Je třeba k sobě přistupovat jako ke špičkovému sportovci. Pak to zvládám s grácií, říká biohackerka

Říká, že míří vysoko, a proto si život potřebuje proložit mimo jiné mini důchody. Veronika Allister toho skutečně zvládá hodně.

Iva BrejlováIva Brejlová

veronika allister

Foto: Archiv Veroniky Allister

Veronika Allister, zakladatelka projektu Systers

0Zobrazit komentáře

Říct, co Veronika Allister dělá, vyžaduje nějaký čas a i v rychlém přehledu zabere spoustu řádků. Je to biohackerka, tedy osoba, která zkoumá, zkouší a zavádí do praxe různé techniky na vylepšení stavu těla a tím i výkonnosti. Specializuje se na spánek a ženský biohacking, ale i chladovou terapii – u té však hned dodává, že se nehodí pro každého a určitě ne v jakékoliv podobě. Napsala knihu Hoř pomalu. Založila projekt Code of Life, který biohacking představuje širokému publiku. A teď se naplno věnuje projektu Systers, který se na stejné téma zaměřuje speciálně u žen.

Nebylo to tak vždycky. Netají se tím, že několikrát vyhořela a prožila si různé chronické nemoci, deprese, závislosti i další onemocnění. A pak začala opravdu pracovat sama se sebou. Spánek je toho nedílnou součástí.

Veronika Allister vysvětluje, že ji k tématu přivedlo uvědomění si, že bez kvalitního spánku jen těžko naplní velké vize, které má. „Když člověk míří vysoko, tak je potřeba k sobě přistupovat jako ke špičkovému sportovci. Běhala jsem ultramaratony, vedla ledové expedice v náročných podmínkách a do toho podnikala,“ přibližuje.

Několik náročných rolí plní dál. „Dnes jsem jak CEO své vlastní firmy, tak biohacker. Mám tedy dvě role – a k tomu, abych tohle vše zvládala s grácií a cesta mě bavila, si život potřebuji prokládat mini důchody, kvalitním odpočinkem. A především opravdu kvalitním spánkem,“ vysvětluje.

Pozvali jsme si ji jako řečnici na akci, kde s ní a dalšími odborníky nahlédneme na spánek tak, jak se to podaří jen málokdy. A na níž si klademe za cíl změnit váš přístup ke spánku. Když se to podaří, tělo se vám odmění, shodují se všichni. Zatím přinášíme několik rad od Veroniky, která se tak řadí po bok Hynka Medřického a Lubo Smida.

***

Mrkněte na akci CzechCrunch Offlajn: Jak dobře spát? Návod na lepší a výkonnější den. Můžeme se zbavit dlouhého usínání? Nebo si spánek smysluplně zkrátit? Měli bychom vlastně chtít se zbavit hodin, během kterých spíme? Přijďte si poslechnout, co spánek všechno ovlivňuje, a naučit se, jak spát lépe. Vytěžte ze své dřímoty maximum.

***

Co dělám jako první věc po probuzení?
Políbím manžela a kocoura. Pak si dám NMN (výživový doplněk – pozn. red.), skutálím se na jógamatku, dám si meditaci, dechové cvičení, jógu a nasvítím se fotobiomodulačním panelem. To je takový první blok mých ranních rituálů po probuzení.

Co dělám jako poslední věc před usnutím?
Poslední blok před usnutím zahrnuje stillness – tedy jakoukoli techniku, která mě dovede do ticha a uvolnění. Kombinuji dýchací a mindfulness techniky. Dám si kvalitní magnesium, které mi uvolní svaly. S Johnnym si řekneme, co nám ten den udělalo radost. Políbím jak jeho, tak kocoura.

Kolik hodin denně spím? Spím tak pravidelně?
V průměru spím osm hodin. Pravidelnost je pro mozek naprosto esenciální, takže se o ni snažím. Není to však stoprocentní. Můj život je dost dynamický a někdy mám tréninky večer, což není pro spánek úplně ideální. Dělám jak MMA, tak jógu. Když zrovna večer cvičím jógu, jít spát v pravidelný čas není problém, ale když bouchám do pytle, tak moje tělo potřebuje na zklidnění delší čas. Proto se snažím spánek optimalizovat z různých směrů, abych ho měla především kvalitní.

Spí můj partner stejně, nebo se někde v tomto smyslu míjíme?
S manželem jsme za tu dobu, co jsme spolu, rutiny vyladili, takže to máme dost podobně. Musím ale říct, že si na spánku zakládám o špetku víc, a proto si ho i víc dopřávám. Johnny často vstává dřív než já. Tím pádem má spánku méně. Každopádně nám hodně pomohlo mít bezkonkurenční postel Duxianu s technologií DUX. Cirkuluje v ní vzduch, takže se člověk nepotí, svaly se naprosto uvolní a náš parasympatikus může tím pádem dostat prostor. Zároveň nám hodně změnil život Hynek Medřický a jeho světelná edukace. Samozřejmě doma máme jak žárovky Vitae, tak denně používáme jeho brýle na blokaci světla, které do našich očí večer už nepatří.

Jaké jsou tři věci, které doporučuji pro lepší spánek?
Jít spát v klidu. Minimálně dvě hodiny před spánkem snižovat stres a napětí, uvolňovat se, nehádat se, nejíst, nepít alkohol a hlavně nepracovat nebo nekoukat na sociální sítě. Třetí věc pro lepší spánek je prostě si optimalizovat prostředí, ve kterém spím – ať už se jedná o teplotu, vzduch či světlo. Člověk by se měl cítit ve své ložnici v naprostém bezpečí, čistotě a harmonii. Za mě je to hlavní místnost v domě, kam by člověk měl investovat nejvíce energie a možná i peněz.