Tesla jde vstříc plně autonomní jízdě. Na dálnici už umí jet její elektromobily bez zásahu řidiče

tesla-model-s

Foto: Tesla

Tesla Model S

0Zobrazit komentáře

Plně autonomní vozy již nejsou pohádkou budoucnosti, ale technologií, kterou by měla kalifornská automobilka Tesla Elona Muska nabízet už ke konci letošního roku. Její systém Autopilot je již nyní schopen v omezené míře zajistit autonomní jízdu, a to díky poslední aktualizaci softwaru. Prozatím se sice stále jedná o omezení pouze na dálniční úseky, ale i tak poslední update od Tesly představuje další krok ke skutečně samořídícímu vozidlu.

Až doposud vyžadovala jízda v režimu Navigate on Autopilot zásahy řidiče, který musel blinkrem potvrzovat změnu jízdního pruhu. Tesla však ke konci minulého měsíce začala uvolňovat update, který řidiče této povinnosti zbavuje. Poprvé jsou tak její vozy schopny skutečně plné autonomní jízdy po dálnici bez zásahu řidiče.

elon-musk-top

Šéf Tesly Elon Musk

V únoru tohoto roku Musk při rozhovoru pro společnost Ark Invest, jednoho z investorů kalifornské automobilky, prohlásil, že vozy Tesly budou schopny autonomní jízdy koncem tohoto roku. „Automobil vás bude schopný vyhledat na parkovišti, vyzvednout a sám vás odveze až na místo, kam potřebujete, bez jakéhokoliv zásahu,“ řekl Musk. Vzápětí však připustil, že systém nejspíše nebude zcela bezchybný a pořád bude vyžadovat řidičův pečlivý dohled.

Nutné vylepšování hardwaru

Příchod skutečně plně autonomní technologie, která bude schopna fungovat sama bez nutnosti kontroly, Musk odhaduje na konec roku 2020. I tak se jedná o velice optimistický odhad. Aby Tesla mohla dostát těmto slovům, musí odstranit problém spočívající v aktuálním zastaralém hardwaru systému Autopilot.

Proto společnost, pod vedením bývalého inženýra Applu Petera Bannona, jenž se zaměřuje na vývoj polovodičů, vyvinula tzv. FSD počítač, který obsahuje novější čip umělé inteligence a akcelerátor neuronové sítě. Novinka by již měla být ve fázi výroby a co nevidět bude instalována do nově postavených vozů. Nového hardwaru se dočkají i ti majitelé vozů Tesla, kteří si k již dříve zakoupenému elektromobilu přikoupili výbavový balíček Full Self-Driving.

tesla-model3-interier-dashboard

Foto: Tesla

Tesla Model 3 a její obří obrazovka, která doslova láká k sledování filmů a videí

Jak nová technologie funguje, odprezentuje Tesla v druhé polovině tohoto měsíce na schůzce s akcionáři v Palo Alto, ze které by měl být i živý stream. Na vozy, jež se po silnicích budou pohybovat zcela bez lidské posádky, si tedy ještě musíme chvilku počkat. Vypadá to však, že to bude právě Tesla, která dodá takové vozy na trh jako první.