Exitovat je nutné ze 100 procent. Občas mě ale zamrzí, když vidím bílý Z-Box, říká Simona Kijonková

Pro zakladatelku Zásilkovny je odpočinek cizím slovem. Po prodeji firmy rozjela nové projekty a na konferenci Money Maker popsala, co chystá.

moneymaker2024_76

Foto: Jan Nechvíle / CzechCrunch

Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny a JSK Investments, na konferenci Money Maker 2024

0Zobrazit komentáře

Je to jeden z největších ženských byznysových příběhů v české historii. Simona Kijonková založila v roce 2010 technologicko-logistickou společnost Zásilkovna, respektive její mateřskou Packetu. Tu loni v mnohamiliardovém dealu prodala, letos se pak stáhla z jejího vedení. „Ta firma byla mým dalším dítětem. Strašně mi chybí lidi, kteří v ní pracovali. Teď jsem ale na druhé straně barikády a investuji. A dřu daleko víc než předtím,“ prohlásila podnikatelka s odstupem několika měsíců od prodeje na konferenci Money Maker.

Odpočinek je pro Kijonkovou cizím slovem – jen během letošního roku rozjela dva další projekty. Prvním z nich je vlastní nadace, skrze níž chce přímou finanční podporou pomáhat sociálně znevýhodněným dětem ve vzdělávání i péči o duševní zdraví. Známý je například příběh Terezy Przeczkové, která se díky sbírce na Doniu i grantu od Nadace Simony Kijonkové dostala na University College London. Druhým projektem jsou pak investice do dalších firem v rámci rodinné skupiny JSK.

„Tohle je pro mě zcela nový svět. V Zásilkovně jsem jela šílenou rychlostí, dělala jsem stovky rozhodnutí denně,“ uvedla Simona Kijonková na třetím ročníku byznysové a investiční konference Money Maker od CzechCrunche. Dřív prý byla z 90 procent podnikatelkou a z 10 procent investorkou a filantropkou. „Teď to mám naopak.“

A byť založila vlastní investiční vehikl až nyní, ve světě investic není Kijonková žádným nováčkem. „Samozřejmě se hned vyrojilo spoustu rádoby investičních profesionálů, o které byste si neopřeli ani vidle a kteří ve finále akorát chtějí vaše peníze. A i když tak možná působím, na lep jim opravdu neskočím. Jak rychle přišli, tak rychle odešli,“ popsala byznysmenka, která říká, že pracuje od svých třinácti let, od sedmnácti podniká, od devatenácti se pohybuje v charitě a investovat začala v jednadvaceti.

Investice tak energickou podnikatelku provázejí po celý život. Zakladatelka Zásilkovny nicméně přiznává, že je mentálně těžké přeskočit z byznysového světa do oblasti, kde už člověk musí postupovat rozvážně. „Opravdu nejsem milovníkem tabulek. Ale nikdy jsem tolik nepracovala v Excelu jako v posledních měsících.“

Skupina JSK Investments už investovala do několika projektů, například do Týdne inovací, společnosti inTouch nebo startupu Kodu, jehož cílem je maximálně zjednodušit možnost pořídit si takzvaný minidomek. Investiční skupina manželů Kijonkových se chce dlouhodobě zaměřovat na zdravotní péči, vzdělávání nebo digitální podporu firem. „Rozhodně nechceme investovat do zbraní, hazardu a dalších věcí, které můžou poškodit duševní vývoj dětí,“ podtrhla Kijonková.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Dění v Zásilkovně teď prý příliš nesleduje. „Pro duševní pohodu je nutné exitovat ze 100 procent – a udělat za tím vším tlustou čáru,“ vysvětlila s tím, že noví vlastníci – tedy konsorcium firem tvořené nadnárodním investorem CVC, skupinou Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce a investiční společností R2G dalšího miliardáře Oldřicha Šlemra – mají plné právo Zásilkovnu přebudovat, přejmenovat a třeba i přemalovat.

„Občas mě ale zamrzí, když procházím kolem Z-Boxů, které jsou nyní často bílé a ne červené,“ přiznala Kijonková. Přesto ale firmě dál fandí a nyní je připravená pomáhat podnikatelům, aby vybudovali své vlastní Zásilkovny. „Svýma vlastníma rukama to už sice neudělám, budu ale podporovat baťovské myšlenky a lidi, kteří mají ambice vytvářet globální projekty. A pomůžu jim, aby neskončili v nějaké slepé uličce,“ popsala.


Fotogalerie: Money Maker 2024

CzechCrunch uspořádal třetí ročník konference Money Maker, ze které se stala největší investičně-byznysová akce svého druhu v Česku.


V rámci rozhovoru během konference Money Maker, kterou během dvou dnů navštívilo přes tisíc návštěvníků, však nebyla řeč jen o investicích. Kijonková se vyjádřila také k aféře, kdy se stala terčem podvodníků, kteří využívají její jméno a tvář k šíření falešných informací o nové „investiční platformě“, jež slibuje rychlé zbohatnutí.

„Já jsem dlouholetou propagátorkou umělé inteligence, takže je dobře, že si teď na mě zasedla,“ prohlásila Kijonková. A hned doplnila, že si každý člověk musí uvědomit, že umělá inteligence je dobrý sluha, ale špatný pán. „Tento konkrétní deepfake jsem ukazovala svým dětem. Ty mladší tomu uvěřily. Říkaly, že mám úžasnou platformu a že je super, že mě podpořil i pan prezident. Bojím se proto, co tahle falešná videa udělají s needukovanou částí společnosti.“

Simona Kijonková se rovněž domnívá, že Češi mají štěstí, že se narodili zrovna tady a teď. Podle ní je tahle země demokratická a bezpečná – a jediné bezprostřední riziko dnes představují technologie. „Musíme se naučit je ovládat,“ uvedla. Sama pochází ze sociálně vyloučené lokality. Její matka byla samoživitelka, občas doma neměli ani na jídlo. „V téhle republice se ale dá krásně podnikat, vidíme tu samé úspěšné příběhy. Když něco chcete, tak si za tím jděte. Důležité je začít makat co nejdřív. Je jasné, že ten, kdo jenom sedí doma u piva a čumí na telku, tak si bude akorát celý život stěžovat.“

CzechCrunch Jobs