Filmy a seriály v květnu: Ryan Gosling jako boží Kaskadér, nové Star Wars, další Bridgertonovi a bobří invaze

Co sledovat v květnu na Netflixu, HBO Max, Disney+, Apple TV+, SkyShowtime a dalších službách, ale i v kině? S naším přehledem budete vědět.

may

Foto: Falcon / Vertical Ent. / CinemArt / Laurence Cendrowicz (Netflix) / The Walt Disney Studios

Kaskadér, Bridgertonovi, nové Star Wars – to je jen malá ukázka toho, na co se můžete v květnu těšit

0Zobrazit komentáře

Máj je sice lásky čas, kina a streamovací služby budou ale i tento měsíc přetékat všemi žánry. Kdo se ale opravdu těší na něco zamilovaného, může rovnou vyrazit do kina na Kaskadéra, který uspokojí i milovníky akce a poťouchlých komedií. Kdo vydrží, tak později v měsíci dorazí na Netflix třetí Bridgertonovi. Chystat se ale můžete i na nové Star Wars, dalšího horovového Medvídka Pú, mix Felliniho a Indiany Jonese, chválené Stovky bobrů, Furiosu ze světa Šíleného Maxe a konečně třeba taky Priscillu.

2. května
Kaskadér – kino
Akční biják, romantická komedie, hláškující Ryan Gosling, roztomilá Emily Blunt, hudba od Kiss i Taylor Swift. Kaskadér to má všechno a je to skvělá zábava, která je snad ještě lepší než loňský Ken a jeho patriarchát.

Medvídek Pú: Krev a med II – kino
Pokračování bizarního hororu, ve kterém se Medvídek Pú a Prasátko rozhodli pomstít Kryštůfkovi Robinovi za to, že je nekrmí, přibere na palubu i Tygra a Sovu. Připravte se na další stokorcový masakr!

4. května
Star Wars: Příběhy z impéria – Disney+
Po velice povedeném seriálu Tales of the Jedi neboli Příběhy rytířů Jedi přichází Tales of the Empire. Ve dvou dějových linkách nás čeká story Morgan Elsbeth – spojenkyně admirála Thrawna – a padlé jediovské rytiřky Barriss Offee.

8. května
Temná hmota – Apple TV
Joel Edgerton se dostane do alternativní reality, která je plná životů, jež mohl žít. V nastalém zmatku, kdy mu má být největším nepřítelem on sám, musí… zachránit svou rodinu. Nezní to úplně převratně, novinka Applu ale slibuje minimálně zajímavou atmosféru.

9. května
Stovky bobrů – kino
Černobílá groteska, zběsilý bizár, atmosféra klasických kreslených Looney Tunes a podle mnohých ten nejlegračnější film roku míří do širší kinodistribuce. A slibuje (b)obří zážitek.

Bodkin – Netflix
Už jsme to možná viděli, možná ne. Skupina podcasterů se vydá natočit true crime sérii o nevyřešeném zločinu. Ten se stal v malebném irském městečku a všechno se samozřejmě pořádně zamotá…

Království Planeta opic – kino
Bobři nejsou jediná stvoření, která můžete začátkem května zhlédnout na plátnech. Další pokračování moderní verze opičí apokalypsy diváky definitivně vezme do světa, kde lidoopi vládnou.

11. května
Pán času – Disney+
Doctor Who je jeden z nejstarších, nejchytřejších a nejmilovanějších sci-fi seriálů vůbec. Britský kultovní klenot se ve své 14. sérii zregeneroval do nové podoby herce Ncutiho Gatwy – a že to bude správná volba, ukázaly už vánoční speciály.

15. května
Diova krev – Netflix
Americké anime zasazené do fantasy-mytického Řecka zní jako divoký mix, ale u všech bohů Olympu, ono to fungovalo! V půlce května pokračuje Blood of Zeus o polobožském synkovi, který se vzepře titánům, démonům i svému otci Diovi.

16. května
Bridgertonovi, 3. série – Netflix
Velice úspěšná historická slaďárna, která nemá se skutečnou historií příliš společného, přichází se třetí řadou. Dobrá zpráva pro fanoušky, ostatní to asi nechá v klidu. I když – začít můžete kdykoliv.

Garfield ve filmu – kino
Po dvaceti letech je tu zase snímek, který se jmenuje Garfield ve filmu, tak pozor na záměnu. Tentokrát je animovaný a zápletka se bude točit kolem návratu dlouho pohřešovaného Garfieldova otce.

Chiméra – kino
Má to být mix filmů Federica Felliniho a Indiany Jonese s mladým princem Charlesem z Koruny v hlavní roli… V roli mladíka, jenž s partou podivínů hledá etruské artefakty. Zní to divně? Jo. Chceme to vidět? Rozhodně!

17. května
Operace velký doutník – Apple TV
Seriál pro ty, kdo rádi inspiraci skutečnými událostmi. Tentokrát o tom, jak se zakladatel americké Strany černých panterů Huey P. Newton snažil v 70. letech utéct před FBI na Kubu. Hádejte, jakou roli v tom hrají doutníky.

Jurský svět: Teorie chaosu – Netflix
Animovaný Křídový kemp patří k oblíbeným seriálům malých i velkých fanoušků dinosaurů. Novinka má být přímým pokračováním. Ale ruku na srdce, stejně vám jde jen o t-rexe, že jo!

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

21. května
HBO Max se v tento den změní na Max. Streamovací služba sice přijde o tři známá písmenka ze svého názvu, ale navíc získá obsah značky Discovery a Eurosport. Což přijde vhod třeba v létě během olympiády, kdy má nabídnout úplně všechny přenosy.

23. května
Furiosa: Sága Šíleného Maxe – kino
CHROM! BENZÍN! PLAMENY! Šílený Max: Zběsilá cesta s Tomem Hardym byl adrenalinový turbonářez, prequel s Anyou Taylor-Joy a Chrisem Hemsworthem minimálně podle traileru nebude jiný. Rozhodně nebude MEDIOCRE!

Concordia – SkyShowtime
Concordia je obec budoucnosti: založená na sledování a sběru dat, samozřejmě pro vyšší dobro svých občanů. Dlouho to funguje, pak se ale něco zvrtne… Zní to opět trochu jako klasika, ale i kdyby, sci-fi není nikdy dost.

24. května
Atlas – Netflix
Jennifer Lopez loví oživlou umělou inteligenci s pomocí supermoderního robotického obleku. Jo, čtete správně. Horší než Rebel Moon to být nemůže… Že ne?

30. května
Priscilla – kino
Zatím poslední dílo Sofie Coppolové konečně dorazí i do českých kin. Točit se bude kolem krále rokenrolu Elvise Presleyho, hlavní pozornost bude ale patřit jeho ženě Priscille, kterou si vyhlídnul už jako čtrnáctiletou dívku.

Na desku šly dovolené a statisíce, říká kapela November 2nd. Po dvanácti letech ticha má Album roku

Zpěvačka Saša Langošová a kytarista Roman Helcl jsou dnem smrtelníci, nocí rockeři. Cena Anděl podle nich ukazuje, že alternativní hudba může uspět.

Jiří BlatnýJiří Blatný

november-2nd-credit-marek-musil-5Story

Foto: Marek Musil

Kapela November 2nd po dvanácti letech vydala nové album a dostala za něj Cenu Anděl

0Zobrazit komentáře

Zpěvák David Koller, skupina Jelen i zpěvačka Anna K. Ti všichni se při museli při letošním vyhlašování Alba roku v rámci Cen Anděl poklonit kapele November 2nd. Alternativní rockové uskupení je veteránem české klubové scény, vzniklo v 90. letech a má za sebou působení v Americe, kde pracovalo s producenty a inženýry hvězd jako AC/DC či Ozzy Osbourne. Posledních dvanáct let o něm ale nebylo ani vidu, ani slechu. „Život,“ vysvětlují pro CzechCrunch zpěvačka Saša Langošová a kytarista Roman Helcl, kteří jsou hudební i životní partneři. Vloni na podzim se kapela probudila z tvůrčí hibernace i vlastního amerického snu a vydala desku November 2nd, která je podle recenzí světová.

„Chlupatý“ zvuk elektrické kytary a groovový rytmus, který vybízí k pohybu. Rockeři z Hranic na Moravě na vítězné desce našli hudební polohu, která jim, jak říkají, neskutečně sedí. „Kytara na první poslech kvůli efektům připomíná klávesy nebo syntezátor,“ přibližuje Langošová jednu z charakteristik deseti skladeb desky, která vyšla příznačně vloni druhého listopadu.

„Je to i o rytmu, který je inspirovaný třeba hip hopem. Používáme ho ale v kontextu naší hudby. Hrajeme si taky s kontrastem čistých a zkreslených zvuků,“ bere si od Langošové slovo Helcl. Oba si opakovaně skáčou do řeči, nepůsobí to ale chaoticky. Naopak se doplňují, jako by sehranost prozrazovala, že nejsou jen hudebními, ale i životními partnery. V kapele je aktuálně doplňují ještě baskytarista Jakub Vejnar a bubeník Petr Ptáček.

Právě na neučesaném žánru jménem grunge původem z amerického severozápadu, do kterého se kromě Nirvany řadí kapely jako Pearl Jam nebo Alice in Chains, vyrostla v polistopadových devadesátkách nejen v Česku celá generace hudebníků. Patří mezi ně i Langošová s Helclem.

I proto je součástí zvuku November 2nd anglický zpěv, který obstarává právě Langošová. „Grunge se zpívá anglicky a já jsem ten jazyk vždycky milovala, navíc jsem chtěla vědět, o čem jsou texty mých oblíbených kapel,“ vysvětluje.

A poněvadž se inspirace nejlépe získává na vlastní kůži, poté, co November 2nd v roce 2002 natočili studiové album Midnight Desert, vyrazili na turné – nejprve do Velké Británie. Pak už ale za velkou louži vstříc americkému snu, který se záhy na to začal plnit. Jak to ale v životě někdy bývá, všechno se nakonec zkomplikovalo.

Ve Spojených státech November 2nd tehdy mimo jiné odjeli turné s americkou písničkářkou a držitelkou ceny Grammy Janet Robin a zahráli si v legendárních hudebních klubech, kde také došli k překvapivému zjištění: „Člověk o těch místech přemýšlí jako o honosných sálech, přitom jsou často menší než některá v Česku,“ směje se Langošová s tím, že i to je přesvědčilo, že se svou hudbou mohou hrát kdekoliv.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kromě koncertování ale v Americe okoukávali i to, jak se hudba tvoří a nahrává ve studiu. Ještě v nultých letech v tom podle nich mezi Českem a Západem zela velká propast. Dostali se ke spolupráci s renomovanými studiovými inženýry a producenty, jako je David Bianco, který má za sebou mimo jiné práci s Bobem Dylanem, australskou kapelou AC/DC i Ozzym Osbournem, nebo Tchad Blake, který má na svědomí nahrávky od Arctic Monkeys a The Black Keys.

Ze známostí těží dodnes. I díky nim zní aktuální album podle hudebního serveru Headliner světově a vymyká se českému mainstreamu, uvedl zase Musicserver. Velká jména a prvotřídní hudební produkce ale něco stojí. Dohromady jsou to určitě stovky tisíc korun, nechci říkat slovo milion, protože se mi při tom orosí čelo, říká Helcl s tím, že si veškeré náklady kapela hradila z vlastních peněz, nestojí za ní totiž žádné velké vydavatelství a nepočítá, že by se jí někdy vklad vrátil.

Podle Helcla s Langošovou na album kromě peněz padlo i nespočet dovolených v zaměstnání. Byť totiž oba žijí hudbou, mají také běžnou práci. Zpěvačka je advokátka, kytarista býval novinářem a teď pracuje v PR. Podle páru je ale fakt, že hudbu dělají na částečný úvazek, na českém trhu paradoxně výhoda. „Nelze koncertovat tak často jako v Německu nebo Polsku. Příjmy za prodeje a streamy jsou taky nižší,“ vysvětluje Helcl. Ale zpět za velkou louži do dob minulých.

november-2nd-credit-marek-musil-3

Foto: Marek Musil

Saša Langošová a Roman Helcl jsou nejen hudební, ale i životní partneři

November 2nd se jednoduše řečeno ve Spojených státech dařilo. Koncem prvního desetiletí měla skupina po turné na západním pobřeží, vracela se do Česka a Langošová s Helclem se rozhodli, že až do USA poletí znovu, už tam zůstanou. Po návratu ale začalo zdravotní trápení Langošové, které si vyžádalo několik operací a ze stěhování sešlo.

„Byl to pro mě zlom. Uvědomila jsem si, že doma je pro mě tady,“ vzpomíná čtyřiačtyřicetiletá zpěvačka. K přehodnocení přispěla i představa toho, že by zdravotní martyrium pár absolvoval ve Spojených státech, které jsou neslavně známé nedostupností zdravotní péče. Věřím tomu, že bych finanční náklady na léčení nezaplatila dodnes, možná ani do konce života, uvažuje Langošová. Byl rok 2010 a americký sen byl ten tam.

Páru se navíc narodilo dítě, a tak kapelu November 2nd krátce poté uspali k dvanáctiročnímu spánku. Prostě „život“, krčí rameny muzikanti. Nelze ale říct, že by se během této doby nedělo vůbec nic. Kapela mimo jiné částečně obměnila sestavu a jak říká Helcl, nějaký čas jí také zabralo celé americké období zpracovat.

Je to vzkaz klubové scéně i kapelám, které hudbu dělají podle sebe – jde to.

Probouzet se November 2nd začali v roce 2016, tehdy totiž postupně začaly práce na stejnojmenné desce, která jim v únoru vynesla Cenu Anděl. Měli jsme chuť udělat něco svébytného a autentického,“ shodují se Langošová a Helcl. Na nové desce se tak spojili s producentem Milanem Havrdou alias Borisem Carloffem, který dříve pracoval třeba s kapelami Kryštof a Charlie Straight.

Navíc stejně jako November 2nd pochází z Hranic na Moravě, s hudebníky se dobře zná, a v začátcích skupiny dokonce byl její součástí. „Dlouho jsme nespolupracovali, ale společné kořeny zafungovaly. Boris ví, co jsem poslouchal v roce 1995 a naopak,“ říká Helcl.

Carloff kapele pomohl změnit přístup ke skládání písní. „Dřív jsem napsala písničku od A do Z a ostatní nástroje se museli podřídit,“ vysvětluje Langošová změnu s tím, že teď to moravští hudebníci dělají naopak: začínají rytmem. Od něj skladbu staví a podřizují mu aranž písně včetně zpěvu i textů. „Mnohem víc to šlape a dýchá. Hudba je víc kapelová a méně písničkářská,“ věří zpěvačka. „Navíc jsme neměli žádný deadline a nic jsme od toho nečekali,“ uvažuje Langošová o dalším důvodu aktuálního úspěchu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by November 2nd (@november2ndmusic)

Loňský počin a nynější ocenění kapelu, která se českému mainstreamu v mnohém vymyká, po právu oficiálně posunula do nejvyšších pater lokální hudební scény. Paradoxně tomu ale i kvůli tvůrčí pauze neodpovídá počet sledujících na sociálních sítích. Na Instagramu jich má kapela lehce přes 900, na Facebooku okolo 3 600. Pro srovnání Anna K., kterou Roman Helcl v minulosti ve své hudební kariéře doprovázel na kytaru, má na Instagramu přes 43 tisíc sledujících, kapela Jelen přes 26 tisíc.

„Když jsme kapelu uspávali, nebyly sociální sítě zdaleka tak silné,“ směje se Helcl s tím, že někdy nízký počet sledujících zvedá obočí produkčních hudebních klubů a lidí, kteří mají na starost nasmlouvání interpretů pro hudební akce. Aktuálně to však víc než kompenzuje zlatá okřídlená soška a na koncerty November 2nd chodí průměrně dvojnásobek lidí než před oceněním Andělem. „Je to vzkaz klubové scéně i kapelám, které hudbu dělají podle sebe – jde to,“ věří Helcl.

Hranická kapela se novou deskou rozhodně kreativně nevyčerpala. Naopak. Muzikanti jsou uprostřed turné po Česku, koncem června se předvedou na mezinárodním hudebním festivalu Metronome Prague a na konec roku už mají rezervované dny v nahrávacím studium. Na další album by tak fanoušci mohli čekat kratší dobu než na to aktuální.