Facebook by mohl stejně jako Instagram přestat zobrazovat počet lajků u příspěvků

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

facebook-hq-menlo-park4-min

Foto: Facebook

Cedule u sídla Facebooku v kalifornském Menlo Parku

0Zobrazit komentáře

Zatímco z Instagramu nebo Snapchatu se staly sociální sítě, kde lidé sdílejí svůj každodenní život a posílají fotky nebo videa klidně několikrát za den, z Facebooku se jako z největší sítě stala platforma pro uvážlivější obsah. Nicméně právě příspěvky, které jsou sdíleny jen jednou za čas, často nepřitáhnou tak velkou pozornost, což v uživatelích v době, kdy všichni hledí na počet lajků, srdíček, komentářů nebo sdílení může vyvolat frustraci.

Právě takové přemýšlení stojí za nedávným krokem Instagramu, který v některých zemích testuje to, že u příspěvků již nezobrazuje celkový počet srdíček. Zatím není jasné, jak test dopadne a zda se tato novinka rozšíří, ale Instagram si od ní slibuje, že se uživatelé budou méně porovnávat, nebudou si tolik závidět a případně mazat příspěvky, které nepřitáhnou tolik lajků. Přesně to totiž zejména nejmladší generace denně řeší.

A ve stejném duchu by mohl postupovat i Facebook. Jak informuje magazín TechCrunch, také v mobilní aplikaci Facebooku lze objevit známky po možnosti nezobrazovat součet všech lajků. Místo toho sociální síť předloží jen zmínku o několika vašich přátelích a zbytek skryje. Autor příspěvku má k seznamu přístup, ostatní už nikoliv. Facebook potvrdil, že testování této možnosti skutečně zvažuje, ale zatím není jasné, zda a kdy k tomu dojde.

likes-facebook

Foto: Jane Manchun Wong/Twitter

Facebook by mohl přestat zobrazovat počet lajků

Facebook prozatím odmítá prozradit, jaké jsou výsledky testování na Instagramu, který mu rovněž patří, ale jelikož možná podobnou věc nasadí i do své aplikace, je pravděpodobné, že jsou výsledky pozitivní. Byť je otázka, jak takové testování Facebook měří. Rozhodně nemůže jít o něco, co mu potenciální sníží příjmy z reklamy, což by zapříčinila třeba menší aktivita uživatelů, spíše naopak.