Hledáte stroj času? V Praze jeden je, vysílá na výpravu za kněžnou Libuší, Karlem IV. i golemem

V zábavním centru Máj – House of Fun se otevřelo zážitkové muzeum Back in Time. V osmi sálech tu ožívají klíčové události českých dějin.

maj

Foto: Máj – House of Fun Prague

5D kino s půlkruhovou projekční stěnou

Už jste někdy pozorovali Prahu z výšky? Možná ano. Ale určitě ne z tlamy draka nebo z kočáru taženého létajícími koňmi. Přesně takový zážitek se ale ukrývá v šestém patře obchodního domu Máj na Národní třídě. Vzniklo tam zážitkové muzeum Back in Time Prague, které odkrývá tajemství více než tisícileté historie hlavního města.

Všechno začíná ve stroji času, ve kterém diváky přivítá chlapec nazvaný „B“ a jeho starší sestra s přezdívkou „T“. Zvou je na výlet do roku 1989, se zařízením ale zachází nešikovně, což vede k sérii malérů. „Právě nastala chyba ve stabilizační matici!“ vykřikne zděšeně chlapec. Kolem se ozývají rány, všechna tlačítka blikají jako o závod. A dívka jen zoufale zalomí rukama, když si všimne roku, ve kterém cestovatelé přistáli.

Celá výprava se totiž ocitne v 9. století, kde se stane svědkem legendy o Libuši a založení Prahy. „Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká,“ pronese kněžna své slavné proroctví. A návštěvníci se ocitnou v jakési věži, odkud skrze velké obrazovky sledují i další události raných českých dějin, například příběh vladyky Horymíra, kterého před smrtí zachránil jeho věrný kůň Šemík.

maj

Foto: Máj – House of Fun Prague

Orloj v Máji

Prohlídka Back in Time zabere zhruba 50 minut a využívá různé audiovizuální technologie. Expozice zahrnují holografickou projekci, desetikanálový zvuk a v některých místnostech i efekty, jako jsou specifické vůně, vítr či mlha.

Cestovatele poté čeká i audience u českého krále a římského císaře Karla IV., který je připoután na lůžko, zatímco o něj pečuje arcibiskup Jan Očko z Vlašimi. Již brzy se ale král uzdraví a u svého trůnu přivítá Petra Parléře, kterému dá za úkol postavit Karlův most nebo katedrálu sv. Víta – stavby, které uchvacují dodnes.

aow

Přečtěte si takéV lecčems lepší než C&C a StarCraft. Act of War slaví 20 letStrategie, která v lecčems předčila i Command & Conquer a StarCraft. Před 20 lety vyšel zapomenutý hit

Další zastávkou je Staroměstská radnice, kde mistr Hanuš pracuje na orloji. Podle legendy ho konšelé oslepili, aby nemohl vytvořit stejný stroj jinde, a on ze msty orloj zastavil – návštěvníci ho proto musí interaktivně opravit, aby se dostali dál. V následující místnosti je čeká obří socha golema, kterou mají oživit dotykem symbolů čtyř živlů. Pokud se to podaří, socha vysoká přes čtyři metry skutečně „vstane z mrtvých“. Rychle pryč!

Expozice v šestém patře Máje je ale široká a využívá i další technologie. Další část třeba obsahuje 5D kino s půlkruhovou projekční stěnou a pohyblivými sedadly, kde diváci prožijí cestu napříč staletími. Ocitnou se v kočáru taženém létajícími koňmi, v tlamě draka, ponorce nebo závodním autě, které řídí první československá automobilová závodnice Eliška Junková. Během jízdy spatří Prahu z ptačí perspektivy, stanou se svědky bitvy na Bílé hoře a zažijí ničivou povodeň z roku 1890, která poškodila Karlův most.

maj

Foto: Máj – House of Fun Prague

Oživlý golem

Atrakce ale nezapomíná ani na 20. století a nejmodernější dějiny – k vidění jsou třeba boje o Československý rozhlas v letech 1945 a 1968 i „síň slávy“. V ní se prostřednictvím animací a speciálních zrcadlových efektů představuje výběr významných osobností české politiky, kultury či sportu. Mezi nimi nechybí Tomáš Garrigue Masaryk, Václav Havel, Antonín Dvořák, Bedřich Smetana, Antonín Zátopek, Karel Gott nebo David Černý.

Zařazení Černého vysvětlují tvůrci expozice tím, že jde o uznávaného umělce, který má v okolí Máje řadu děl. Kromě motýlů na samotné fasádě obchodní domu i třeba otočnou sochu hlavy Franze Kafky. „Navíc osobnosti v našem výběru můžeme průběžně obměňovat, třeba v souvislosti s různými výročími. To je výhoda toho, že je naše síň slávy digitální,“ říká Martin Marek ze společnosti Infinite X Prague, která expozici provozuje.

maj

Foto: Máj – House of Fun Prague

5D kino s půlkruhovou projekční stěnou

Marek zároveň podotýká, že ačkoliv tvůrci zážitkového muzea konzultovali prezentované reálie s odborníky, ne všechno je historicky zcela přesné – ostatně v českých zemích jste se na drakovi mohli doposud proletět leda v pohádce. „Naším cílem není jen vzdělávat, ale i bavit,“ zdůrazňuje.

