Jak zdokonalit dokonalé? Dvouhlavňovou brokovnicí. Doom II slaví 30 let a my mu přejeme IDDQD!

Přesně před třiceti lety vznikla díky studiu id Software a dvojici John Romero a John Carmack jedna z nejdůležitějších stříleček všech dob.

Michal MančařMichal Mančař

doom-boxed

Foto: id Software

Doom II: Hell on Earth je ještě slavnější než jednička, ačkoliv v jádru je to stejná hra

0Zobrazit komentáře

Říjen roku 1994 do herní historie udělal pořádně krvavý zápis. Vlastně ani ne zápis. Ale zářez. Motorovou pilou. Vyšla totiž akční hra, která je dodnes považována za tu nejklasičtější a nejkultovnější v žánru first-person shooterů. Pekelné pokračování jménem Doom II.

Odebírejte newsletter Good Game

Máte rádi hry? My taky, tak se přihlaste k odběru našeho newsletteru!

Newsletter Good Game | Poslední vydání

Není to tak dávno, co jsme slavili třicet let od prvního Dooma. Ten vyšel na konci roku 1993. A titul studia id Software byl taková brutální bomba, že na druhý díl téhle legendární řežby lidé nečekali ani rok. Desátého října 1994, pouhých deset měsíců po jedničce, vyšel Doom II: Hell on Earth.

Co Doom II změnil? Vlastně toho moc nebylo! Ale i tak byl ještě lepší. Úrovně byly výrazně větší. Nepřátel víc. Přibyla dvouhlavňová brokovnice. Nebo vylepšený multiplayer. Ale že by se od podlahy měnily technologie nebo vylepšovala grafika? Vůbec. Na první pohled si obě hry klidně spletete.

Někdo by řekl, že takový přístup by dneska vyvolal strašlivý, možná i zasloužený hejt – jenže jiný by zmínil, že Doom II zdokonaloval prakticky dokonalé. Už první Doom přinesl do poslední kapky krve vymačkanou zábavu, u níž by jakékoliv odchýlení od receptu bylo na škodu. A dvojka prostě měla ještě víc adrenalinu a akce. Co víc chtít?

„Když se zpětně dívám na všechny hry, na kterých jsem kdy pracoval, tak u Dooma jsme se prakticky ve všem trefili do černého,“ prohlásil programátor John Carmack pro magazín Verge při dřívějším vzpomínání na Doom. Jak tedy nazvat Doom II? Možná jako… trefu do Romera!

Vzpomínáte? Právě na kůlu napíchnutá pixelovitá hlava vývojáře Johna Romera, který s Carmackem patřil mezi nejznámější členy id Software, se stala slavným easter eggem z finále hry. Kdepak nějaké hordy rohatých či kyberneticky vylepšených démonů. Doom II vám v poslední úrovni dal možnost odprásknout hlavu člověka, který hru stvořil.

„Vědomě jsme dělali silnou, násilnou hru, co lidi zasáhne. Nechtěli jsme, abyste si Dooma jen tak chvilku zahráli a pak na něj zapomněli,“ okomentoval kontroverze vyvolávající brutalitu Carmack. „Myslím, že se nám to povedlo, lidé na něj vzpomínají dodnes. Zanechali jsme na lidech silný dojem,“ dodal.

To rozhodně zanechali. Cheaty z Dooma si hráči pamatují dodnes (IDDQD pro nesmrtelnost! IDKFA pro kompletní arzenál!). Motorovka a brokovnice patří k ikonickým zbraním žánru stříleček. Megakanón BFG jakbysmet. A co všechno tenhle třicet let starý výstřel ze super shotgunu zažehl u jiných vývojářů, to snad ani netřeba připomínat.

Vždyť než začala 3D revoluce, prakticky každý first-person shooter byl poměřován (marně) s Doomem II. A když se střílečky začaly prezentovat plně ve 3D, výrazný vliv na to opět měla dvojice Carmack a Romero ze studia id Software – jen dva roky po Doomu II totiž vydali Quake. Ale zpátky k Doomovi.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Druhý díl se do vkusu hráčů strefil ještě víc než jednička. Během jediného měsíce prodal přes půl milionu kusů, byl nejprodávanější hrou roku v několika zemích včetně Spojených států. Spoustu peněz vydělal mimochodem i v Německu, kde byly oba Doomy oficiálně zakázané až do roku 2011. Podobně jako jejich praděda Wolfenstein 3D, taktéž od id Software.

Ale ani s postupem času a v době trojrozměrné se milovaná značka Doom neztratila. I když to nějakou dobu sice vypadalo spíš bledě. Vycházely spíš předělávky a rozšíření a kompilace původních Doomů či fanoušky vytvořené levely. Až po deseti letech přišel třetí díl. Atmosférický, ale ne tak ryze akční a přímočaře dokonalý jako předchůdci.

battletech-boxed

Přečtěte si takéBattleTech slaví 40 let. Je v něm spousta Čechů a v češtině i vyšelPřed 40 lety vznikla v USA hra plná Čechů, co měla problém s Georgem Lucasem. Dnes sbírá stamiliony

Na extrémně povedený restart značky si fanoušci počkali až do roku 2016. Tehdejší Doom ale bravurně a brutálně ukázal, že démonický odkaz žije i v novém století. O čtyři roky později vyšel Doom Eternal, nedávno vyšel remasterovaný balík Doom + Doom II, jehož trailer si můžete pustit výše, na rok 2025 se chystá „středověký“ Doom: The Dark Ages. Ve spoustě věcí tihle pokračovatelé svého tři dekády starého dědečka předčili – ale v tom hlavním zůstávají stejní.

Někdy si u videoher nechcete zavařit si hlavu při přemýšlení nad logickými hádankami a filozofickými otázkami. Někdy prostě chcete zavařit motorovou pilu při rozřezávání knížete pekel a odprásknout hordu démonů dvouhlavňovou brokovnicí. A v tom zůstává Doom II i po třiceti letech nepřekonatelný.

Konzole mi nesmí do ruky aneb Co hrají šéfové českých startupů? Kromě videoher i figurkové válčení

Čím se bavíte, když budujete milionový byznys? Třeba plastovými miniaturními válečníky z Warhammeru 40 000. Anebo drcením kolegů v Mortal Kombatu.

good-game-cz-startupy-boxed

Foto: CzechCrunch Good Game / Better Stack / Applifting / Patron GO

Lukáš Vršecký (Patron GO), Juraj Masár (Better Stack) a Vratislav Kalenda (Applifting). V pozadí Warhammer 40 000

0Zobrazit komentáře

Jejich firmy patří k těm nejzajímavějším v Česku. Však mezi nimi najdete i startup, který je nejžhavějším adeptem na dosažení miliardové hodnoty. V dolarech. A přece si zakladatelé a šéfové mladých firem najdou čas na zábavu – a zdaleka ne jen tu digitální. Co hrají foundeři startupů Applifting, Better Stack, Partory nebo Patron GO? To se dozvíte v novém vydání newsletteru Good Game.

Odebírejte newsletter Good Game

Zajímá vás herní průmysl v Česku i ve světě? Přihlaste se k odběru.

Newsletter Good Game | Poslední vydání

Juraj Masár. Filip Kirschner s Vratislavem Kalendou. Lukáš Vršecký. Jakub Málek. Jestli se pohybujete ve startupovém světě, ta jména dobře znáte. A firmy, které (spolu)zakládali, taky. Ale znáte je natolik dobře, abyste věděli, že jsou mezi nimi vojevůdci plastových vojsk, milovníci Mortal Kombatu nebo odmítači herních konzolí?

Hraju Warhammer a chci založit deskoherní studio

Filip Kirschner, Applifting

Jedna z mých nejoblíbenějších her je teď Warhammer 40 000. Stolní hra, ve které velíte armádám modelů. Spíš než hraní mě ale baví barvení figurek. Je to skvělý relax a stačí na něj klidně jenom půl hodiny denně, mnohdy hned ráno před prací. Nedávno jsem se vrátil z Londýna, kde jsem byl na kurzu s profi malíři.

