Historický úspěch. #martyisdead od Mall.tv je prvním českým seriálem, který vyhrál televizní cenu Emmy

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

martyisdead

Foto: Mall.tv

Internetový seriál #martyisdead od Mall.tv je nominován na prestižní cenu Emmy

0Zobrazit komentáře

Ve spojitosti s úspěchy české audiovizuální tvorby v zahraničí se typicky mluví pouze o účasti na festivalech nebo filmových cenách, snad vůbec ale o televizních Emmy. To se ode dneška změní. Prestižního televizního Oscara totiž v kategorii krátkometrážního seriálu poprvé v historii vyhrálo české dílo. Seriál #martyisdead od Mall.tv překonal silnou konkurenci z Austrálie, Argentiny i Singapuru.

O překvapení se thriller od dva roky staré internetové televize postaral, už když byl i přes silnou konkurenci z desítek zemí nominován. Dostal se tak do společnosti těch nejprestižnějších projektů, jaké lze na obrazovkách zhlédnout od tvůrců z HBO nebo Netflixu. Mall.tv a celý produkční tým tak předvedli, že je česká televizní tvorba schopná zaujmout nejen místní, ale i světové publikum.

Seriál #martyisdead díky svému krátkému formátu jednak představuje zajímavý přístup k žánru thrilleru a jednak na něj nahlíží prizmatem vysoce relevantního tématu kyberšikany. Její obětí se zde stane patnáctiletý Marty, který zemře na samotném začátku děje. Přesto je hlavním hrdinou seriálu díky videím, co po sobě zanechal. Ty se také stanou základem vyšetřování jeho smrti.

zahor-kuchynka-malltv

Foto: Mall.tv

Lukáš Záhoř a Milan Kuchynka, producenti Mall.tv

Vzhledem k žánrovému pojetí je o to více překvapivé, že se seriálu podařilo zvítězit nad typicky oceňovanými dramaty. „Těší nás, že česká žánrová produkce uspěla v tak velké celosvětové konkurenci,“ řekli producenti seriálu Vratislav Šlajer a Milan Kuchynka.

Česká republika tak nyní poprvé nahlédne mezi smetánku světové televize. Hlavní ceny, které se předávaly před dvěma měsíci, mají sice samozřejmě viditelnější status, přesto však může úspěch #martyisdead představovat otevření stavidel české produkci v zahraničí. Tam se dosud dostaly spíše jen drahé koprodukce z tvorby HBO jako Pustina nebo Bez vědomí.

Český film v posledních letech zažil ve světě pár velkých úspěchů. Tím největším byl studentský Oscar pro absolventku FAMU Darii Kaščejevovou za snímek Dcera, který porotu přesvědčil silným příběhem o rodinném poutu a zároveň neotřelým zpracováním. Malou senzací bylo také pomalé historické drama Nabarvené ptáče, které se dostalo například do hlavního výběru filmového festivalu v Benátkách, jednoho z hlavních na světě.

„Česká republika je malá země a Mall.tv malá televize, ale tohle ocenění je velkým úspěchem pro nás všechny a velkou motivací do budoucna,“ uvedl Milan Kuchynka v přímém přenosu předávání Mezinárodních cen Emmy.

marty

Foto: Richard Hodonický/Mall.tv

Jakub Nemčok jako patnáctiletý Marty Biederman

Tvůrci #martyisdead v současnosti pracují na pokračování #annaismissing, které se bude opět na Mall.tv vysílat na jaře příštího roku. Pokud bude kvalitou odpovídat první řadě, mají se diváci na co těšit. Zároveň může aktuální výhra posloužit jako motivace pro další české filmaře, jejichž díla, pokud se nebojí vydat do neprobádaných vod, mohou klidně útočit i na samotný vrchol.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym