Fingood dál roste. Investoři přes něj loni profinancovali miliardu, za rok jim vyplatil téměř 500 milionů

Na investiční crowdfundingové platformě nyní investuje 10 tisíc lidí, letos mají přibýt i zahraniční projekty. Spouští také novou aplikaci.

Peter BrejčákPeter Brejčák

vit4-min

Foto: Fingood

Vít Endler, ředitel platformy Fingood

Profinancovaný objem investic na platformě Fingood v minulém roce jen těsně nepřekonal magickou hranici jedné miliardy korun, když se zastavil na přibližně 950 milionech. I tak šlo o značný růst, oproti 642 milionům předchozí rok to bylo o 48 procent. A ambiciózní plány firma teprve rozbíhá, letos chce přesáhnout rovnou dvě miliardy. Díky tomu, že získala evropskou licenci, chystá expanzi mimo Českou republiku.

„Dvě miliardy budou mimochodem stejně vysoké jako kumulovaná částka za dosavadních šest let naší činnosti,“ doplňuje generální ředitel Fingoodu Vít Endler. Češi mohli loni přes platformu investovat do více než 150 investičních příležitostí, které jim v průběhu roku přinesly průměrný výnos 11,63 procenta.

„Právě vysoké zhodnocení při zachování velmi nízkého rizika je rozhodujícím faktorem našeho rychlého růstu. Při srovnání s konzervativními produkty umíme nabídnout výrazně vyšší zhodnocení, navíc s pevnou úrokovou sazbou po dobu až tří let. Letos, kdy zřejmě začnou klesat úrokové sazby, se tato naše výhoda ještě zvýrazní,“ popisuje Endler.

Ten dále očekává, že úvěrové podmínky bank zůstanou pro řadu menších firem nadále komplikované. „A když budou firmy hledat jiný způsob financování, obrátí se na zprostředkovatele, kteří jsou nějakým způsobem kontrolováni. I v tomto směru nám tak získání evropské crowdfundingové licence výrazně pomůže,“ vysvětluje.

fingood-app

Foto: Fingood

Nová mobilní aplikace Fingoodu

Fingood se soustředí na flexibilní úvěrové financování pro rozvoj malých a středních firem, čímž nahrazuje úvěry od bank. Ve většině případů jde o developerské projekty, další příklady z poslední doby zahrnují třeba výrobce batohů Bagind, firmu stojící za známými hrnci Remoska, přeměnu zchátralého obchodního centra Marica v Ostravě, jež se transformuje na byty, nebo Znojemský pivovar.

Crowdfundingová firma začala loni poprvé ve větší míře vyplácet jistiny úvěrů poskytnutých v letech předtím. Objem vyplacených peněz se tak přiblížil k půlmiliardě korun. Na platformě aktuálně pravidelně investuje zhruba deset tisíc lidí s průměrnou částkou na jednu investici ve výši šestnáct tisíc korun. Podíl úvěrů po splatnosti má přitom dosahovat necelých tří procent.

„Získat financování umožňujeme jen jednomu ze čtyř zájemců, loni jsme spustili vlastní detailní ratingový systém, v případě prodlení se splácením máme funkční vymáhací a restrukturalizační mechanismy,“ přibližuje Endler, jemuž v řízení a s expanzí za hranice od prosince pomáhá Ondřej Kozel.

První zahraniční trhy chce Fingood začít testovat ve druhé polovině roku, nejdřív na Slovensku s ambicí prosadit se také na větších trzích, jako je Německo nebo Francie. V Evropě prý dosud fungovalo zhruba 800 platforem, licenci získala jen zhruba stovka z nich.

Nová mobilní aplikace

Kromě důrazu na kvalitu portfolia se Fingood letos zaměří na další rozvoj technologií a uživatelského komfortu, mimo jiné chce dál rozvíjet tzv. peněženku (pomocí které investoři do projektů investují) nebo zjednodušit investiční proces pro malé firmy. Zároveň platforma koncem minulého týdne představila novou mobilní aplikaci. Sloužit má především pro samotné investování a správu portfolia, další funkcionality mají přibývat časem.

„Spustili jsme ji hlavně proto, abychom umožnili investice z kapsy a odkudkoliv. Od doby, kdy jsme vypnuli tu původní, se nás na ni dotazovalo mnoho investorů. Cítili jsme vůči nim dluh a nechtěli jsme být pozadu,“ přibližuje Lukáš Fulín z pozice technologického ředitele. Původní aplikaci Fingood odstavil loni v únoru, protože nefungovala dle představ firmy a neuměla pracovat s investorskými peněženkami.