Občas jsem taky barbar v Dungeons & Dragons nebo vyšetřovatel nadpřirozených jevů v deskovce Mansions of Madness. Můžu si tak vyzkoušet být někým jiným, dává mi to odstup od běžných problémů a učí mě to optimálním reakcím. A většinu volného času směřuji k dlouholetému snu – založení deskovkového studia.

games-workshop-warhammer-003

Foto: Games Workshop

Vesmírní mariňáci se vrhají do boje. Sci-fi Warhammer je sice futuristický, ale často dojde i na řež na blízko

Elden Ring mě frustruje, tak jdu radši pracovat

Vratislav Kalenda, Applifting

V létě jsem rozehrál logickou hru The Talos Principle 2. Ve světě, kde lidé vymřeli, se ujímáte role robota, který postupně objevuje své „lidství“. Během řešení hádanek – podobných těm ze hry Portal – vás příběh nutí přemýšlet o tom, co znamená být vědomou bytostí.

A jako velký fanoušek žánru her Dark Souls dlouhodobě hraju Elden Ring. Používám ho jako metodu proti prokrastinaci. Tahle hra je tak těžká, že mi stačí 30 minut, během kterých desetkrát umřu a začnu být tak frustrovaný, že jdu raději pracovat.

elden-ring1

Foto: FromSoftware

Elden Ring je nejen náročná hra, ale i rozsáhlý fantasy svět

Konzole mi nesmí do ruky, za moje PC by bylo auto

Lukáš Vršecký, Patron GO

Jsem od malička PC gamer. Konzole mi nesmí do ruky! Herní vášeň mě chytla už jako kluka, když jsem poprvé zapnul Sinclaira. Od té doby jsem prošel přes 486 a první Pentium až k dnešnímu stroji, za který by se dalo pořídit ojeté auto. Dříve jsem hrál hodně kompetitivní hry, hlavně Counter-Strike. S týmem jsme se dostali i na mistrovství ČR a často jsme končili na bedně. Řešili jsme vztahy v týmu, nábor nových hráčů, budování sponzorství, prostě dost věcí, které člověk potřebuje i v podnikání.

Dnes hraju ve volném čase jednu online hru, kde vedu tým s poměrně hodně lidmi. Takže se to zase chová jako firma. Je ale pravda, že už toho času není tolik. Nicméně když zrovna nebuduju startup, stavím impéria ve hrách a užívám si každou minutu. Myslím, že takový budu i za deset let.

counter-strike

Foto: Valve

Counter-Strike ušel od roku 1999 do současnosti pořádný kus cesty

Kolo a Age of Empires 2

Juraj Masár, Better Stack

Po večerech se rád věnuji novým technologiím nebo programování, například na projektech pro rychlé a efektivní zpracování dat. Baví mě to a zároveň mi to pomáhá zlepšovat mé dovednosti, aniž by to bylo přímo klíčové pro byznys Better Stacku. Když si chci skutečně odpočinout, zahraju si s kamarády Age of Empires 2 Definitive Edition. A když je pěkné počasí, rád vyrazím se protáhnout na kolo.

aoe2-dawn-dukes-karlstejn

Foto: Microsoft

V rozšíření Dawn of the Dukes pro remaster Age of Empires 2 nechybí ani hrady inspirované Karlštejnem

Kolegové dostali v Mortal Kombatu nářez

Jakub Málek, Partory

Už od střední hraju webovou hru Forge of Empires, a dokonce bych řekl, že celkem úspěšně. Držím si 20. příčku v českému cechu a celkově jsem v prvních 15 procentech hráčů z daného světa, kterých je celkem osm. Hraju na letišti, v čekárně u doktora nebo v jakékoli situaci, kdy si krátím chvíli.

Klasické PC hry mě přešly v době, kdy jsem objevil programování. To mi bylo tuším 14 let. Do té doby jsem však hrával Transport Tycoon, což je tak trochu symbolické i pro to, co děláme dnes v Partory. A nedávno jsme ve firmě dělali hackathon, odjeli na chatu a hráli Mortal Kombat. Skromně konstatuji, že kolegové dostali nářez. Nicméně čerstvý vzduch a čas strávený s rodinou a přáteli nic nepřekoná.


Zajímá vás, co hrají další zajímavé osobnosti Česka? Anebo která dvě dema – jedno české a jedno velice kultovní – právě vyšla na Steamu? Či snad chcete prozkoumat podivné problémy Robloxu? Tak se přihlaste k odběru našeho newsletteru Good Game. Posíláme ho ve čtvrtek ráno a dozvíte se v něm to nejzajímavější z českého i zahraničního herního průmyslu.