Jaguar Land Rover testuje vozidlo bez řidiče, které má oči pro bezpečnou interakci s chodci

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

jaguarlandrover-virtualeyepod06
0Zobrazit komentáře

Ve svět, kde budou auta jezdit zcela bez řidičů, již dnes alespoň zčásti věří mnoho automobilek. Na cestě za tímto cílem však bude potřeba překonat mnoho překážek, včetně toho, že lidé – a v provozu především chodci – vozům, které nikdo neřídí, nevěří. Jaguar Land Rover proto testuje unikátní koncept, kdy má jeho bezpilotní auto na přední straně oči jako z kresleného filmu.

Důvod je zřejmý: podle posledního průzkumu Americké automobilové asociace by se totiž 63 procent dospělých Američanů cítilo při chůzi nebo jízdě na kole méně bezpečně, kdyby kolem nich jezdila auta bez řidičů. Automobilky se proto snaží vymyslet řešení, jak by auta bez lidí chodcům více přiblížila – a Jaguar Land Rover na to jde tím nejzákladnějším způsobem, oční interakcí.

jaguarlandrover-virtualeyepod02

Největší britský výrobce automobilů u svých inteligentních vozítek, která vypadají futuristicky a nezvykle nejen kvůli svým očím, již začal novou možnost interakce s chodci testovat. A smysl očí je opět jasný, jakmile se bezpilotní auto přiblíží k přechodu, na chodce se podívá, jako by to běžně udělal řidič, čímž dá chodci najevo, že ho registruje, a ten pak bezpečně přejde. Podle Jaguar Land Roveru má právě tato interakce přiblížit autonomní technologii lidem.

uber-partner-ridic

Přečtěte si takéUber vytvořil novou mobilní aplikaci pro řidiče, kterou mohou používat i řidiči v ČeskuUber vytvořil novou mobilní aplikaci pro řidiče, kterou mohou používat i řidiči v Česku

Oči vytvořili inženýři v divizi mobility budoucnosti (Future Mobility), kde Jaguar Land Rover testuje mnoho nových technologií, ve spolupráci s kongnitivními psychology, nicméně na první pohled byste si inteligentní vozítko s očima mohli splést klidně s podobnými auty v animovaných filmech. Pro Jaguar Land Rover to ale není překážka, a tak nyní vše testuje, analyzuje chování chodců a porovnává, jak se chovají, když podobné auto s interagujícíma očima vidí oproti tomu, kdyby měli přejít přechod před bezpilotním autem, kde takovou signalizaci nemají.

jaguarlandrover-virtualeyepod07

„Je přirozené podívat se na řidiče přijíždějícího auta, než vstoupíte do vozovky. Je důležité porozumět, jak se tato interakce přenáší do zítřejšího, více automatizovaného světa. Chceme vědět, jestli má pozitivní vliv, když člověku ukážeme informaci o úmyslech vozidla, nebo mu ke zvýšení důvěry stačí, když mu jen dáme jednoduše vědět, že ho vozidlo rozpoznalo,“ komentuje testování Pete Bennett, výzkumný manažer v divizi Future Mobility.

Jak Jaguar Land Rover testuje samořiditelné a další technologie, jeho prioritou zůstává bezpečnost, což je právě důvod, proč se snaží vymyslet v tomto ohledu co nejlepší interakci mezi bezpilotním autem a člověkem. Dlouhodobým plánem britské automobilky je vyrábět auta bezpečnější, ale aby zároveň lidem ušetřila cenný čas a ve výsledku vylepšila mobilitu pro všechny.

jaguarlandrover-virtualeyepod08

Foto: Jaguar Land Rover