Investown loni profinancoval 3,7 miliardy. V obratu vyrostl více než dvojnásobně, hlásí i zisk

Platforma pro investiční crowdfunding, kterou podpořila i Česká spořitelna, představila výsledky za uplynulý rok.

Peter BrejčákPeter Brejčák

alan-pock-ceo_1-min

Foto: Investown

Zakladatel a ředitel Investownu Alan Pock

0Zobrazit komentáře

Lidem umožňuje spoluinvestovat do úvěrů zajištěných nemovitostmi, teď Investown hlásí své výsledky. „Rok 2024 pro nás byl ve znamení rekordního růstu a důvěry investorů. Pomohli jsme financovat stovky projektů napříč Českem,“ komentuje ředitel Alan Pock s tím, že obrat platformy nabízející investiční crowdfunding dosáhl 197 milionů korun, rok předtím šlo o osmdesát milionů. Meziročně si polepšila i v ziskovosti, kdy ukazatel před zdaněním navýšila z předloňských 19 milionů na 46 milionů.

Samotný objem investic dosáhl úrovně 3,69 miliardy, počet registrovaných uživatelů překročil 112 tisíc a průměrná výše investice vzrostla na více než 32 tisíc korun. Z produktového hlediska Investown po vzoru Portu nebo Revolulu loni spustil automatické investování, vlastní věrnostní program či rozšířil možnosti správy portfolia. Pro letošek si kromě dalšího zlepšování produktu za cíl klade na výnosech vyplatit přes 500 milionů (loni to bylo 290 milionů).

Platforma funguje od roku 2021, ještě před startem ji investičně podpořily i Česká spořitelna přes svůj startupový vehikl Seed Starter a fond Lighthouse Ventures. Později se přidal i Chytrý Honza či společnost z oblasti realitního developmentu Finbus. Koncem roku 2023 získala licenci od České národní banky, která jí ale několik měsíců předtím udělila pokutu.

Dronům i robotům chybí tréninková data z terénu a z boje. Maďary, kteří je vytváří, podpořili čeští investoři

Nápad na startup vznikl v Maďarsku, po roce se zakladatelé přestěhovali do Silicon Valley. Teď do nich investoval i zdejší Presto Tech Horizons.

Peter BrejčákPeter Brejčák

diffusedrive-founders-2_balint-pasztor-ceo-roland-pinter-cto

Foto: DiffuseDrive

Zakladatelé DiffuseDrive Balint Pasztor a Roland Pinter

0Zobrazit komentáře

Vyřešili prý zásadní problém – automobilky i další firmy působící v obraně, robotice nebo ve vesmírných technologiích nemají dostatek obrázků, na kterých by mohly trénovat své autonomní systémy. Americko-maďarský startup DiffuseDrive z oblasti tzv. fyzické umělé inteligence dokáže takový fotorealistický obsah vytvářet v řádu hodin. To zaujalo mimo jiné i české investory – fond Presto Tech Horizons společně s americkým Outlanderem vedly seed investici ve výši 3,5 milionu dolarů, v přepočtu 78 milionů korun.

DiffuseDrive založili v roce 2023 maďarský inženýr Balint Pasztor a fyzik Roland Pinter, o rok později se přestěhovali do San Franciska, kde oslovují své největší zákazníky. Jejich technologie funguje tak, že pokud má vývojář k dispozici například snímky terénu z léta, umí AI automaticky generovat fotorealistické varianty téhož místa pod sněhem, za deště nebo po leteckém útoku. Dokáže třeba i přemodelovat záběry letiště s určitým typem letadel na variantu s jinými stroji nebo jinou konfigurací runwaye. Aby dron zvládl rozpoznat různé scénáře i zničenou infrastrukturu.

„Pokročilá generativní AI významně mění způsob, jakým se stroje rozhodují – od autonomních aut v ulicích měst až po drony na frontě. Virtuální trénink a decentralizované rozhodování jsou čím dál zásadnější,“ popisuje Vojta Roček, partner fondu Presto Tech Horizons, v němž své síly spojili startupoví investoři se zbrojaři z CSG. „DiffuseDrive je krásnou ukázkou technologie, která může sloužit civilnímu i bezpečnostními využití AI. Pomůže například dronům nebo robotům lépe vidět a orientovat se v prostoru,“ doplňuje investiční ředitel CSG Stanislav Kuba.