Do vývoje té nové se platforma pustila na konci loňského léta, externího dodavatele přitom nahradili interní vývojáři. Vybraní investoři měli od prosince možnost aplikaci testovat, Fingood díky tomu mohl zapracovat zpětnou vazbu přímo od svých uživatelů. „Rádi bychom, aby aplikaci do půl roku používala alespoň polovina našich investorů,“ uzavírá Fulín.

CC Native

Partnerem článku je Fingood

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb

Snazší zhodnocování peněz nejen na stáří. XTB v Česku spustilo automatické dlouhodobé investice

K produktům pro aktivní investory přidává platforma XTB novinky, které slouží hlavně pro dlouhodobé a pasivní investování. Fungují na bázi ETF.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

xtb-app

Foto: XTB / CzechCrunch

Mobilní aplikace investiční platformy XTB

Investiční svět se v posledních letech díky novým aplikacím otevřel široké veřejnosti. Nakoupit akcie, dluhopisy nebo další instrumenty může snadno i drobný individuální investor. Motivací je celá řada. Jedním z tradičních důvodů je zhodnocování vydělaných peněz a s tím třeba spojené přilepšení si na stáří. Pro takové účely je ideální dlouhodobé investování, které lze provádět různými způsoby. Investiční platforma XTB teď ve své mobilní aplikaci otevřela možnost automatických, pravidelných a dlouhodobých investic, které osloví hlavně pasivní investory, kteří nechtějí nic řešit.

V rámci takzvaných Investičních plánů si uživatelé XTB mohou vytvořit až deset portfolií, z nichž každé může obsahovat až devět ETF, tedy burzovně obchodovaných fondů, které kopírují například populární akciové indexy. „Jedná se primárně o produkt pro pasivnější a hlavně dlouhodobější investory. Klient si sám nadefinuje strukturu svého portfolia a tuto šablonu následně ve zvolených momentech realizuje,“ vysvětluje Vladimír Holovka, obchodní ředitel XTB.

Díky nedávno přidané funkci si navíc uživatelé mohou určit, jak často a kolik peněz chtějí investovat. Další prostředky jsou pak pomocí opakovaných plateb investovány automaticky tak, aby odrážely preferovanou alokaci v rámci jednoho portfolia ETF. Prvním krokem ke spuštění celého produktu bylo loňské umožnění nákupu takzvaných Frakčních akcií, díky kterým si investor nemusí nutně koupit jednu celou akcii, ale jen její část. A platí to také pro ETF, jejichž akcie jsou rovněž obchodovány na burzách.

xtb-app2

Foto: XTB

Mobilní aplikace investiční platformy XTB

„Frakční akcie umožňují realizovat nákup definovaného portfolia za částku srozumitelnou pro investora, například za tisíc korun. Ten se pak nemusí starat o to, jaká je aktuální cena zvoleného ETF instrumentu, kolik si může dovolit nakoupit celých kusů a co dělat se zbylou částkou, která se nezainvestovala,“ doplňuje Vladimír Holovka a dodává, že při investování do ETF neúčtuje XTB žádný poplatek a zřízení i vedení Investičních plánů je rovněž zdarma.

Na dlouhodobé pasivní investování se v posledních letech objevila také řada roboadvisory platforem, u nichž uživatel specifikuje pár základních parametrů a služba už následně složí jeho portfolio sama. V tomto ohledu jsou Investiční plány od XTB více proaktivní. „Klientovi jsou sice na základě investičních otázek ukázány návrhy vhodných ETF, on sám se ale rozhoduje, které ETF a v jakém zastoupení do svého plánu zvolí. Z tohoto pohledu se tedy nejedná přímo o roboadvisory produkt. Je to nicméně další alternativa pro pasivní investování,“ potvrzuje obchodní ředitel XTB.

V Česku je o takový typ investování zájem. Do Investičních plánů už nastoupilo tolik lidí, že se Česko stalo v této kategorii v rámci XTB druhým největším trhem. V roce 2023 si tuzemští pasivní investoři vybírali především indexové ETF (založené na indexech S&P 500, MSCI World a Nasdaq 100), následované ETF reprezentujícími výkonnost společností s vysokým hodnocením v oblasti životního prostředí, sociálních věcí a správy (ESG). Mezi nejoblíbenějšími byly také ETF s expozicí na největší technologické společnosti. XTB zároveň eviduje stále větší počet transakcí přes mobilní zařízení, loni to bylo přes 60 procent, i proto zatím Investiční plány nabízí jen ve své mobilní aplikaci.

CC Native

Partnerem článku je XTB

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb