Jak vydělat na propadech burz? A proč jít do důchodu ve čtyřiceti? Známí investoři mají odpovědi

Třetí ročník konference Money Maker se blíží, odehraje se 6. a 7. listopadu. První den bude prakticky zaměřený, nebudou chybět ani velká byznysová jména.

Luboš KrečLuboš Kreč

semotan-pichova-stroukalEvent

Foto: CzechCrunch / Cyrrus / Archiv DS

Michal Semotan, Anna Píchová a Dominik Stroukal

0Zobrazit komentáře

Minulý týden se na pár dní otevřelo okno příležitosti, jak ve slevě – v některých případech opravdu velké slevě – koupit atraktivní akcie. Kdo toho využil, dnes si spokojeně mne ruce. Kdo zaváhal, vyčítá si to. Podobné to bylo s bitcoinem při jeho jarní jízdě vzhůru nad hranici 70 tisíc dolarů. A přestože časovat trh se prý nevyplatí, člověku to nedá… A právě na to, jak efektivně investovat, jak o akciích přemýšlet a jak si zajistit co nejlepší rentu, která může přijít mnohem dřív než po šedesátce, se zaměří třetí ročník naší investiční konference Money Maker.

Letošní ročník Money Makeru bude poprvé trvat dva dny – odehraje se ve středu 6. a ve čtvrtek 7. listopadu. Co zůstane, je místo, kde akce proběhne: opět se setkáme na pražském Pankráci v prostoru Cubex.

První den konference bude tentokrát zaměřený hodně prakticky. Půjde o mix přednášek, panelových diskuzí, rozhovorů a debat s publikem, kterých se zúčastní přední jména zdejší investiční scény – portfolio manažeři, správci majetku, investiční influenceři a aktivní investoři.

Na pódiu se tak objeví známý makroekonom a průkopník kryptoměn Dominik Stroukal, portfolio manažer J&T Investiční společnosti Michal Semotan, wealth manažerka z One Family Office Anna Píchová, propagátor pasivního investování Lukáš Nádvorník známý jako Skejwin či analytik a investiční expert z XTB Jaroslav Brychta.

O čem bude řeč? Třeba kdy a zda dosáhne bitcoin hodnoty 100 tisíc dolarů, jak dosáhnout rentiérství už po čtyřicítce, v čem a proč jsou ETF vhodnější mainstreamový investiční nástroj než samotné akcie, jak přemýšlet o budování vlastního portfolia na stáří či jak se v době stále drahých hypoték koukat na investice do nemovitostí. A konečně – co znamenají americké prezidentské volby pro svět investic.

dospiva_zaznam_mm23-clanek

Přečtěte si takéMarek Dospiva o plánech Penty s centrem Prahy a novém fonduMiliardář Marek Dospiva na konferenci Money Maker představil plány na přeměnu Prahy i nový fond Penty

Druhý den konference, tedy čtvrtek 7. listopadu, se ponese se znamení nejen investic, ale také byznysových příběhů a inspirace. Například Dušan Šenkypl, spoluzakladatel investiční skupiny Pale Fire Capital, pohovoří o tom, jaké to je z Česka zachraňovat světovou firmu Groupon. Na pódiu s ním vystoupí i spoluzakladatel Mallu a investor Ondřej Fryc, který se stal akcionářem Grouponu právě kvůli úsilí svých přátel.

Slovenský podnikatel Igor Rattaj, blízký finanční skupině J&T, bude vyprávět o rekreačním byznysu své společnosti Tatry Mountain Resort. Denisa Materová nechá účastníky nahlédnout do řízení rodinného holdingu Promet Group, který převzala po svém zesnulém otci.

Zkušenosti a své investorské know-how bude sdílet také brněnský patriot a průmyslník Igor Fait z Jet Investment, mladší generaci bude reprezentovat Michal Menšík z miliardového logistického startupu DoDo nebo populární lihovarník a investor do špičkového alkoholu Martin Žufánek.

To ale zdaleka není všechno, jde jen o pár prvních jmen, která pro vás chystáme. Další hvězdy Money Makeru, který se uskuteční 6. a 7. listopadu, budou následovat.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb

Akcie šly prudce dolů, pak prudce nahoru. Jak tomu rozumět? Trh je nervózní a jen tak se neuklidní

Známý glosátor dění na burzách Petr Žabža z Air Bank vysvětluje, co se dělo v posledních dnech na trzích, které létaly jako na divoké dráze.

