Hlavní cenu v Cannes potřetí v historii vyhrála žena. Filmovým festivalem hnulo i drama o holokaustu
Zlatou palmu vyhrála Justine Trietová, třetí režisérka v historii festivalu v Cannes. Porotu nadchlo také drama o banalitě zla za holokaustu.
Ve francouzském Cannes včera skončil jeden z hlavních filmových festivalů roku, kde přední světoví režiséři a režisérky představují svoje nové snímky, distributoři hledají budoucí artové hity a diváci objevují možnosti současné kinematografie. Letošní ročník, podobně jako loni, obsahoval velké návraty jako u režiséra Martina Scorseseho, dobrodruha Indiany Jonese a řady dalších, pohlížel ale také kupředu. Hlavní cenu tak vyhrála žena, teprve třetí v historii festivalu.
Filmem, kterému porota včera udělila prestižní Zlatou palmu, se stalo kriminální drama Anatomy of a Fall (v originále Anatomie d’une chute) od Francouzky Justine Trietové. Jeho děj sleduje soudní proces proti Sandře (Sandra Hüllerová), oblíbené německé spisovatelce obviněné z vraždy svého manžela. Na ploše dvou a půl hodiny přitom film nezkoumá ani tak detaily samotného případu, jako spíš představuje složitý vztah manželů pod drobnohledem vyšetřovatelů, právníků, tisku a veřejnosti.
Anatomy of a Fall se už před oceněním stal jedním z kriticky nejlépe hodnocených titulů v hlavní soutěži festivalu. Podle novinářů si na jedné straně napínavě hraje s divákem podobně jako Hitchcockovy thrillery. Zároveň ale zajímavě analyzuje témata jako dynamika moci v manželství nebo otázku, jak moc lze z uměleckého díla usuzovat o jeho autorce.
Režisérka snímku svoji děkovnou řeč využila jako prostor pro ostrou kritiku francouzských vládních politiků. „Komercializace kultury, kterou podporuje tato neoliberální vláda, vede k ničení výjimečnosti francouzské kultury,“ cituje Trietovou server The Guardian. Vyjádřila se také přímo na adresu prezidenta Emmanuela Macrona, jehož nedávné rozhodnutí podepsat zákon na zvýšení důchodového věku přes rozsáhlé protesty označila za šokující represi.
Trietová vyhrála hlavní cenu v Cannes jako třetí žena v téměř osmdesátileté historii akce. V minulosti Zlatou palmu dostaly Jane Campionová za film Piano v roce 1993 a Julia Ducournauová za snímek Titan v roce 2021. Letošní ročník byl přelomový také v počtu nominovaných režisérek – z 21 filmů v hlavní soutěži jich natočily sedm.