Gorily, automaty a podvádění. Skončil jeden z nejpodivnějších soudů ve světě her, vyhrál „padouch“
U soudu šlo nejen o gorily, ale i o videoherní rekordy. A ústřední postavou byl bad boy s vizáží rockera a kravatou s designem americké vlajky.
Byl to soud, u kterého padala slova o dracích, rytířích v zářivé zbroji a… gorilách. Tedy – konkrétně o Donkey Kongovi, protože šlo o jeden z největších sporů týkajících se her na arkádových automatech. V jeho centru byli dlouhovlasý herní rekordman s vizáží filmového záporáka Billy Mitchell a australský youtuber Karl Jobst. A jeden teď bude muset druhému zaplatit miliony korun.
Prapůvod soudního sporu, který vygradoval tenhle týden, leží až v 80. a 90. letech. Tehdy byl Billy Mitchell nefalšovanou celebritou, kterou organizace Twin Galaxies, která zajišťuje herní data pro Guinnessovy rekordy, titulovala „Videoherním hráčem století“. V roce 1999 získal jako první na světě tzv. perfektní skóre v Pac-Manovi. Pro magický počet 3 333 360 bodů bylo potřeba ani jednou nezemřít a posbírat všechny možné body.
Jenže Mitchell se angažoval ještě v jedné hře, díky které ho možná zná i řada z vás: v Donkey Kongovi. Jeho zápolení o rekord v téhle skákačce, kde se poprvé objevil samotný Mario, zachytil skvělý dokument z roku 2007 The King of Kong: A Fistful of Quarters. Na jedné straně byl Mitchell – černovlasý štíhlý chlápek, který o sobě rád mluví ve třetí osobě a nosí kravatu v barvách americké vlajky. Na druhé učitel matematiky a nesmělý otec od rodiny Steve Wiebe.
Jestli odebíráte náš herní newsletter, tak se mrkněte do mailu – v aktuálním vydání najdete soutěž o lístky na předpremiéru druhé řady seriálu The Last of Us.
Že k němu nejste přihlášení? Tak to je chyba, kterou napravte tady. A těšte se na příští týden, kdy vám kromě nového dílu do schránky přiletí možnost vyhrát lístky na Comic-Con Prague!
Film z jejich soupeření udělal tak trochu pohádkový boj dobra se zlem, ostatně i sám Mitchell si pak stěžoval, že ho vykreslil jako nějakého padoucha. Především ale snímek zaznamenal roky, kdy se Mitchell a Wiebe předháněli svými rekordními výsledky v Donkey Kongovi. A právě tehdy se objevily první spekulace, zda Mitchell tak trochu nepodvádí. Některé výsledky měl třeba natočené na video, i když do té doby obhajoval pouze výkony naživo…
Zlom přišel v roce 2018, kdy sama organizace Twin Galaxies oznámila, že po přezkoumání různých důkazů došla k závěru, že Mitchell dvakrát podváděl. Použil prý místo původní verze hry emulátor, což může hraní ulehčit a není to povolené. Mitchell tehdy na čas přišel o záznamy svých rekordů včetně těch s Pac-Manem a stal se z něj jakýsi videoherní ďábel. Vznikala o něm vtipná videa i sofistikované analýzy. Opakovaně chodil k soudům, ostatně zažaloval i Twin Galaxies. A taky se k němu začal vyjadřovat Karl Jobst.
Ani tenhle devětatřicetiletý youtuber není žádná lehká váha. Dlouhodobě se zaměřuje na speedrunning, ve kterém sám držel či drží několik rekordů, a na odhalování nejrůznějších herních podvodů. Natočil i výživné video o Elonu Muskovi a jeho údajně bombastických, ale ve skutečnosti zaplacených úspěších ve hrách. Na YouTube má jeho účet přes 1,1 milionu sledujících.
Jobst někdejšího „hráče století“ obvinil z podvádění či vydírání svědků v jiných kauzách. Dokonce podle něj jinému youtuberovi způsobil tak vážné psychické problémy, že spáchal sebevraždu. Billy Mitchell na to odpověděl žalobou kvůli poškození svého jména. Spory se táhly několik let a Jobst na ně vybíral i peníze od svých fanoušků. V úterý ale přišel verdikt: zvítězil Mitchell.
Jobst podle soudce natočil svá videa lehkovážně a bez většího vyšetřování a „založil je na mylných tvrzeních“. Youtuber byl prý na „křížové výpravě“ proti devětapadesátiletému hráči a snažil se vystupovat „před svým publikem jako rytíř, který zabil draka Mitchella“. Tomu má zaplatit 350 tisíc dolarů plus náklady na soud, což vyjde na víc než osm milionů korun.
Zazněla ovšem ještě jedna zajímavá větička: ve shrnutí rozsudku zároveň stojí, že soud ale nerozhodoval, zda Mitchell podváděl. A tak dál existují lidé, kteří se pořád snaží zjistit i pomocí vyčerpávajících analýz, jak to s tím podváděním doopravdy bylo. Ve výsledku je to ale jedno – loni skončil i zmíněný soud s Twin Galaxies, které jeho rekordní zářezy vrátily do tzv. historické databáze. Prozatím tak Billy Mitchell vyhrál.
Top novinky ze světa her
🎮 Nintendo Switch 2 je tady. Vyjde 5. června, předobjednávky začnou 8. dubna. Evropská cena? 470 eur, bundle s Mario Kart World pak na 510 eur. Cena v Česku zatím nebyla oznámena. Bude mít větší LCD obrazovku. Některé hry by měly běžet až ve 120 snímcích za sekundu. Úložiště se zvětší na 256 GB a boční ovladač půjde používat i jako myš.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs💰 Číňané nacpali 30 miliard do Assassin’s Creed, Far Cry a Rainbow Six. Expanze gigantického Tencentu do her pokračuje. Firma, která drží i 40 procent v Bohemia Interactive, investovala do nové dceřiné společnosti Ubisoftu.
🚇 Ukončete výstup a nástup… Hra o pražském metru Back in Service na vás promluví jako ve skutečnosti. Její vývojář Dominik Vojta totiž angažoval Světlanu Lavičkovou, jejíž hlas můžete slyšet na opravdové lince A.
🌏 A ještě jednou Čína. Angličtina už není na Steamu nejpopulárnější, v roce 2024 nejvíce uživatelů (o pár desetinek procenta) zvolilo právě čínskou lokalizaci.
📰 Zkušený herní novinář Christopher Dring nedávno rozjel vlastní newsletter o herním byznysu. V aktuálním vydání řeší, jaký bude rok 2025 v herní branži. Prý stále složitý, ale o něco optimističtější.
🤖 V předběžném přístupu vyšla robotí online akce Steel Hunters. Což by nebyla až tak zajímavá zpráva, kdyby se na ní nepodílela i česká pobočka studia Wargaming.