Petr ŽabžaPetr Žabža

zabza-5Komentář

Foto: Petr Žabža/LinkedIn / CzechCrunch

Petr Žabža z Air Bank

0Zobrazit komentáře

Komentář Petra Žabži: Chování akciových trhů by se v uplynulém týdnu dalo popsat jako minimálně „divné“. Zatímco v pondělí ráno to vypadalo, že končí svět a japonský akciový trh se propadl nejvíce za posledních 37 let (s podobně panickou reakcí burz v Evropě a ve Spojených státech), konec týdne byl pro změnu zalitý sluncem. Index S&P 500 za minulý týden tak nakonec přišel jen o 0,7 procenta, zatímco technologický Nasdaq Composite oslabil o pouhých 0,8 procenta. Evropský Euro STOXX 50 dokonce posílil a připsal si 0,4 procenta.

Co se stalo a proč investoři tak zpanikařili? V případě takto masivního pohybu na trhu vždy platí dva předpoklady. Tím prvním je, že málokdy lze vinit exkluzivně jenom jeden faktor a téměř vždy jde o kombinaci více věcí dohromady. Tím druhým je, že pohled do zpětného zrcátka je obecně velmi zjednodušující a realita nakonec může odhadům a spekulacím ekonomů a analytiků odpovídat pouze částečně.

Jaké důvody tedy podle všeho vedly k tak kolosální volatilitě burz? Tím prvním byla makroekonomická data přicházející ze Spojených států. V pátek 2. srpna bylo totiž oznámeno, že míra nezaměstnanosti dosáhla v červenci 4,3 procenta. Odhady pracovaly s mírou 4,1 procenta a toto číslo tak představuje nejen pokoření ekonomických předpovědí, ale i nejvyšší míru nezaměstnanosti za posledních 12 měsíců.

Investoři si už několik měsíců kladou otázku, zda v USA nastane „hard landing“ nebo „soft landing“ a tento údaj jejich uvažování naklonil spíše k tvrdší variantě „přistání“ ekonomiky. Nepomohlo ani to, že investiční banka Goldman Sachs zvýšila riziko recese z 15 procent na 25 a JPMorgan dokonce z 10 na 35 procent.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Další hřebíček do rakve optimismu pak přinesla informace, že Warren Buffett se zbavil poloviny své pozice v akciích Applu ve prospěch hotovosti a někteří investoři si tento krok vyložili jako signál, že růst Magnificent 7, tedy sedmičky velkých technologických společností, se blíží ke konci.

V neposlední řadě nelze nezmínit i úvahy, že za vším je růst úrokových sazeb v Japonsku a rozvazování tzv. „carry trade“ – investiční operace, kdy si půjčíte nízko úročené aktivum (japonský jen), ten směníte do více úročené měny (americký dolar) a nakoupíte za něj rostoucí aktiva (technologické akcie).

Jak jsem zmínil v úvodu, jakkoliv platné všechny tyhle důvody mohou být, realita může být nakonec mnohem prozaičtější – investoři jsou prostě zoufale nervózní. Zatímco náznaky ekonomického zpomalení v USA jsou patrné, tamní akciový trh je všechno, jenom ne levný. Americké akcie se nyní – měřeno indikátorem forward P/E (budoucí odhadovaný zisk na jednu akcii – pozn. red.) – pohybují na hladině 20,32, zatímco historický průměr je kolem 15.

zabza-5

Přečtěte si takéZasáhl mě film Wall Street, vydělal jsem na Trumpovi, říká Petr ŽabžaV Air Bank chystá nákupy akcií přes mobil. Zasáhl mě Wall Street, vydělal jsem na Trumpovi, říká Žabža

Takto šťavnaté valuace lze ospravedlnit v okamžiku, kdy máte prudce rostoucí ekonomiku, klesající nezaměstnanost a zvyšující se produktivitu. Nic z toho se však nyní (takto razantně) neděje, a proto je vyšší míra nervozity investorů na místě.

Otázkou zůstává, zda reakce trhů v minulém týdnu byla jednorázová anomálie nebo předzvěst věcí příštích. Za necelé tři měsíce nás čekají v USA prezidentské volby, v září by měla tamní centrální banka FED snížit úrokové sazby (trh s tím v zásadě napevno počítá), a tak je realistické očekávat, že volatilita tady s námi ještě nějakou dobu zůstane.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb