Ford investuje půl miliardy dolarů do startupu Rivian. S konkurentem Tesly bude vyrábět elektromobily

Rivian-R1S_3

Foto: Rivian

Elektrické SUV Rivian R1S

0Zobrazit komentáře

Americký výrobce elektromobilů Rivian má velký potenciál stát se vážným konkurentem pro automobilku Tesla. Po Amazonu do něj chce investovat částku půl miliardy dolarů (11,5 miliardy korun) také americká automobilka Ford, která vidí v investici příležitost k využití technologií Rivianu u vlastních vozidel. Fordu se totiž v poslední době příliš nedaří, přichází o zisky a analytici varují, že se tento vývoj bez změn k lepšímu neobrátí. Ford proto hledá novou cestu, jak se vrátit zpět k ziskům, a startup Rivian pro něj představuje alternativu, která by mu tuto cestu mohla značně ulehčit.

Rivian v současnosti vyvíjí dvojici elektromobilů, kterými jsou velké SUV R1S a pick-up R1T. Ty spolu sdílejí stejnou platformu se čtveřicí elektromotorů a baterií, která vozu umožňuje dojezd přes 640 kilometrů na jedno nabití. Ford má v plánu do roku 2022 nabízet 40 elektrických modelů, mezi kterými nebude chybět ani velký elektrický pick-up F-150, jenž je ve své konvenční verzi nejprodávanějším modelem Fordu ve Spojených státech.

Rivian-R1T_5

Foto: Rivian

Elektrický pick-up Rivian R1T

Na vývoj těchto modelů vyčlenil Ford 11 miliard dolarů (přes 250 miliard korun) a spolupráce s Rivianem by mu mohla pomoci jejich vývoj urychlit, dosáhnout snížení nákladů a vyšší efektivnosti provozu. Nové spojenectví s Rivianem, v němž má Ford získat výměnou za významnou investici také menší podíl, má tak přinést první ovoce při vývoji dalších elektrických vozidel značky Ford.

Zmíněný pick-up F-150 ani chystaný crossover inspirovaný legendárním Mustangem, které již jsou ve vývoji, to prý nijak neovlivní, ale nově chce americká automobilka se 116letou tradicí využívat flexibilní platformu Rivianu pro stavění dalších elektromobilů. Byť už je prý rozhodnuto, Ford zatím veřejnosti neprozradil, jaký typ vozidla na platformě Rivianu postaví.

elonmusk

Přečtěte si takéTesla příští rok spustí přepravní službu se samořídícími vozy. Zapojit se mohou přímo majitelé Modelů 3Tesla příští rok spustí přepravní službu se samořídícími vozy. Zapojit se mohou přímo majitelé Modelů 3

„Od Rivianu se můžeme hodně naučit. Například to, jak rychle pracují s nápady,“ říká William C. Ford Jr., předseda automobilky Ford, a dodává: „Práce zcela od základu je v oblasti elektromobility velmi přínosná.“ Naráží tím na fakt, že i přes snahu velkých automobilek, které se začínají postupně orientovat na elektromobilitu, má v této oblasti největší úspěchy automobilka Tesla, která začínala od nuly.

Vyzyvatel Tesly

Právě pro Teslu se díky výrazným finančním investicím stává Rivian velkým konkurentem. Dnes má ambiciózní startup, za nímž stojí R. J. Scaringe, přibližně 750 zaměstnanců, kteří pracují na několika místech v USA a ve Velké Británii. Výroba elektromobilů bude probíhat v Illinois a společnost by je chtěla na trh začít dodávat již během příštího roku.

Prodejní cena elektromobilů od Rivianu je v současné době odhadována na 68 tisíc dolarů (přes 1,5 milionu korun). Primárně budou mířit proti Modelu X, chystanému pick-upu od Tesly a dalším velkým elektrickým SUV a pick-upům, které přijdou od ostatních konkurentů, jako je Jaguar, Land Rover či Porsche. Stejně jako Tesla, i Ford a Rivian pracují na systému autonomního řízení, ovšem zatímco Elon Musk plánuje zavedení plně autonomní technologie již na příští rok, zakladatel a CEO Rivianu R. J. Scaringe je v odhadech opatrnější a hovoří o technologii příštího desetiletí.

