Gastronomie v krvi. Otec proměnil domácí pivní scénu, syn v Krymské prezentuje uvolněný fine dining
Jan Charvát podlehl pivu, jeho syn Martin kulinařině michelinského rázu. A i když se oba věnují něčemu jinému, sdílí spolu smysl pro neformálnost.
Jestliže některý podnik významně proměnil nejen pražskou, ale celou českou pivní scénu, pak to byla nuselská hospoda Zlý časy, kterou založil před šestnácti lety Jan Charvát. Vybavil ji dvaceti čtyřmi pípami, které zásobil českými a německými pivy z malých pivovarů. Což byl tehdy pojem, který do Česka teprve prosakoval. Není se tak čemu divit, že jeho syn Martin pokračoval v nastolené rodinné tradici, alespoň tedy co se pole působnosti týče. Před rokem si otevřel podnik, kde nenápadně ukazuje, že gastronomii na vysoké úrovni lze prezentovat i bez škrobené nabubřelosti.
Jeho malé bistro Ansámbl se nachází ve vršovické Krymské ulici, které vévodí pivní bar Bad Flash, jehož další pobočku najdete i v Karlíně. I za nimi stojí jeho otec Jan Charvát, který pod stejným názvem založil společně s Liborem Kultem také vlastní pivovar. Ten se po letech, kdy fungoval v létajícím režimu, v loňském roce napevno přesunul do pražských Kobylis. A v té době si na otevření vlastního podniku troufnul i Janův syn.
„Jsem z hospodské rodiny, takže jsem byl velmi brzy zapojený do pracovního procesu. I když jsem studoval všeobecné gymnázium, ke gastronomii jsem hodně tíhnul, takže když jsem měl po dokončení střední školy možnost vycestovat za vařením ke známému do Anglie, kde provozoval několik hospod, neváhal jsem a chopil se jí,“ vypráví Martin Charvát.
A protože byl mladý kuchařský učeň zvídavý a rád objevoval nové chutě, následovaly stáže v michelinských restauracích v Anglii a také v Dánsku – kde jinde než v legendárním podniku Noma, který vede šéfkuchař René Redzepi. Dostal se do něj díky tomu, že se řídil mottem „líná huba, holé neštěstí“. Jednoduše napsal dopis do několika michelinskými hvězdami ověnčených podniků, v Nomě dostal zelenou a strávil v ní tři měsíce.
Po návratu do Čech michelinská cesta pokračovala, jelikož Martin Charvát nastoupil do pražské restaurace La Degustation, která patří mezi ty, jež se v Česku jednou známou hvězdičkou pyšní. „Po tom, co jsem po škole naskočil do kuchyně, jsem z ní už neodešel. A v La Degustation jsem se seznámil s Ondřejem Kuracinou, který tam působil asi sedm let na pozici sous chefa,“ říká Charvát. A když během pandemie covidu nastaly třeskuté časy, tak si oba kuchaři řekli, že by jim prospěla změna.
A jak to tak někdy bývá, svou roli sehrála shoda náhod. Jan Charvát totiž se svým společníkem přibližně v té době převzali prostor v Krymské, přímo sousedící s barem Bad Flash. Měli s ním plány, od kterých museli kvůli pandemii a náročné situaci na české gastronomické scéně upustit. A jelikož syn přišel s tím, že by po letech v kuchyni rád otevřel vlastní podnik, rozhodl se, že ho podpoří – zafinancoval rekonstrukci a vznikl Ansámbl. A v březnu 2022 se k Charvátovi po krátkém odloučení přidal i Kuracina.