Eddie Murphy nezestárl. Nový Policajt v Beverly Hills na Netflixu je akční komedie jak z osmdesátek

Axel Foley baví úplně stejně jako před mnoha a mnoha lety. Je to dobře? Je to špatně? Záleží na vaší náročnosti. Ale je to zábava!

Beverly Hills Cop: Axel F

Foto: Netflix

Staří parťáci v novém filmu. Taggart, Foley a Rosewood v novince Policajt v Beverly Hills: Axel F

0Zobrazit komentáře

Na horké letní večery můžeme prozatím zapomenout, kdybyste si ale přece jen chtěli trochu rozpumpovat krev v žilách, Netflix vám k tomu servíruje ideální novinku – čtvrtý díl Policajta v Beverly Hills s podtitulem Axel F a samozřejmě s Eddiem Murphym v hlavní roli. První film z téhle série vtrhnul do kin před rovnými čtyřiceti lety a s jejím nejnovějším přírůstkem budete mít pocit, jako byste se do té doby vrátili. Se vším pozitivním i negativním, co to s sebou nese.

Detektiv Axel Foley má sice dospělou dceru Jane, na jeho svéráznosti v nahánění padouchů to ale nic nezměnilo. Dělá to doma v Detroitu a vrátí se to opět předvést i do Beverly Hills, kde se právě jeho dcera dostane do trablů. Nový Policajt v Beverly Hills: Axel F dorazil tuto středu na Netflix a vy se připravte na honičky, hlášky i velice příjemný pocit návratu v čase, který je jako stvořený pro líné letní večery.

Nic na tom nemění ani to, že kromě Eddieho Murphyho se ve filmu objeví taky Kevin Bacon nebo Joseph Gordon-Levitt. Nečekejte žádné velké zvraty způsobené tím, že film vyšel třicet let po dosud posledním, třetím díle série. Vlastně byste z velké části uvěřili, že vznikl třeba na přelomu století. Lucie a Michal už čtvrtého Policajta viděli a tady jsou jejich dojmy.

Eddie Murphy jako zamlada

Lucie: Nevím, kdy jsem s ním viděla nějaký film naposledy, ale nedávno jsem zahlédla v televizi upoutávku na Pluta Nashe a s čistým srdcem můžu říct: ON JE POŘÁD STEJNÝ. Nevím, jak to dělá, ale chtěla bych to umět taky. Není to ageismus, ale když ho srovnáte s ostatními herci ve filmu, třeba záporákem Kevinem Baconem, je ten rozdíl opravdu markantní. A zdá se, že kromě vzhledu má Murphy i stále stejnou energii, což je pro fanoušky jedině dobrá zpráva.

Michal: Jak je to možné? Je přece rok 2024, ale tohle je snad Eddie Murphy z roku 1984. Vzhledem, výrazem i výkonem. A to je teprve ten první návrat do minulosti, co vám Netflix s Axelem Foleym připravili…

Retro z roku 2024

Lucie: Jako byste se propadli časovou smyčkou. Bez přehánění. Po prvních několika záběrech jsem lovila telefon, abych se ujistila, v jaké době se Policajt v Beverly Hills: Axel F odehrává. Výprava, oblečení… jako bych se ocitla nejpozději v 90. letech. Je to příjemné, chybí současná někdy až zbytečná překombinovanost. Vedle děje i technologická, jejímž vrcholem je pár záběrů na chytrý telefon, které vás ujistí, že jste se opravdu nevrátili aspoň o třicet let do minulosti. Celkově je tenhle pocit velkou (dobře, možná jedinou, ale o to silnější) devizou čtvrtého Policajta v Beverly Hills – na dvě hodiny se s ním dostanete do světa, kde je všechno přímočaré a řešitelné. A to je překvapivě osvěžující.