Rivian-RJ-Scaringe

Foto: Rivian

R. J. Scaringe, zakladatel a CEO automobilky Rivian

Kromě Amazonu a Fordu do společnosti v minulosti investovali i další společnosti jako například japonské Sumitomo či Saudi Industrial Group. Rivian původně vedl rozhovory o partnerství také s GM či Volkswagenem, ovšem jednání vždy vedla do slepé uličky.

„Toto strategické partnerství je dalším klíčovým milníkem v našem úsilí o urychlení přechodu k udržitelné mobilitě,“ řekl R. J. Scaringe o novém partnerství s Fordem a dodává: „Ford má dlouhodobý závazek k udržitelnosti, přičemž Bill Ford je jedním z nejstarších obhájců tohoto odvětví, a jsme nadšeni, že můžeme využít našich technologií k tomu, abychom dostali více elektromobilů na silnice.“

LEGO pomáhá nevidomým dětem. Nová kreativní stavebnice má podpořit výuku Braillova písma

Filip HouskaFilip Houska

lego-braille
0Zobrazit komentáře

Z pohledu kreativity patří LEGO k jedněm z nejzajímavějších produktů na trhu. Již od roku 1932 neustále přináší různé variace svých kultovních kostiček, z nichž se vedle běžných předmětů dají skládat i třeba malá města, pokročilé technické stroje nebo modely luxusních supersportů, pro které mají slabost především Češi. LEGO se nicméně dá využívat nejen pro zábavní účely, ale také pro zdravotní, což ikonická dánská skupina nově potvrzuje.

V rámci pařížské konference Sustainable Brands Paris, zaměřené na udržitelnost a inovace, LEGO představilo novou výukovou stavebnici, která je určená dětem trpícím slepotou. Jednotlivé kostky totiž navrhlo v takových podobách, aby jejich výstupky tvořily konkrétní znaky v Braillově písmu, které slouží pro nevidomé, slabozraké a lidi se zbytky zraku.

lego-braille-1

Foto: LEGO

Výstupky na kostičkách LEGO tvoří konkrétní znaky v Braillově písmu

Každý barevný dílek tohoto setu, nazvaného LEGO Braille Bricks, tak reprezentuje jak daná písmena, tak i číslice od 1 do 9 a několik matematických znaků. Právě aspekt přítomnosti matematiky jen dotváří cíl, pro který byla tato iniciativa vytvořena: výuka. Projekt byl totiž od samotného počátku brán jako příležitost, aby se nevidomé děti mohly během hraní s kostkami zároveň i učit Braillově písmu, respektive skládání slovních celků a mimo jiné řešit základní matematické příklady.

lego-bugatti-chiron

Přečtěte si takéLEGO v Česku postavilo z více než milionu dílků stavebnice Technic pojízdné superauto Bugatti ChironLEGO v Česku postavilo z více než milionu dílků stavebnice Technic pojízdné superauto Bugatti Chiron

LEGO Braille Bricks má sloužit i jako ideální doplněk do výukových osnov handicapovaných dětí a svým způsobem tvořit novou oblast, od které se jedinci mohou odvíjet. Nemusí tedy spoléhat pouze na technologické vychytávky a audionahrávky, které řadu předmětů a problematik nedokáží po zvuku příliš dobře vysvětlit. Někdy je zkrátka prospěšnější být s danou věcí v přímém fyzickém kontaktu, což tak vnímá i LEGO.

lego-braille-2

„S dostupností tisíců audioknih a počítačových programů se čím dál méně dětí učí číst Braillovo písmo. To je kritické především v důsledku toho, že ti, kteří Braillovo písmo ovládají, jsou nezávislejší, mají vyšší úroveň vzdělávání a lepší příležitosti pro zaměstnání. Pevně věříme, že LEGO Braille Bricks pomohou zvýšit zájem v učení se tohoto písma a jsme nadšeni z toho, že LEGO Foundation (divize, pod níž vznikají nové projekty – pozn. red.) tento koncept přeneslo do reality a dětem po celém světě,“ dodává k celé iniciativě Philippe Chazal z organizace European Blind Union.

Stavebnice je momentálně testována v dánštině, norštině, angličtině a portugalštině, přičemž ve třetím čtvrtletí tohoto roku by se měl její záběr rozšířit i do němčiny, španělštiny a francouzštiny. O češtině žádná zmínka zatím nepadla. Finální verze pak vyjde v roce 2020 a bude zdarma distribuována do vybraných evropských institucí. Zdali se dostane i na pulty obchodů, se aktuálně neví.

lego-braille-4

Foto: LEGO Group