu v Jirnech, který sdílelo se sesterským Mallem. Kromě toho měl e-shop optimalizovat své skladové zásoby, které se meziročně podařilo snížit o 204 milionů korun, tedy o 27 procent.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Sledovat vývoj v CZC do budoucna takto podrobně již nebude možné. K 1. lednu letošního roku společnost CZC.cz s.r.o. oficiálně zanikla tím, že se spojila s nástupnickou společností Internet Mall a.s., která se následně přejmenovala na Allegro Retail a.s. Takže zatímco doteď CZC publikovalo své hospodářské výsledky samostatně, nyní už budou jeho aktivity „schované“ ve skupině s dalšími e-shopy včetně Mallu.

Pro zákazníky se však tímto nic nemění, upozorňuje firma. „Obchodní aktivity CZC a samotná značka zůstávají zachovány i v nástupnické společnosti. Cílem je nadále posilovat pozici CZC na platformě Allegro.cz, zaměřené na partnerský prodej,“ píše v závěrce. Jak doplňuje, mezi další důležité faktory budoucího vývoje patří pokračující zefektivňování provozu a zjednodušování interních procesů s cílem dosáhnout vyšší profitability.

czc

Přečtěte si takéCZC zvoní umíráček. Kdysi e-shop geeků má přijít o klíčové funkceCZC zvoní umíráček. Kdysi byl e-shopem geeků, teď má přijít i o nejoblíbenější funkce

Navzdory tomu se obrat nekonal a celá Mall Group s Allegrem v Česku během prvních tří měsíců roku propálily půl miliardy korun. Allegro následně u Mallu a CZC v březnu opět odepsalo účetní hodnotu v miliardách korun, v dubnu pak v těchto firmách propustilo více než stovku lidí.

Na základě zákulisních informací a zpráv o končících funkcích, pro které bylo CZC mezi zákazníky populární, pak vyvstala otázka, zda CZC nezvoní umíráček. Některá média pak přišla se zprávou, že se Allegro chystá vypnout CZC možná už i během letošního léta, na což ale společnost reagovala, že začala vyvíjet nový CZC shop na své platformě, což znamená, že zákazníci mohou nakupovat produkty, které jsou dostupné na CZC, také na tržišti Allegra.

Nedávno koupila lékárnu, teď si Alza pořídila kadeřnictví. Ještě více se opře do vlasové kosmetiky

Aby mohla Alza prodávat některé vlasové přípravky a další produkty, potřebovala kadeřnictví. Proto koupila závod od Václava Pražáka.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

alza-cakovice

Foto: Alza

Pobočka Alza.cz v Praze Čakovicích, jejíž součástí je i AlzaDrive

0Zobrazit komentáře

I když jste neohrožená jednička trhu, nesmíte usnout na vavřínech. Oficiálně u Alzy zatím známe její výsledky teprve za předloňský rok, kdy jí poprvé po dvaceti letech meziročně klesl obrat, ale i tak je s přehledem největším českým e-shopem. Už dávno přitom neprodává jen elektroniku, naopak je stále méně a méně kategorií, které v její nabídce nenajdete. Dál navíc hledá nové příležitosti, aby mohla růst. Připravuje vstup do segmentu s léky a jak zjistil CzechCrunch, nedávno koupila také kadeřnický závod, díky kterému posílí i v oblasti vlasové kosmetiky.

Koncem května uzavřela Alza smlouvu o koupi obchodního závodu v ulici Tusarova v pražských Holešovicích, jehož předmětem podnikání je holičství a kadeřnictví. Jedná se o podnik Václava Pražáka, který na stejné adrese, jen pár set metrů od hlavního showroomu Alzy, provozuje kadeřnické studio Václav Pražák Hair Design. To zůstane i nadále v provozu pod taktovkou svého zakladatele, Alza si samotný závod kupuje hlavně kvůli tomu, aby mohla prodávat další produkty.

„Alza se i nadále zaměřuje na rozšiřování a zdokonalování svého portfolia kadeřnických a vlasových přípravků, které jsou již nyní k dispozici na našem e-shopu. Jsme rádi, že můžeme oznámit akvizici závodu pana Václava Pražáka. Tato strategická koupě nám umožní dále rozšiřovat sortiment profesionální vlasové kosmetiky a tím zlepšovat nákupní zážitek pro naše zákazníky,“ uvedla pro CzechCrunch tisková mluvčí Alzy Eliška Čeřovská.

Výši transakce, za kterou Alza od Václava Pražáka závod koupila, nechce ani jedna ze stran oficiálně komentovat. „Důležitou zprávou je, že provoz kadeřnictví pana Pražáka zůstane beze změny. Všechny závazky, které kadeřnictví v současné době má, budou nadále plněny,“ doplnila tisková mluvčí Alzy.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pro český internetový obchod, jehož obrat předloni činil více než 42 miliard korun a je dle našeho žebříčku suverénně největším e-shopem v Česku, jde o důležitý krok, aby mohl prodávat některé další profesionální výrobky ze světa vlasové kosmetiky. Jejich výrobci či distributoři to totiž podmiňují tím, že prodejce musí mít také vlastní kadeřnictví, kde dané produkty nabízí a kde s nimi umí zacházet.

„S Alzou máme dlouhodobě dobré a přátelské vztahy. Teď v ní máme i silného partnera, se kterým si vzájemně pomáháme. Naše kadeřnické studio, Václav Pražák Hair Design, je se svými kadeřníky garantem a poradcem ve světě špičkových profesionálních výrobků vlasové kosmetiky, které se mohou prodávat jen zákazníkům, jež mají své kadeřnictví a proškolené odborníky. Naše dlouholetá zkušenost v oboru umožní zákazníkovi správně vybrat vlasovou kosmetiku a poradit, jak vlasovou kosmetiku používat,“ říká pro CzechCrunch Václav Pražák, který patří mezi známé postavy české profesionální kadeřnické scény.

Jedním z největších specializovaných online hráčů u nás je v tomto odvětví skupina Bezvlavlasy, která taktéž patří do našeho žebříčku 100 největších e-shopů v Česku. V loňském roce dosáhla dle předběžných výsledků poprvé na tržby přesahující miliardu korun, přičemž provozní zisk EBITDA činil 115 milionů korun a čistý zisk 79 milionů korun. Do jejího čela zároveň před několika měsíci nastoupil Daniel Horák, který deset let vedl českou síť Dr. Max. Z něj vybudoval jednoho z největších hráčů mezi lékárnami u nás a nyní má velké plány také s Bezvavlasy.

alza-leky

Přečtěte si takéAlza koupila část lékárny a připravuje se na prodej lékůAlza koupila část lékárny a připravuje se na prodej léků. Co na to konkurenti? Zatím jí příliš nevěří

Obchod s vlasovou kosmetikou zakládali v roce 2011 Aleš Hudeček s Františkem Novotným. Dnes je z Bezvavlasy širší skupina, která prodává a distribuuje produkty na vlasy, pleť, líčení či kadeřnické potřeby a elektroniku, navíc se s jejími akciemi obchoduje i na pražském trhu Start. Její tržní kapitalizace tam aktuálně přesahuje 970 milionů korun. Také v Bezvavlasy hledají další příležitosti k růstu, a tak loni za 530 milionů koupili skupinu Hair Servis, která provozuje dvacet velkoobchodních prodejen a třináct školicích center.

„Trh s vlasovou kosmetikou je velice konkurenční prostředí, kde existuje několik desítek menších či větších hráčů. A pokud nemáte určitou konkurenční výhodu, těžko na něm obstojíte. V našem případě je to dlouhodobé partnerství a detailní znalost potřeb kadeřníků díky distribuční společnosti Hairservis, která je na trhu více jak dvacet let. Strategie a cíle Bezvavlasy je být v profesionální kosmetice jedničkou na trhu, kdy těžíme především z naší silné pozice mezi kadeřníky, a tento segment chceme i do budoucna dále posilovat a rozvíjet,“ říká Daniel Horák, skupinový CEO Bezvavlasy.

Pro Alzu není nákup Pražákova závodu jedinou podobnou akvizicí z poslední doby. V květnu jsme informovali o tom, že si český e-shop, který v 90. letech založil Aleš Zavoral, v podobné transakci koupil část lékárny, aby mohl začít prodávat i léky a další zdravotnické produkty. Konkrétní plány v této oblasti zatím nechce Alza komentovat. „Téma zdraví dlouhodobě vnímáme jako zajímavou obchodní příležitost, a proto ho máme na webu a v aplikaci Alza.cz jako jednu z hlavních kategorií,“ uvedla tehdky Eliška Čeřovská.