Michal: Netflixovský Policajt v Beverly Hills mi jistým způsobem hrozně připomíná nedávné čtvrté Bad Boys neboli Mizery. Ti taky nezestárli. A taky z nich máte pocit, že mezi nejnovějším a předchozím dílem neuplynulo několik (desítek) let. Policajt si na nic nehraje. A pokud už na něco hraje, jsou to úplně ty stejné struny jako v předchozích filmech. A navíc všude hraje nestárnoucí hit Heat is On a dobře známý ústřední motiv Axel F od Harolda Faltermeyera.

Příliš starý humor?

Lucie: Humor ve filmu je přesně takový, jaký si s Murphym instantně spojíte – často přehnaný a uječený. Můj vyhledávaný šálek kávy to úplně není a je ho hodně, když už si ale pustíte Policajta v Beverly Hills, co jiného byste čekali? Je to místy na hraně trapnosti (pro někoho i za ní), ale pořád v rámci žánru.

Michal: Já bych dodal, že Axel F naštěstí není žádná až tak ztřeštěná devadesátková šílenost, ze které by trapné vtípky stříkaly na všechny strany. Vlastně když se objeví třeba Axelův kámoš Serge a na pár sekund je všechno extrémně stereotypně afektované, ze zbytku spíš hláškovacího „buddy cop“ filmu to docela okatě trčí.

Akce jako z devadesátek

Michal: Série z Beverly Hills mi v hlavě zůstala spíš jako komedie s Eddiem Murphym. A tak jsem se divil – byly i předchozí díly až TAKHLE akční? Honičky se sněžným pluhem, v helikoptéře… a do toho dost střílení. Včetně odprásknutí padouchů za bílého dne uprostřed města. To si nestěžuji, jen mě to překvapilo.

Lucie: Akce opravdu nechybí. Naopak jí je možná až moc. Jasně, Axel Foley je proslulý tím, že se do všeho vrhá po hlavě, pořád něčím bez rozmyslu jezdí a naráží do všeho, co mu stojí v cestě (a kdybyste to nevěděli, všechny postavy vám to rády připomenou). Jenže zatímco některé honičky jsou na místě, jiné jako by existovaly jen proto, aby si Eddie Murphy mohl zase sednout do jiného dopravního prostředku a řítit se vpřed. A ty pak zbytečně kazí dojem.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Scénář? Asi existuje

Michal: Z minulého století jako by vypadl nejen samotný Eddie Murphy, ale i scénář. Něco takhle přímočarého se dnes už moc nevidí, všechno je hezky nekomplikované. Zkorumpovaný padouch? Tady ho máte, ani náznakem se ho film nesnaží skrýt. Přestřelka třiceti padouchů versus pár poldů? Dopadne to dobře, nebojte. Rozbitý vztah táty Axela a dcery Jane? Co myslíte, jak dopadne… Jsou filmy, kde by to diváka drásalo, ale tady? Vůbec.

Lucie: Film prostě příjemně jede od začátku do konce. Je to sice akční, ale pořád komedie, která se sune svým vyměřeným časem k finále. To sice není překvapivé, ale v rámci vytyčených mantinelů byste ani jiné nechtěli. Všechno dopadne tak, jak má.

V hlavě 2 překonalo miliardu v rekordním čase. A zároveň ukázalo, že do kin se chodí méně než dřív

V hlavě 2 se stalo prvním filmem za téměř rok, který utržil přes miliardu dolarů. Proč je takových titulů dnes výrazně méně než dříve?

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

INSIDE OUT 2

Foto: Falcon

Film V hlavě 2 do českých kin dorazí 18. července

0Zobrazit komentáře

Ještě před několika týdny se s napětím očekávalo, jestli nový film z produkce Pixaru v kinech uspěje. Nejenže se tvorbě studia v posledních letech zvlášť nedařilo, ale divákům se obecně tak nějak přestalo chtít do sálů. Teď se ale slaví velký milník, když v V hlavě 2 překonalo miliardu dolarů v příjmech, a to za velice krátký čas. Úspěch zároveň poukazuje na jiný fenomén – pokořit miliardovou hranici je dnes paradoxně větší událost než dřív.

Ostatně ještě počátkem června se mluvilo o tom, jak je situace v kinech špatná. Blížila se polovina roku a pouze tři tituly globálně utržily víc než půl miliardy dolarů – a další se k takovému číslu ani zdaleka nepřiblížily. Navíc filmy, které měly odstartovat letní sezónu, nakonec propadly, naposledy se to stalo pokračování Šíleného Maxe.

V hlavě 2 proto působí nejen jako úspěch pro tvůrce, tedy pro studio Pixar a jeho mateřskou skupinu Disney, ale i jako záchranné lano pro kina obecně. Animovaný hit odstartoval vysoce nad očekáváními a po necelých třech týdnech na velkých plátnech už prodal lístky za 469,3 milionů dolarů (10,9 miliardy korun) jen v Severní Americe.

Globálně pak má novinka na kontě už přes miliardu, konkrétně 1,015 miliardy dolarů (23,9 miliard korun). Navíc se tuto částku se podařilo překonat za pouhých 19 dnů, což je nejrychleji ze všech animovaných filmů v historii, dosud prvenství drželo Ledové království 2 s 25 dny. To nakonec v kinech inkasovalo 1,45 miliardy dolarů a podobný, ne-li vyšší výsledek se teď očekává také od V hlavě 2.

Nejnovější dílo Pixaru se zájmu těší hned z několika důvodů. Zaprvé platí, že první díl, který diváky zavedl do mysli malé dívky učící se pracovat s novými emocemi, je pořád velice oblíbený. Pokračování na něj přímo navazuje, když hrdinku Riley vidíme jen o trochu starší než v roce 2015. Už se chystá na střední školu, když v tom na ni přijde puberta a s ní i několik nových emocí, které jí v hlavě opět udělají nepořádek.

Zadruhé, ačkoliv se V hlavě 2 nedočkalo až tak nadšených recenzí jako jednička, většina diváků je spokojená a neotálejí svoji pozitivní zkušenost sdílet s rodinou, přáteli nebo kolegy. Na serveru Rotten Tomatoes má od diváků snímek hodnocení 96 procent. A navíc, je to film vhodný pro všechny věkové kategorie i pohlaví, když s jeho hrdiny dokáží na nějaké úrovni soucítit.

Jak už ovšem zaznělo, obří úspěch současně zdůrazňuje, že doba se změnila a podobné miliardové zprávy se dnes objevují výrazně méně než v minulosti. V průběhu uplynulé dekády bylo standardem, že za rok vyšly alespoň čtyři filmy, které vydělaly přes miliardu dolarů. V roce 2019 jich bylo dokonce devět. Od startu pandemie v roce 2020 je ale V hlavě 2 teprve sedmým titulem s příjmy přes miliardu dolarů – v roce 2021 to byl jeden, v roce 2022 tři, loni dva.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Už před pár lety se diskutovalo o tom, za jak dlouho a zda vůbec se příjmy filmů vrátí na předcovidovou úroveň. Jakékoliv obavy z nákazy už u naprosté většiny diváků dávno opadly, objevily se ale jiné faktory, které vztah publika k chození do kina dost možná definitivně změnily. 

Zaprvé globální karanténa urychlila už tak silný nástup streamovacích služeb, které se dodnes předhánějí v tom, která přijde s dražším a velkolepějším seriálem či filmem. Pro tu nejatraktivnější zábavu tak už vůbec není třeba opouštět pohodlí vlastního gauče. Tento efekt přitom umocnilo zkrácení doby, kdy lze nové tituly exkluzivně vidět v kinech. Dříve byly standardem tři měsíce, dnes je to přibližně polovina.

Pokud se tedy nejedná o opravdu velkou kulturní událost, jako byl Spider-Man: Bez domova, Avatar: The Way of Water, Top Gun: Maverick nebo Barbie, řada diváků si několik týdnů radši počká na domácí, možná pohodlnější, ale hlavně levnější projekci. Pro studia tak je a bude mnohem náročnější lidi přitáhnout do kin. A otázkou zůstává, jestli to bude znamenat více originálních vizí, nebo úzkostnou snahu najít co nejbezpečnější investice.