Facebook je znovu pod palbou. Nová žaloba chce, aby prodal aplikace WhatsApp a Instagram

Jiří SvobodaJiří Svoboda

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

0Zobrazit komentáře

Velké technologické společnosti jsou stále více v hledáčku evropských i amerických úřadů zejména z důvodu svých údajně monopolních praktik. Výjimkou není ani největší sociální síť světa Facebook, který před lety koupil sítě WhatsApp a Instagram. Již druhou žalobu na něj teď kvůli tomu podává americká Federální obchodní komise (FTC).

FTC případ staví na obvinění, že Facebook využil převzetí Instagramu a WhatsAppu k posílení svého monopolu. Původní verzi žaloby však v červnu shodil soud ze stolu kvůli tomu, že komise monopolní postavení Facebooku dostatečně neprokázala. FTC také stále usiluje o soudní opatření s požadavkem, aby Facebook aplikace Instagram a WhatsApp prodal.

Nová žaloba, jejíž délka oproti té původní nabobtnala zhruba o třetinu, podle FTC obsahuje dodatečná data a důkazy podporující vznesená obvinění. „Ačkoli Facebook vyvolává velkou nespokojenost mezi zákazníky, dosahuje po dlouhou dobu enormních zisků, což naznačuje, že má monopolní sílu a že jeho konkurenti v oblasti sociálních sítí nedokážou překonat vstupní bariéry a ohrozit jeho dominanci,“ cituje agentura Reuters z nové verze žaloby.

facebook-login

Foto: Solen Feyissa

Přihlášení do Facebooku

Společnost Facebook nicméně tvrdí, že její úspěch je důsledkem popularity jejích produktů a služeb a že nová žaloba, stejně jako původní verze, její monopolní postavení neprokazuje. „Budeme náš podnik dál energicky bránit,“ zní z prohlášení firmy Marka Zuckerberga, která má navíc v ruce poměrně klíčový argument.

Federální obchodní komise už totiž jednou o převzetí obou aplikací Facebookem rozhodla, a to přesně opačně – ve prospěch největší sociální sítě světa. Šéfka FTC Lina Khanová, která je ve funkci teprve od června, však tvrdí, že původní rozhodnutí komise udělala bez kompletních informací.

Žaloba Federální obchodní komise na Facebook je už dlouhodobý proces. Jak napsal magazín The Verge, FTC připravovala dokument minimálně od roku 2019. Tehdy tentýž úřad udělil sociálnímu gigantovi rekordní pokutu ve výši pěti miliard dolarů (zhruba 109 miliard korun) kvůli porušování soukromí uživatelů.

Tlak na technologické giganty se však zvyšuje celosvětově. Facebook i Google, Amazon a Apple byly nedávno vyšetřovány také americkým kongresovým antimonopolním podvýborem a postupně se na ně zaměřuje i Evropská komise. Výkonný orgán EU i ekvivalentní úřad ve Velké Británii nedávno započaly vyšetřování, které má ověřit údajné monopolní postavení Facebooku na inzertním trhu.

S přispěním ČTK

Diskuze (0)

Novinka

Anonym