Hypotéka od Revolutu? Začínáme s tím, Češi ale ještě musí vydržet, říká člen vedení známého startupu

Andrius Bičeika se podílí na řízení Revolut Banky a v rozhovoru pro CzechCrunch popisuje plány pro český trh i jací jsou Češi klienti.

Luboš KrečLuboš Kreč

revolutRozhovor

Foto: Revolut

Andrius Bičeika, partner společnosti Revolut, člen představenstva Revolut Bank

0Zobrazit komentáře

Z Revolutu se od roku 2015, kdy jej v Británii založili Nik Storonskij a Vlad Jacenko, stalo synonymum pro vyzyvatele tradičních bankovních hráčů. Alespoň v Evropě. Ačkoli fintechový startup nedostál všem slibům a vizím, s nimiž vzniknul, má po celém světě více než 35 milionů uživatelů. A v Česku už jich je přes 600 tisíc, oznámil v rozhovoru pro CzechCrunch Andrius Bičeika, partner společnosti Revolut a člen představenstva Revolut Banky.

Revolut je nejen symbolem tažení mladých společností proti poněkud lopotným bankéřům, ale také symbolem propadu nadsazených investorských valuací: když do Revolutu v roce 2021 vstupovaly SoftBank a Tiger Global Management, chlubila se firma cenovkou 33 miliard dolarů. Letos na jaře ji ale snížila o 40 procent na 18 miliard dolarů. Zažila tedy totéž, co další finanční služby jako Klarna nebo Stripe, kterým také výrazně klesla valuace, když z trhu zmizelo univerzální nadšení pro cokoli technologického.

Podle Andriuse Bičeiky se ovšem z pohledu Revolutu nic zásadního neděje a společnosti přibývá klientů dokonce rychlejším tempem než dřív, a to včetně Česka. „V České republice jsme letos zaznamenali více než čtyřicetiprocentní nárůst,“ říká v rozhovoru pro CzechCrunch, který proběhl prostřednictvím e-mailu. Bičeika se ovšem do Česka podíval osobně, vystoupil totiž na nedávné konferenci pořádané společností Actum Digital.

V interview litevský manažer a jeden z partnerů Revolutu vysvětluje, kdy se zdejší klienti dočkají plnohodnotného bankovního účtu, co soudí o platbách na telefonní číslo, které zdejší banky zavedly tak trochu pod dojmem toho, co Revolut umožňuje svým klientům, nebo kolik přes něj Češi investují peněz.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Uživatelů Revolutu je v České republice velké množství, ale nemohou jej používat jako plnohodnotný bankovní účet, například k okamžitému posílání peněz z různých bank. Kdy se to změní?
V České republice už obsluhujeme více než 600 tisíc zákazníků. Aktivně pracujeme na rozšíření nabídky Revolutu v Česku, aby se stal atraktivním účtem pro každodenní bankovnictví. Nedávno jsme začali zakládat pobočky banky na některých evropských trzích, což nám umožňuje uspokojit specifické potřeby místních zákazníků, jako je přístup k lokalizovaným IBAN a účast v místních platebních schématech. Pro Českou republiku sice zatím nemáme žádný konkrétní časový plán, ale dostaneme se k němu.

Jaké nové funkce můžeme od Revolutu v blízké budoucnosti v České republice očekávat?
Ubíráme se mnoha různými směry, ale nakonec máme jeden cíl – sloužit našim uživatelům jako jejich primární účet, na kterém mohou lépe využívat své peníze a zdroje. Něco pro nejbližší budoucnost je Robo-poradce, který pomáhá zákazníkům automatizovat jejich obchodování. Plánujeme i více možností investování, protože vím, že mnoho Čechů má rádo naše investiční produkty. Pracujeme také na novém věrnostním programu, který by zákazníky odměňoval za jejich každodenní výdaje a proměnil platby kartou v zajímavé výhody.

Jaké produkty byste chtěli nabízet, abyste mohli konkurovat tradičnějším bankám? Budeme si brát hypotéku přes Revolut?
Vytváříme finanční produkty nikoli proto, abychom konkurovali bankám, ale zaměřujeme se na vylepšování naší nabídky, abychom zákazníkům poskytovali dostupné produkty a služby bez zbytečných tahů navíc. Právě jsme začali zkoumat a najímat tým zaměřený na hypotéky, který se připojí k naší sadě úvěrových produktů včetně půjček, kreditních karet, které již nabízíme na některých trzích EU. Do České republiky to bude ještě nějakou dobu trvat.

revolut-founders-min

Foto: Revolut

Spoluzakladatelé Revolutu Vlad Jacenko a Nikolaj Storonskij

Domnívám se, že v prostředí vyšších sazeb musí být těžší přilákat nové zákazníky, protože jim nemůžete nabídnout spořicí produkty s dobrým výnosem. Jaká je trajektorie přílivu nových klientů v poslední době? A to nejen v Česku…
V České republice jsme letos zaznamenali více než čtyřicetiprocentní nárůst uživatelů. Byla první zemí v Evropě, kde jsme letos spustili produkt nazvaný Flexibilní účet, a nyní patří mezi nejúspěšnější země ve střední a východní Evropě s průměrnou velikostí účtu 49 tisíc korun. Více než třetina uživatelů Flexibilního účtu z Česka spoří v amerických dolarech, kde je až 5,44 procenta roční výnos, což je nejvíce ze všech trhů.

Jaká je struktura uživatelů v České republice?
Služeb Revolutu v ní využívá více než 600 tisíc zákazníků, převážně mladých lidí, z toho více než 200 tisíc zákazníků je ve věkové skupině 25 až 34 let.

České banky nedávno začaly umožňovat okamžité platby na telefonních číslech mezi sebou, jak se k tomu stavíte? Je to něco, co Revolut svým zákazníkům umožňoval už dávno.
Myslím, že největším úspěchem Revolutu na mnoha evropských trzích je to, že nutíme zavedené banky, aby přistoupily k lepším službám pro zákazníky. Banky se pomalu přizpůsobují novému měřítku inovací ve finančních službách a zákazníci jsou zde vítězi.

airbank

Přečtěte si takéAir Bank spustí investice do akcií. Chce být jednodušší než RevolutAir Bank spustí investice do akcií i ETF. Chce být jednodušší než Revolut a levnější než jiné banky

Mohl byste srovnat český finanční trh s jinými trhy? Jaká jsou specifika? Můžete říci více o rozdílech mezi střední a východní Evropou a západní Evropou z pohledu Revolutu?
Češi rozhodně patří mezi lídry ve využívání spořicích a investičních produktů a hledají lepší způsoby, jak vydělat na svých penězích. V celosvětovém měřítku jsou v top 3 podle stavu držených akcií a ETF v hodnotě téměř tří miliard korun. Jinak zdravé tempo růstu máme téměř v celé Evropě, takže bych neřekl, že jsou velké rozdíly mezi střední a východní Evropou a Západem.

Jaký je rozdíl mezi Revolut Bank a Revolut, jak to vysvětlit?
Revolut Bank je součástí aplikace Revolut a nabízí bankovní služby, jako jsou platební účty s ochranou vkladů a úvěry (na některých trzích). Aplikace Revolut jako celek zahrnuje širší škálu finančních služeb, včetně směny měn, spoření a investic, pojištění, služeb životního stylu a dalších.

Pokud vezmeme tradiční banku, její příjmy pocházejí v podstatě z poplatků a výnosů, co je hlavním zdrojem příjmů Revolutu?
Revolut má dobře diverzifikované zdroje příjmů – transakční poplatky, prémiové předplatné, směnárenské služby a mnoho dalších.

Umělá inteligence je velkým tématem všude v byznysu, co Revolut, jak ji využíváte?
Byli jsme mezi prvními společnostmi, které začlenily umělou inteligenci do zákaznické podpory a detekce podvodů. Umožňuje nám neustále optimalizovat služby a zůstat na špici technologických inovací.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb

Deal s vůní české historie. Pistolníci Colt kupují nábojaře Sellier & Bellot v transakci za 13 miliard

Světové značky s výraznou českou stopou se spojují – skupina Colt kupuje vlašimského výrobce nábojů Sellier & Bellot. Historie obou sahá do 19. století.

Luboš KrečLuboš Kreč

Skupina Colt CZ Group se rozrůstá o dalšího významného hráče

0Zobrazit komentáře

Česká zbrojovka se světovým jménem Colt zůstává při chuti. Do svého portfolia nyní přidá další globální značku, která pochází z Česka – výrobce nábojů Sellier & Bellot, za kterého zaplatí nadnárodní skupině CBC stovky milionů dolarů a přidá i vlastní akcie.

Historie České zbrojovky, jejíž výrobní základna je v Uherském Brodě, sahá do 30. let minulého století. Tehdy se začaly zbraně vyrábět na Moravě proto, že to bylo dost daleko od hranic s nacistickým Německem. Je to tedy firma s dlouhou historií.

Ještě mnohem delší dějiny má americká značka Colt, kterou vládci České zbrojovky René Holeček a Vladimír Kovařík koupili v roce 2021 a následně po ní přejmenovali celou skupinu. Samuel Colt, jehož jméno se stalo synonymem ručních zbraní, ji založil v roce 1855.

Jenže ani Colt, natož původní Česká zbrojovka nemají, co se minulosti týče, na Sellier & Bellot. Výrobce nábojů mnoha druhů totiž vznikl v roce 1825, když jej v českých zemích založil německo-francouzský obchodník Louis Sellier, jehož rodina utekla pod ochranu tehdejšího rakouského císařství před Velkou francouzskou revolucí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Později se k Sellierovi přidal i Nicolaus Bellot, francouzský expert na výbušniny a trhaviny, a firma Sellier & Bellot byla na světě. Mimochodem ve stejném roce, kdy vznikla v Uherském Brodě Česká zbrojovka, se továrna Sellier & Bellot, nepochybně ze stejných strategických důvodů, přesunula z Prahy do Vlašimi.

A ve Vlašimi sídlí společnost i dnes, kdy skupina Colt CZ Group oznámila, že ji plně ovládne. Nadnárodnímu holdingu CBC Global Ammunition Group za ni zaplatí 350 milionů dolarů (tedy 7,8 miliardy korun), a navíc přidá vlastní akcie, takže CBC se stane výrazným podílníkem ambiciózní české zbrojní skupiny.

Podíl CBC v Coltu, s jehož akciemi se obchoduje i na pražské burze, se bude pohybovat v rozmezí 27 a 28 procent. Tržní kapitalizace skupiny Colt nyní dosahuje více než 18 miliard korun, takže souhrnná cena spojení se Sellier & Bellot dosahuje zhruba 13 miliard korun.

strnad2

Přečtěte si takéRekordní rok Czechoslovak Group. V čistém vydělala 3,4 miliardyRekordní rok Czechoslovak Group zbrojaře Michala Strnada. V čistém vydělala 3,4 miliardy korun

„Akvizice Sellier & Bellot zapadá do naší dlouhodobé strategie expandovat nejen v našem klíčovém segmentu ručních palných zbraní, ale i v souvisejících odvětvích, kdy je střelivo přirozeným doplňkem našich produktů,“ uvedl Jan Drahota, předseda představenstva Coltu.

„Úspěšný vstup jedné z vlajkových lodí CBC Global Ammunition Group do skupiny Colt CZ výměnou za významný akciový podíl představuje začátek důležité strategické spolupráce. Jsme přesvědčeni o dlouhodobé vizi vedení Colt CZ a věříme, že transakce povede k tvorbě významné hodnoty mezi segmenty munice a střelných zbraní,“ dodal finanční ředitel CBC Fabio Mazzaro.

Zbrojařům se v neklidných časech, které svět aktuálně prožívá, daří velmi dobře. Za poslední kvartál skupina Colt reportovala tržby bezmála čtyři miliardy korun a čistý zisk půl miliardy. Co se Sellier & Bellot týče, tak vlašimská firma v roce 2021 utržila 6,3 miliardy korun a vydělala před zdaněním miliardu korun.

Mimochodem, Sellier & Bellot byl podobně jako uherskobrodská zbrojovka za komunismu znárodněn, ale své zahraničně znějící jméno si svým způsobem uchoval – v 50. letech se z ní staly Blanické strojírny, které používaly značku SB.