Ekologičtější cestování s mapami od Googlu. Nově nabízejí výběr trasy šetřící přírodu i peněženku

Novinka má potenciál ročně ušetřit tolik emisí oxidu uhličitého, kolik by vyprodukovalo až 200 tisíc vozidel.

Pár minut navíc vadit nemusí, když ušetříme ovzduší i peníze

0Zobrazit komentáře

Kdo by chtěl na cestách trávit víc času, než je nezbytně nutné? Proto většinou jen zadáme cílovou destinaci a vybereme tu nejrychlejší trasu. Google však nyní ve svých Mapách spouští novou možnost, díky které možná pár minut navíc vadit nebude. Jedná se o funkci vyhledávání ekologických tras, které nabídnou cestování s vyšší úsporou pohonných hmot a s tím spojený menší dopad na životní prostředí.

Silniční doprava se ve velkém podílí na znečistění planety, což platí i pro Evropu. Alespoň částečně chce tento stav pomoci změnit také Google prostřednictvím své navigace v Google Mapách. Ta řidičům běžně nabízí možnost volit mezi nejrychlejšími trasami, případně se na cestě vyhýbat poplatkům. Nově však bude možné na trase místo času šetřit palivo, pokud taková trasa bude dostupná.

Novinka již byla spuštěna v Německu a během několika příštích týdnů by měla být k dispozici také v České republice a dalších státech Evropy. Řidiči si po zadání cílové destinace budou moci vybrat, zda se vydají cestou časové či ekonomické úspory. Aplikace jim pro lehčí rozhodování zobrazí také přibližnou úsporu paliva i časový rozdíl mezi trasami.

google-maps

Foto: Google

Novinka dokáže zobrazit odhad, kolik paliva ušetříte volbou alternativní trasy

Řidiči si rovněž budou moci zvolit typ pohonu svého vozu, přičemž v nabídce budou dieselové, benzínové, hybridní i elektrické pohonné jednotky. Kdo nebude chtít novou funkci využívat, bude ji moci jednoduše v aplikaci vypnout.

Návrhy tras bude vyhodnocovat umělá inteligence, která je dle Googlu důležitým pomocníkem v boji s klimatickou změnou. „Umělá inteligence identifikuje všechny relevantní trasy z bodu A do bodu B a vypočítá spotřebu paliva pro každou z nich na základě historických a reálných dopravních vzorců, sklonu a typu silnice a dalších údajů. Díky tomu dokáže ve zlomku sekundy najít nejúspornější a nejrychlejší trasu do cíle,“ vysvětluje princip fungování nové technologie mluvčí českého zastoupení Googlu Iva Fialová.

Funkce ekologických tras v Mapách od Googlu již delší dobu funguje ve Spojených státech a Kanadě, kde podle dat internetového gigantu ušetřila více než půl milionu tun emisí oxidu uhličitého. To odpovídá provozu přibližně 100 tisíc vozidel. Společnost odhaduje, že při nasazení funkce po celém světě má potenciál ušetřit více než jeden milion tun emisí uhlíku ročně, což odpovídá zmizení přibližně 200 tisíc vozidel. Připomeňme jen, že celosvětově je v provozu přibližně miliarda aut.

Kromě ekologických tras dnes mohou uživatelé přímo v Mapách také vyhledávat nejrůznější alternativy k jízdě automobilem. Mohou tak zjistit, jak se do vybraného bodu dostat pomocí veřejné dopravy, pěší trasy či cesty vhodné pro jízdu na kole.

Zájem o tyto alternativy podle Googlu v České republice meziročně roste. Za červenec byl nárůst využívaní navigace při chůzi či přepravování pomocí veřejné dopravy přibližně o 60 % vyšší než v červenci minulého roku.

Načítám formulář...