Provozovatelé teď doufají, že expozicí projde minimálně 500 lidí denně, aby se více než stamilionová investice vrátila co nejdřív. Počítají navíc s tím, že návštěvníci nezůstanou jen u Back in Time a podívají se i do ostatních pater Máje, kde je dále herna s arkádovými a počítačovými hrami, zážitkový obchod nebo restaurace Fly Vista s úchvatnými výhledy na Prahu.

Back in Time cílí i na turisty, kromě češtiny je dostupný v angličtině a němčině. Brzy pak mají přibýt další jazyky – španělština, francouzština, italština, čínština a korejština. Vstupenky lze zakoupit na místě, online však vyjdou levněji. Dospělí platí 420 korun, mládež a senioři 320 korun a děti od šesti let 220 korun.

CC Native

Partnerem článku je Máj – House of Fun Prague

Před 35 lety vznikla ikonická scéna z Fresh Prince. Teď se stala virálním trendem, zapojil se i Will Smith

„Somebody’s watching me, it’s my anxiety.“ Text, který teď zní téměř z každého videa na sítích, nově oživil scénu z legendárního sitcomu 90. let.

will-smith

Foto: CzechCrunch / Depositphotos

Will Smith je hlavní postavou sitcomu The Fresh Prince of Bel-Air, teď na sítích přetvořil ikonickou scénu

0Zobrazit komentáře

Pokud na sítích konzumujete videoobsah, bezesporu vás v posledních týdnech neminula melodie písně Anxiety. Ta se stala základem pro virální taneček, který kombinuje chytlavý beat písničky s kreativní choreografií. Současný fenomén přitom není vůbec nový – přišel s ním už před pětatřiceti lety v populárním sitcomu The Fresh Prince of Bel-Air herec Will Smith. A ten se do současného trendu rovnou sám zapojil.

„Somebody’s watching me, it’s my anxiety (prrr),“ zní teď z téměř každého videa na sítích. Píseň Anxiety od amerického rappera Sleepy Hallow a zpěvačky Doechii používají uživatelé jako trendující hudbu do pozadí svých videí, ale i jako samotný účel příspěvků, když na nich předvádí virální taneční trend. Jeho základní princip je docela jednoduchý: člověk tančí do rytmu písně, zatímco se za ním znenadání objeví jiná postava, která jeho pohyby nenápadně napodobuje.

Koncept přitom není nový – jeho kořeny sahají až k legendárnímu sitcomu The Fresh Prince of Bel-Air z 90. let. V jedné z jeho pilotních epizod tančí postava Ashley (Tatyana Ali) se sluchátky ve svém pokoji, zatímco Will Smith se za ní plíživě pohybuje a kopíruje její pohyby. Právě tenhle moment se stal inspirací pro současnou tiktokovou výzvu, ke které byl jen přidán zvuk z písně Anxiety.

@ma_cecili4ns Dance #willsmith #doechii #trends #omalucodopedaco #fyyyyyyyyyyyyyyyy ♬ som original – M.C 🤎

V posledních týdnech se taneček Anxiety stal fenoménem, který začátkem března výrazně rozšířil influencer Marco Hall. Jeho video na TikToku s tanečními kreacemi už získalo 78 milionů zhlédnutí a dostalo se i k samotnému Willu Smithovi, který ho repostoval.

Na svém profilu pak slavný herec sám sdílel ústřižek ze zmíněné kultovní scény s tím, že všechna ta videa uživatelů sleduje. Zároveň v příspěvku označil právě Tatyanu Ali s otázkou, zda si scénu pamatuje. Nebyl by to ale Will Smith, kdyby se do trendu rovnou sám nezapojil.

V novém videu na TikToku tak on, Tatyana Ali i zpěvačka Doechii společně scénu přetvořili. „Čekal jsem 35 let, než se tenhle tanec stane trendem,“ napsal k příspěvku herec.

Trend má přitom ještě druhou variantu, která je iluzorní. Lidé se při ní natáčejí před zrcadlem, zatímco se jejich odraz začne nezávisle pohybovat, což má znázorňovat právě pocit úzkosti, o které se v písni zpívá.

Taneček se teď stal natolik populárním, že podpořil i oficiální vydání písně na streamovacích platformách – doteď byla totiž dostupná jen na YouTube, kam ji zpěvačka Doechii nahrála už v roce 2019. Jakmile se Anxiety objevila na Spotify, okamžitě nabrala desítky milionů poslechů a ve Velké Británii se rovnou dostala do čela žebříčku nejposlouchanějších skladeb.