Hollywood se může zase rozjet na plné obrátky. Stávka herců končí, studia ustoupila jejich tlaku
V Hollywoodu končí stávka herců. Studia přijala jejich podmínky, Mission: Impossible, Gladiátor 2 nebo Stranger Things se tak mohou opět točit.
V Hollywoodu skončila velká krize. Herecké odbory SAG-AFTRA totiž oznámily, že velké produkční společnosti jim konečně ustoupily a nabídly uspokojivé podmínky pro další spolupráci, a je proto čas přerušit dlouhotrvající stávku. Ta na několik měsíců zastavila většinu filmové i televizní produkce a způsobila odklady mnoha velkých projektů jako Duna nebo Stranger Things.
Dnes oficiálně skončila stávka odborů SAG-AFTRA sdružujících herce, rozhlasové pracovníky, novináře, hudebníky a další mediální profesionály. Stalo se tak téměř čtyři měsíce – přesně 118 dnů – od začátku v červenci, kdy umělci odmítli pracovat kvůli vypršení smlouvy se studii a neustále se zhoršujícím podmínkám jak pro jejich práci, tak pro odměňování. Celkově fungoval Hollywood ve velmi omezeném režimu už od května, kdy kvůli podobným problémům začala stávka scenáristů.
„Ve smlouvě s hodnotou přesahující miliardu dolarů jsme dosáhli dohody mimořádného rozsahu,“ komentovali situaci zástupci odborů. Výrazné posuny směrem k lepšímu nastaly v minimálních honorářích, oblasti využívání umělé inteligence při natáčení a v postprodukci, penzijních programech a zdravotním pojištění – a vůbec poprvé zajišťují také bonusy za úspěch titulů na streamovacích službách. Podle SAG-AFTRA dohoda „pomůže mnoha tisícům umělců dnes i v budoucnu.“
In a contract valued at over one billion dollars, we have achieved a deal of extraordinary scope that includes „above-pattern“ minimum compensation increases, unprecedented provisions for consent and compensation that will protect members from the threat of AI,… pic.twitter.com/lQe6snkQsY
— SAG-AFTRA (@sagaftra) November 9, 2023
Obecně se hovoří o historicky významném, v několika ohledech bezprecedentním posunu pozitivním směrem. „Pro SAG-AFTRA to představuje největší zlepšení mezi smlouvami v historii odborů. Zahrnuje nejvýraznější navýšení minimální mzdy za posledních čtyřicet let,“ uvedlo sdružení hollywoodských produkčních společností AMPTP zastupující Disney, Warner Bros. Discovery, Netflix a další.
Stávka herců v červenci začala po dvou týdnech vyjednávání s AMPTP o nové dlouhodobé smlouvě nahrazující tu, která právě vypršela. Studia ale tehdy nebyla ochotna vyhovět prakticky žádnému z požadavků odborů. Jedním z hlavních bodů přitom byla proměna systému bonusů pro herce. Ti historicky dostávali odměny za každé opětovné uvedení filmu či seriálu v televizi, na streamovacích službách, kde klasické opětovné uvádění neexistuje, ale neexistoval ani tento bonus – veškeré příjmy putovaly do kasy firmě.
Velkým tématem bylo také rozšiřující se využívání umělé inteligence v produkci. Hollywoodská studia původně přišla s návrhem, že by si mohla do počítače naskenovat detailní trojrozměrný obraz herce či herečky, kteří by dostali zaplaceno za práci nutnou k tomuto nasnímání. Jejich digitální podoba by se ale pak bez omezení – a jakékoliv další kompenzace pro umělce – používala v pozadí scén. Odbory tuto možnost pochopitelně rezolutně zavrhly a v následujících měsících bojovaly o zavedení ochrany herců před podobnými scénáři.