Investujete? Sledujte, jestli šéfové zvedají činky – akcie jejich firem zpravidla rostou rychleji

Korelace samozřejmě neznamená kauzalitu. Podle výzkumů ale sport pomáhá lídrům dosahovat lepších výsledků ve spolupráci i motivaci týmu.

Peter BrejčákPeter Brejčák

stock

Foto: DALL-E/CzechCrunch

Šéfové, kteří posilují, mívají lepší výsledky

0Zobrazit komentáře

Jak se svým portfoliem akcií porazit výkon celé burzy? Odpověď na takovou otázku hledají profesionální i amatérští investoři po celém světě a v některých případech se schovává jinde než v desítkách hodin strávených v analýzách hospodářských výsledků a dalších finančních ukazatelů. Někdy si stačí najít ředitele, kteří zvedají činky. Kdybyste do balíčku osmi takových společností investovali před čtyřmi lety, vydělali byste téměř 2,5x víc, než jaký byl výkon průměru pěti stovek největších firem na burze.

Na zajímavý fakt nedávno na sociální síti X upozornil podnikatel Pieter Levels, jenž během své kariéry rozběhl více než sedmdesát projektů a čtyři z nich se staly profitabilními. Ty mu měsíčně vynáší čtyři miliony korun. Levels vytvořil tzv. „Deadlift ETF“, tedy portfolio společností, jejichž ředitelé zvedají činky (a dělají cvik mrtvý tah, v angličtině deadlift) nebo praktikují bojové sporty. Šéfy, kteří dělají jen kardio cvičení, nezapočítal.

Při hledání takových ředitelů se Levels spoléhal v podstatě jen na Google obrázky, aby měl přímý důkaz. V portfoliu tak má osm firem: Meta, Amazon, Goldman Sachs, Uber, Microsoft, Apple, BlackRock a Nvidia. Výsledek? Během posledních přibližně čtyři a půl let tyto firmy porážejí průměr S&P 500, tedy pětistovky největších amerických firem na burze, o 140 procent. „Zvedání činek = $$$,“ píše Levels.

„Jsem přesvědčen, že by se Googlu dařilo lépe, kdyby Sundar Pichai zvedal těžké váhy nebo se věnoval bojovým sportům,“ rýpnul si Levels s tím, že Deadlift ETF na burze překonává i akcie Alphabetu, tedy mateřské společnosti Googlu. Na některé reakce, jestli opravdu šéf Applu Tim Cook činky zvedá – protože tak nevypadá –, odpovídal fotkou.

Na dotaz, zda by v seznamu neměla být i Tesla zakladatele Elona Muska, jenž ve svém mládí železo opravdu zvedal (a loni se přes sociální sítě dohadoval i na MMA zápasu s Markem Zuckerbergem z Mety, z čehož ale nakonec sešlo), pak Levels reagoval: „Musí se k tomu vrátit.“

Na samotný Tweet o Deadlift ETF následně reagovali další zakladatelé, že by jejich firmy měly být do indexu přidány – například Brian Chesky z Airbnb nebo Brian Armstrong z Coinbase. Ovšem jak podotýkají někteří diskutující, jde o portfolio jenom osmi, a navíc technologických firem, jejichž akcie v posledních letech rostly výrazně víc než průměr burzy. Zároveň bývají obecně mladší než jejich protějšky ve více „konzervativních“ odvětvích, což může být i důvodem, že více sportují.

„Ano, z velké části je to pravda. Ale Google za posledních dvanáct měsíců dosáhl růstu pouze o 29 procent oproti 80 procentům Mety. Zuck zvedá, Sundar ne,“ reagoval Levels. Dalším důvodem může být i to, že ne-technologičtí ředitelé možná mají obecně menší chuť sdílet své fotky z posilovny na sociální sítě a svůj soukromý život si více střežit.

