Jako by se Tesla ve vzduchu potkala s Uberem. Joby Aviation vyvíjí elektrický letoun a teď přistálo na burze
Leteckých společností pracujících na vlastní podobě leteckého taxíku je celá řada. Těch, které mají skutečný potenciál, je ovšem jen pár. Za pomyslného krále segmentu můžeme označit Joby Aviation, firmu, která aktuálně drží ty nejlepší karty pro nadcházející partii revoluce vzdušné přepravy nad městy. Nyní se její pozice u hráčského stolu ještě více upevnila. Startup vstoupil na burzu a je připraven roztočit své vrtule již za tři roky.
Patnáct let, přesně tak dlouho bude JoeBenu Bevirtovi nakonec trvat naplnění jeho vize dostat na trh elektrickou alternativu k helikoptérám i tradičním letounům určeným pro překonávání krátkých vzdáleností. Před dvanácti roky Joby Aviation založil a začal s naplňováním svého snu, nyní se vydává na finální tříletou etapu této vzdušné cesty.
Vyvíjený stroj Joby Aviation přepraví pilota i čtyři cestující a na jedno nabití zvládne uletět bezmála 250 kilometrů při rychlosti přesahující 300 kilometrů v hodině. Spuštění prvních komerčních letů na palubě letounu pojmenovaného S4 je naplánováno právě na rok 2024, přičemž v současné době má za sebou již tisíce odlétaných hodin.
Jenže za čas strávený ve vzduchu si toho v Joby Aviation příliš mnoho nekoupí. Aby bylo možné vše dovést do zdárného konce, musí společnost disponovat kapitálem ve výši 1,6 miliardy dolarů (34,5 miliardy korun), jak pro Techcrunch uvedl Paul Sciarra, výkonný člen představenstva společnosti.
Hledání těchto financí, které pokryjí nejen další fáze vývoje, ale především nákladný proces certifikace, by však nemělo být pro Joby žádný problém. Na newyorské burze se totiž ve včerejších hodinách objevila nová zkratka JOBY, která jasně prozrazuje úspěšné dokončení vstupu firmy na burzu, s čímž je spojen i příliv nového kapitálu.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs