Tom Cruise stávkuje. Osmá Mission: Impossible se musí odložit, příští filmové léto je v ohrožení

Herecké odbory tlačí na hollywoodská studia a ta přichází o velké projekty. Pravděpodobně poslední díl Mission: Impossible tak vyjde o rok později.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Foto: CinemArt

Tom Cruise a Hayley Atwell ve filmu Mission: Impossible Odplata – První část

0Zobrazit komentáře

Je to už téměř měsíc, co v Hollywoodu skončila stávka scenáristů a s ní důležitá kapitola amerického filmového průmyslu, kdy se rozhodovalo o budoucnosti velké části lidí, co v něm pracují. Ačkoliv ale řeší mnoho ze stejných problémů, herci stále ve stávce jsou a není jasné, kdy se s nimi studia dohodnou. Například proto letos nevyjde pokračování Duny a teď se téměř o rok odkládá osmý díl akční série s Tomem Cruisem Mission: Impossible. Důvodů je ale možná víc.

Původně měl osmý díl slavné akční série s Tomem Cruisem vyjít už loni v létě s tím, že by se natočil současně se sedmým, který by na plátna dorazil o rok dříve. Z plánu ale sešlo, vznik Mission: Impossible Odplata – První část značně zkomplikovala pandemie a Odplata – Druhá část se teď odkládá z dosavadního data uvedení koncem června příštího roku až na 23. května roku 2025.

Hlavním důvodem je fakt, že natáčení muselo být kvůli stávce herců už před více než sto dny zastaveno. Když se k velké prodlevě vezme v potaz postprodukce, která je přes vysokou míru praktických efektů u filmů jako Mission: Impossible časově náročná, a také fakt, že snímek kvůli konkurenci nemůže vyjít jen tak kdykoliv, roční prodleva není tolik překvapivá.

Studio Paramount Pictures, které má na starost distribuci snímku, spolu s ním přesunulo i premiéry několika dalších. Spinoff hororové série Tiché místo s názvem Tiché místo: První den se opozdí o tři měsíce a místo března příštího roku bude k vidění až od 28. června. Nová data uvedení dostaly také filmy IF a SpongeBob Squarepants. Kvůli stávkám mělo studio Disney podle informací serveru Deadline odložit i premiéru očekávaného Deadpoola 3. Zatím není známo, kdy by měl vyjít.

mission-impossible-dead-reckoning-part-one-tom-cruise

Reprofoto: Paramount Pictures/YouTube

Hlavní hrdinové filmu Mission: Impossible Odplata – Část první

Nutnost odkládat velké projekty, ať už kvůli nemožnosti využít herce pro marketingovou kampaň, nebo pro samotné natáčení, je jedním z hlavních motivátorů pro studia, aby se s umělci domluvila. S odbory SAG-AFTRA se proto do vyjednávání pustili i přímo ředitelé produkčních společností jako Bob Iger z Disney, David Zaslav z Warner Bros. Ted Sarandos z Netflixu a Donna Langley z NBCUniversal.

Jak přitom popisuje server Variety, například Iger vedení hereckých odborů kontaktoval přímo osobně. Dal tím poměrně jasně najevo, že organizace má silnou vyjednávací pozici a studia by měla být ochotna přistoupit na její požadavky. Mezi ty hlavní patří například lepší systém odměňování za opakované přehrávání titulů na streamovacích službách nebo omezení využití umělé inteligence pro nahrazování herců v pozadí scén. Podobné problémy se řešily i mezi scenáristy a studii, která před měsícem nakonec ustoupila a vyhověla požadavkům umělců.

Pro dohodu s herci by měl být stěžejní aktuální nebo příští týden – server Variety zmiňuje, že studia se chtějí s odbory domluvit do deseti dnů. Pokud ne, hrozí, že se nepodaří dostatečně brzy obnovit natáčení nedokončených filmů či televizních pořadů a mohou se opakovat situace jako s třetím Deadpoolem nebo Mission: Impossible.

Mission: Impossible Odplata – Druhá část, která možná nakonec dostane jiný název, by mohla ságu započatou už v roce 1996 ukončit. Diváci ale teď hlavně čekají na uzavření dějové linie odstartované v První části, která se točí kolem umělé inteligence ohrožující svět. Ačkoliv se Cruisovi coby agentovi Ethanu Huntovi zatím podařilo nebezpečí udržet na uzdě, velké vyvrcholení jeho boje s mocnějším nepřítelem má teprve přijít.

Filmový svět bude přitom s nadšením očekávat také to, jak se poslednímu snímku bude dařit. Je otázkou, zda právě rozdělení příběhu na dvě části a zdůraznění tohoto faktu přímo v názvu nepřispělo k tomu, že Odplata – První část v kinech vydělala „jen“ 567,5 milionu dolarů, tedy výrazně méně, než předchozí díly akční série. Jelikož film vyšel na bezmála 300 milionů, z příjmů z kin se nezaplatil, je totiž potřeba pokrýt i výdaje na následnou propagaci a další navázané aktivity.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym