Hraní her jako léčba. První mobilní hra byla ve Spojených Státech oficiálně schválena jako lék na dětské ADHD

Michal PtáčekMichal Ptáček

kids-2

K léčbě ADHD u dětí se ve Spojených Státech budou nově používat i mobilní hry.

0Zobrazit komentáře

Porucha pozornosti neboli ADHD u dětí školního věku je v posledních letech celosvětové velkým tématem. Například ve Spojených státech, tedy zemi, která se této diagnóze věnuje jednoznačně nejvíce, jsou poruchou pozornosti diagnostikovány čtyři miliony dětí ve věku od šesti do jedenácti let.

Možností, jak poruchu pozornosti léčit nebo alespoň zmírnit, je mnoho, za standard je nicméně považována kombinace úpravy stravy a výchovných vyučovacích metod, případně psychoterapie a speciální léky (například Ritalin, Adderall, Vyvanse nebo Concerta). Už brzy se ale se jednou z oficiálních léčebných složek stanou i počítačové hry.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) totiž schválil mobilní hru EndeavorRX od vývojářského studia Akili Interactive jako další z nástrojů právě pro léčbu dětského ADHD. A jde o průlomové rozhodnutí.

Finálnímu rozhodnutí předcházelo sedmileté testování zhruba šesti stovek dětí, po jehož skončení FDA rozhodlo, že mobilní hříčka, ve které hráč ovládá speciální vznášedlo a po cestě se vyhýbá překážkám, může být nasazena jako oficiální způsob léčby pro děti ve věku od osmi do dvanácti let.

Testované děti hrály hru 25 minut denně, pět dní v týdnu po dobu čtyř týdnů a až u jedné třetiny z nich díky hraní některé z měřitelných symptomů ADHD téměř vymizely. V rámci maximální objektivity je však třeba dodat, že výzkum prováděli vědci a lékaři, kteří určitým způsobem participují na vývoji hry nebo přímo pro společnost Akili Interactive pracují. Zároveň byly testovány pouze děti, u nichž zatím pro léčbu nebyly použity žádné klasické medikamenty.

„Celkový efekt léčby vydržel být účinný až po dobu jednoho měsíce od jejího ukončení. U některých dětí se sice objevily drobné vedlejší efekty jako mírná agresivita, závratě, frustrace a bolest hlavy, v porovnání s vedlejšími efekty klasických léků jsou ovšem tyto symptomy poměrně zanedbatelné,“‎ uvedla bostonská společnost Akili Interactive ve svém prohlášení.

adhd-hra-2-2

EndeavorRx pro léčbu ADHD

Zdá se tedy, že s postupnou digitalizací zdravotnictví se blížíme do doby, kdy se konkrétní typy her stanou naprosto běžnou součástí léčby nejen poruchy pozornosti a dalších nemocí. Tak trochu paradoxně jsou to přitom právě počítačové hry, které v některých lékařských výzkumech vychází jako jeden z důvodů zhoršení symptomů ADHD u dětí v předškolním a školním věku.

Konkrétní datum, kdy bude hra EndeavorRX volně dostupná ke stažení, zatím potvrzeno nebylo, rodiče a lékaři ale už teď mohou zažádat o předběžný přístup na oficiálním webu vývojářů.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym