Jak proměnit 100 dolarů na 10,5 milionu? Stačí, když kryptoburza udělá chybu a nevšimne si jí

Žena, jíž burza Crypto.com poslala loni omylem obří sumu, peníze začala utrácet. Firma si svého účetního přešlapu všimla až po sedmi měsících.

Luboš KrečLuboš Kreč

crypto-com-arena

Foto: Crypto.com

Crypto.com přejmenovalo slavnou arénu Staples Center v Los Angeles

0Zobrazit komentáře

Máloco ilustruje rozhazovačnost, která loni postihla kryptoměnovou burzu Crypto.com, tak jako banální účetní příběh z Austrálie. Firma tam jedné klientce poslala místo sta dolarů rovnou 10,5 milionu dolarů. A tři čtvrtě roku si toho nikdo nevšiml. Teď kauzu řeší soudy, protože překvapená šťastlivkyně se k vracení peněz moc nemá.

Celé to začalo velmi banálně. Loni v květnu, v době akcelerující kryptoměnové horečky, si požádala Australanka jménem Thevamanogari Manivelová o výplatu sta dolarů ze svého účtu na Crypto.com, jedné z největších a loni také nejagresivněji rostoucích kryptoburz světa.

Jenže k jejímu překvapení jí na bankovním kontu přistála suma stotisíckrát vyšší, konkrétně 10,5 milionu australských dolarů (v českých korunách to je 180 milionů). Že má k dispozici najednou opravdové bohatství, aniž by se o něj zasloužila, ale Manivelovou netrápilo, naopak: začala si pořádně užívat, nic nevrátila.

„Manivelová přesměrovala 10,1 milionu dolarů na společný účet svůj a své sestry. Letos v únoru pak z tohoto účtu byly vybrány prostředky na nákup nemovitosti ve čtvrti Craigieburn za 1,35 milionu dolarů. Podle všeho koupila Manivelová své sestře pětipokojový dům jako dar,“ uvádí australský server 7news, který na kauzu upozornil.

Pozoruhodné na případu je, že až do loňského prosince, tedy sedm měsíců poté, co peníze opustily účty Crypto.com, si přešlapu ve firmě nikdo nevšiml. Přišlo se na něj náhodou při auditu v závěru roku. Následně zástupci společnosti zkoušeli dámu kontaktovat, ale neúspěšně. Ta místo toho pořídila luxusní dům své sestře.

ftx

Přečtěte si takéKryptoburza FTX loni zvedla zisk ze 17 milionů dolarů na 388 milionůJeden rok zisk 17 milionů dolarů, další 388 milionů. Kryptománie vystřelila burzu FTX jako raketu

A tak se právníci Crypto.com obrátili letos na jaře, rok po nešťastném transferu, na soud. Ten už jim dal částečně za pravdu a rozhodl, že Manivelová a její sestra mají peníze, které jim ani formálně nepatří, vrátit. Pokračování soudního jednání je naplánované na říjen, kdy se bude dál řešit, co a jak. Buď dámy nemovitost prodají a peníze splatí, nebo to za ně udělá soudem přidělený expert.

Jestliže loni na jaře mohlo deset milionů protéct účetnictvím Crypto.com jako nic, letos už se každý dolar počítá. Rok 2021 byl do určité míry rokem této na Singapuru, Maltě a Kajmanských ostrovech usazené burzy, jíž vede původem polský manažer Kris Marszalek. Firma mohutně investovala do marketingu, svým logem polepila například slavnou arénu v Los Angeles. Jenže letos, kdy se kryptoměny prudce propadly a trh čelí výraznému ochlazení, se společnost potýká s problémy a musí mimo jiné propouštět.

Upřesnění: V původní verzi článku jsme uváděli americké dolary, s největší pravděpodobností ale šlo o australské dolary, pro které se někdy používá také jen značka $.

Načítám formulář...