Izolace jen pro nemocné a ohrožené. České technologické firmy s podporou státu připravily chytrou karanténu

Peter BrejčákPeter Brejčák

trasovani-covid

Foto: CzechCrunch

Systém chytré karantény čeká na ostré nasazení do provozu

0Zobrazit komentáře

Česká republika není na boj s pandemií koronaviru připravena úplně nejlípe, a proto se na pomoc vládě přihlásilo několik tuzemských technologických firem, podnikatelů či technologických odborníků a dalších dobrovolníků. Jejich iniciativa COVID19CZ již pomohla zprovoznit informační linku 1212, současně s tím ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a hygienickými úřady pracovala na technologickém řešení pro tzv. „chytrou karanténu“.

Ta má na základě práce s daty od operátorů či bank umožnit inteligentní trasování lidí nakažených koronavirem. Cílem je, aby v izolaci zůstali jen skutečně nemocní a potenciálně ohrožení lidé, nikoliv celý národ.

Technologické řešení s názvem Covid Active Response Center (Covid ARC) má pomáhat k lepšímu trasování nakažených koronavirem. Covid ARC je již otestováno na několika případech nemocných a připraveno na plné využití pracovníky hygieny. K nasazení do ostrého provozu však dojde pravděpodobně až po Velikonocích.

„Včasná izolace ohrožených výrazně snižuje riziko šíření viru.“

„Koronaviru se nevyhneme. Na podobnou pandemii nebyla Česká republika ani Evropa připravena. Nyní musíme primárně minimalizovat důsledky nákazy. Potřebujeme jednat rychle. Doposud bylo oddělení zdravých od nakažených a nákazou ohrožených osob otázkou ruční práce,“ popisuje Patrick Zandl z firmy Prusa Research, který jako jeden z odborníků za Covid ARC stojí.

covid19cz

Foto: COVID19CZ

České technologické firmy a odborníci se spojili v uskupení COVID19CZ

V současném systému fungování musí hygienici zavolat každému nakaženému a zjistit, s kým za posledních čtrnáct dní přišel do užšího styku, a tyto lidi pak opět obvolat a poslat na případné testování. Proces se zatím děje ručně „s papírem a tužkou v ruce“, s narůstajícím počtem nakažených však situace bude pro pracovníky hygieny dlouhodobě neudržitelná. A právě v tom jim mohou práci ulehčit technologie.

„Do námi připraveného Covid ARC zapojujeme po souhlasu jednotlivých kontaktů jejich geolokační data od operátorů, bankovních domů a data dalších třetích stran, která s trasováním nemocných lidí výrazně pomohou a celý proces zrychlují. Včasná izolace těch, kdo jsou ohroženi virem, výrazně snižuje riziko šíření viru. A to je pro zvládnutí pandemie klíčové,“ přibližuje Petr Bartoš z Cogvio Medical, další z lidí stojících za projektem.

Nasazení brzdí pomalá adaptace

Technologické řešení zvládne přijímat a zpracovávat informace o tisících nakažených denně, kontaktovat je a získat od nich informace o lidech, kteří mohou být videm ohroženi. Tyto kontakty následně umožní izolovat a objednat na testování. Covid ARC je tak v podstatě informačním centrem používajícím moderní technologie a dostupná data k lepšímu trasování nakažených koronavirem. Tím pádem pomáhá i k rychlejší a přesnější identifikaci ohrožených osob.

Jak tvůrci řešení zdůrazňují, ochrana osobních údajů je pro ně důležitá a kontaktovaná osoba musí s využitím zmiňovaných dat třetích stran souhlasit. Ve srovnání s podobnými technologickými řešeními, která připravují další evropské země, vychází podle autorů Covid ARC nejlépe v souladu s pravidly GDPR. Audit o nakládání s citlivými údaji navíc provádí partner projektu, kyberbezpečnostní tým konzultační společnosti PwC.

zachr

Přečtěte si takéKlíčové informace v době krize. České technologické firmy spustily linku 1212, info kartu a pomáhá i aplikace ZáchrankaKlíčové informace v době krize. České technologické firmy spustily linku 1212, info kartu a pomáhá i aplikace Záchranka

Samotná technologie byla vyvinuta jako škálovatelné řešení postavené na systémech Keboola, Daktela a CleverMaps. S plnou podporou ministra zdravotnictví i hlavní hygieničky je připraveno na nasazení do praxe, podle informací CzechCrunche však tento proces naráží na pomalou adaptaci v jednotlivých lokálních hygienických stanicích, kde se pracovníci teprve učí systém používat a důvěřovat mu.

Jak na úterní tiskové konferenci potvrdil také šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula, systém by měl být do provozu zaveden v horizontu čtrnácti dnů. Tento týden probíhá pilotní provoz, v tom příštím budou odladěny případné problémy a po Velikonocích se má chytrá karanténa dočkat ostrého startu.

Zpomalování šíření pomáhají také Mapy.cz

Pro iniciativu COVID19CZ přitom nejde o první a ani poslední projekty, na kterých pracuje. Již před týdnem dobrovolníci pomohli postavit, zprovoznit a zajistit fungování linky 1212 sloužící jako telefonický zdroj pro občany s informacemi o koronaviru. Ta zpracovala již 45 tisíc hovorů a 12 tisíc chatů, čímž se ve spojení s informačním web podařilo uvolnit kapacity tísňových linek.

mapy-cz-min

Foto: Mapy.cz

Mapy.cz vyzívají lidi, aby sdíleli lokalizační data a pomohli zastavit šíření koronaviru

Částečně související projekt s chytrou karanténou, který také vznikl v rámci iniciativy COVID19CZ a pomáhá zpomalit šíření koronaviru, je iniciativa Seznamu Zastav covid. Firma před víkendem představila aktualizaci své aplikace Mapy.cz, ve které mohou uživatelé sdílet svá polohová data. Díky tomu dokáže aplikace upozornit, jestli se nenacházeli v okolí pozitivně testovaných lidí.

mapy-cz-min

Přečtěte si takéSeznam v boji proti pandemii. Sdílením polohy uživatelů v Mapy.cz chce snížit riziko přenosu koronaviruSeznam v boji proti pandemii. Sdílením polohy uživatelů v Mapy.cz chce snížit riziko přenosu koronaviru

„Systém chytré karantény vlastně zapadá i do konceptu Mapy.cz. Jakákoli práce s historií polohy pozitivně testovaného člověka vyžaduje jeho souhlas přímo pro aplikaci Mapy.cz. Kdo nám takový souhlas dobrovolně poskytne, toho budeme moct do systému zapojit, a to pouze jako soubor anonymních polohových dat. Nebudeme mít ale možnost v aplikaci ukázat jeho aktuální polohu, to by mohlo vést k jeho odhalení,“ uvádí pro CzechCrunch Martin Jeřábek, šéf Mapy.cz.

Internetová jednička zdůrazňuje, že tato data uživatelů, kterých se do sdílení polohy přihlásilo již více než 430 tisíc, s nikým nesdílí. V teoretickém případě, že by je měla kamkoli předávat, bude od uživatelů vyžadovat jejich další souhlas. Zatím však k takovému kroku nedošlo.

marvin_1-scaled-min

Foto: Seznam

Martin Jeřábek v Seznamu řídí Mapy.cz, Windy Maps a Jízdní Řády

Seznam tak pracuje přímo s daty uživatelů, zatímco nejnovější projekt trasování z dílny COVID19CZ pracuje s daty od hygieniků a třetích stran. Pro ideální fungování Mapy.cz potřebují anonymizovaná data od hygieny, aby se nemusely spoléhat jen na přiznání uživatelů o jejich případné nemoci (a na základě toho varovat ostatní uživatele), zatím však podle našich informací toto propojení dvou projektů chybí.

500 plicních ventilátorů do tří týdnů

Experti z COVID19CZ již teď pracují i na dalších projektech. „První verzi technologického řešení, které výrazně urychlí to, co jsme začali nazývat Chytrou karanténou, máme připravenou. Současně pracujeme na několika dalších projektech, kde moderní technologie pomáhají v boji proti viru. Jedním z nich jsou třeba plicní ventilátory,“ popisují Zandl s Bartošem.

Konkrétně jde o projekt na dokončení vývoje a zahájení malosériové výroby alespoň pěti stovek plicních ventilátorů určených pro léčbu nakažených nemocí COVID-19. Cílem je do tří týdnů začít s jejich dodávkami a předejít tak hrozbě „italského scénáře“, kdy zdravotnictví tyto plicní ventilátory chybí a na trhu už žádné k dostání nejsou. Aby bylo tohle zařízení vyvinuto, svoje síly spojila celá řada akademických a medicínských pracovišť včetně nezištné pomoci od soukromých firem.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym