Jak se připravit na úspěšný exit? Zkušenosti sdílí Twisto, Brand Embassy, Avocode i Credo Ventures

Peter BrejčákPeter Brejčák

ccvc-uno

Foto: CzechCrunch

Michal Šmída a Vít Horký

0Zobrazit komentáře

Do e-mailu vám právě přistálo jedenácté vydání newsletteru CzechCrunch Venture Capital (CCVC), který se věnuje všemu, co se v posledním měsíci událo ve světě tuzemského venture kapitálu. Listopad přinesl zajímavé dealy a investice, níže najdete kompletní přehled všech transakcí.

Jako hlavní téma v aktuálním vydání CCVC, k jehož odběru se můžete přihlásit zde, jsme vybrali exit. S rozvojem startupového prostředí se totiž stále častěji objevují prodeje firem do rukou nových vlastníků. A ať už jde o transakce za miliony, nebo dokonce miliardy korun, pro většinu zakladatelů to je naprosto nová zkušenost, kdy úplně nevědí, co očekávat. Na problematiku jsme se proto podívali do hloubky.

***

Konec života startupu nastává třemi různými způsoby. Naprostá většina z nich umře, povedený přehled nejčastějších důvodů s konkrétními příklady připravil portál CB Insights. Další pak mnohdy doputují k prodeji do rukou nového vlastníka nebo vstoupí na burzu (této tematice jsme se podrobně věnovali v dubnovém vydání CCVC).

Exit v posledních jmenovaných případech má potenciál investorům a dalším zainteresovaným stranám přinést příjemné zhodnocení, přičemž po prodeji nebo úpisu veřejně obchodovaných akcií začíná nová fáze firmy, kterou už není možné považovat za startup.

V loňském roce česká startupová scéna zaznamenala několik miliardových exitů, letos zatím miliardovou hranici překonalo jen Twisto, množí se však transakce ve stovkách milionů korun.

Jak svoje exity hodnotí samotné startupy či investoři a jaká mají doporučení pro další? Po přehledu všech transakcí posledního měsíce jsme o problematice mluvili s Michalem Šmídou z Twista, Vítem Horkým z Brand Embassy, Vu Hoang Anhem z Avocode i Andrejem Kiskou z Credo Ventures.

Pokračování newsletteru CCVC si můžete přečíst zde.

Přihlásit k měsíčnímu odběru novinek ze světa tuzemského venture kapitálu se můžete zde, ostatní vydání newsletteru CCVC najdete zde