Vyplatí se tedy do takového portfolia investovat? Základní poučky praví, že portfolio investic má být diversifikované, vložit své úspory do tak malého balíčku technologických firem tedy může být hodně riskantní. Navíc platí, že historický výkon akcií vůbec nepředpovídá jejich budoucí růst.

Ostatně, i v případě Deadlift ETF není možné změřit, zda jde jen o korelaci (věci se dějí synchronizovaně), nebo také o kauzalitu (dějí se synchronizovaně, protože vzájemně souvisí). Abychom byli konkrétní. Soubor náhodných korelací dal dohromady programátor a konzultant Tyler Vigen na webu, kde například ukazuje, že spotřeba petroleje v Salvadoru silně koreluje s počtem vyhledávání na Googlu o útocích veverek. Nebo že popularita křestního jména Harmony silně koreluje s počtem udělených titulů v oboru zemědělství a přírodních zdrojů.

Další příklad těchto náhodných spojení pak podobně jako Deadlift ETF ukazuje i na burzovní trendy. Během posledních deseti let existuje silná korelace mezi počtem článků, které glosátor ekonomického portálu Bloomberg Matt Levine publikoval v pátek, s vývojem akcií telekomunikační společnosti Telefónica. Rozhodovali byste se o investici na základě tohoto spojení?

Nicméně základní idea Deadlift ETF může mít racionálnější podklad. Vědecké výzkumy totiž přináší závěry, že aktivním sportovcům se obecně v byznysu daří lépe – podporuje totiž vytrvalost, týmovou práci, učí výhrám i porážkám. Nedávný článek, jenž byl publikovaný pod hlavičkou Harvard Business School, přiblížil výzkum na více než 400 tisíc absolventech posledních desítek let prestižních Ivy League univerzit, kteří zároveň byli členy sportovních klubů.

Podle závěrů studie členové těchto týmů mají po ukončení studia lepší zaměstnání i lepší plat než jejich vrstevníci, kteří sportovci nebyli. V průměru mají během kariéry tendenci vydělávat o 3,4 procenta více a mají větší šanci dostat se na pozice ve vedení společností.

„Pro většinu těchto sportovců platí, že sportem tráví více než dvacet hodin týdně celý rok. Dává smysl, že během takového intenzivního nasazení se naučíte věci, které se jinak naučíte jen těžko,“ komentoval spoluautor výzkumu Paul Gompers, profesor na Harvard Business School. On sám držel třicet let rekord Harvardovy univerzity v běhu na deset kilometrů.

pantucek

Přečtěte si takéJaroslav Pantůček: Karatistovi v čele ropné firmy je 64 a má černý pásekSundej si brejle! Karatistovi v čele české ropné firmy je 64, má černý pásek a trénuje dvakrát týdně

„Zjistili jsme také, že sportovci ze socioekonomicky různorodějších sportovních týmů a z týmů, které mají nižší studijní limity pro přijetí, mají lepší kariérní výsledky než nesportovci,“ napsali autoři studie. Jak doplnil Gompers, spolupráce s lidmi z různých prostředí a učení se jejich vedení se lépe trénuje na hřišti či na kurtu než ve školních třídách.

Příklady, že sportovcům se v byznysu daří, najdeme i v Česku. V rámci nepravidelného seriálu CzechCrunch ukazuje, jak o svém zdraví – psychické i fyzickém – přemýšlí nejvýše postavení manažeři. Šéf Cetin Group Juraj Šedivý ve dvaašedesáti letech běhá alespoň třicet kilometrů týdně, šéf skupiny JRD Group Jan Sadil sportuje denně, a přesto musel dvakrát o zdraví bojovat, Damir Špoljarič z Vshostingu shodil sto kilo, aby mohl pilotovat letadla, a například Tomáš Raška z Natlandu, který zachraňuje padlé firmy, miluje kickbox a medituje u stavebnic Lego.

Rubriku Investice podporujíxtb_online-investing_logo_rgb-1jet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi