Mám ve svém životě velké ambice, tak potřebuji dobře spát, říká zakladatel STRV Lubo Smid

Možná tuto část svého života dlouhé roky přehlížíme, často si to pak ale vybere daň. A vědí to i ti nejúspěšnější podnikatelé.

Iva BrejlováIva Brejlová

lubo-smid4

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Lubo Smid, výkonný ředitel STRV

0Zobrazit komentáře

Je spoluzakladatel velké technologické firmy, která pořádně šlape. Její obrat se loni vyšplhal na 400 milionů, na kontě má aplikace pro významné společnosti, své vlastní aplikace, hry i digitální omalovánky. Lubo Smid, který řídí STRV, pendluje mezi kancelářemi v Praze, Brně a Spojených státech. A právě to způsobilo, že se ponořil mimo jiné do biohackingu. Potřeboval zjistit, jak udržet své tělo v co nejlepší kondici – aby tak udržel i svou mysl. Ví, že jedním z nejdůležitějších faktorů je spánek. A na spánek se s ním zaměříme i my.

„Mám ve svém životě velké ambice a uvědomil jsem si, že proto, abych dosáhl svých cílů, je třeba se řádně starat o své tělo a mysl. Spánek je toho nedílnou součástí,“ říká Lubo Smid. Pozvali jsme ho proto na konferenci, kde spánek probereme ve všech jeho polohách a možnostech. Se třemi zajímavými hosty si řekneme, co jej ovlivňuje. Jak dlouho vlastně spát chceme. A jestli jde spánek nějak hacknout. A nebo úplně naopak – jestli třeba můžeme spánkem hacknout náš výkon.

Spánkem trávíme třetinu života, přesto si jeho dopady možná neuvědomíme hned. Právě Smid přiznává, že třicet let se nad svým spánkem příliš nezamýšlel. „Ale dneska to na sobě vidím daleko více. Když si držím správný režim, mám dny daleko lepší, produktivnější a jsem i spokojenější,“ vysvětluje.

Jako ochutnávku konference jsme s ním připravili pár důležitých rad. Jak tedy vidí spánek Lubo Smid, šéf společnosti STRV, a co dělá pro to, aby jej využil pro sebe?

***

Mrkněte na akci CzechCrunch Offlajn: Jak dobře spát? Návod na lepší a výkonnější den. Můžeme se zbavit dlouhého usínání? Nebo si spánek smysluplně zkrátit? Měli bychom vlastně chtít se zbavit hodin, během kterých spíme? Přijďte si poslechnout návod na to, co spánek všechno ovlivňuje, a naučit se, jak spát lépe. Vytěžte ze své dřímoty maximum.

***

Co dělám jako první věci po probuzení?
Od té doby, co jsme vydali naši novou aplikaci na dechová cvičení Float, je to právě dechové cvičení Sunrise, kterým začínám den. Hned poté, co se mi automaticky otevřou zatemňovací závěsy a začne hrát Good Morning od Kanyeho Westa.

Co dělám jako poslední věc před usnutím?
Tady bych opět řekl dechové cvičení 4-7-8 na podporu spánku, což je rutina. Ale k tomu patří i pravidelná dávka B-Side Magnesium, která mi pomáhá mít opravdu kvalitní spánek.

Kolik hodin denně spím? Spím tak pravidelně?
Nejlépe se cítím, když mám dlouhodobě stejný režim. V roce 2018 jsem osmnáctkrát letěl do USA a zpět. To se bohužel na tom režimu dost podepíše. Takže jsem se naučil létat jen párkrát za rok a zůstávat na delší dobu. Průměrně spím sedm hodin a 23 minut, můj cíl je osm hodin nepřerušovaného spánku, což je pro mě důležité, abych vykompenzoval náročné silové tréninky a mentální zapojení během dne.

STRV

STRV je česká technologická společnost zaměřující se na vývoj softwarových…

Spí moje partnerka stejně, nebo se někde v tomto smyslu míjíme?
Jsem aktuálně single, nicméně to většinou bývá problém. Mám rád v místnosti 18 stupňů nebo méně, což se často nesetkává s nadšením na druhé straně postele. Na druhou stranu to částečně řeší kvalitní peřina a už dlouho se přemlouvám, abych si pořídil termoregulační matraci, která dokáže nastavit odlišnou teplotu na každé straně postele a zároveň ji v průběhu noci měnit.

Jaké jsou tři věci, které doporučuji pro lepší spánek?
Chlad, tma a klid před spaním, to jsou za mě ty tři nejdůležitější věci. K tomu klidu… Nejlepší spánek mám, když minimálně tři hodiny před spaním nejím, nepracuji, ani nedělám žádnou náročnou fyzickou aktivitu. Bohužel se to snadněji řekne, než dělá, tak je potřeba hledat rozumný kompromis, ale tma a chlad je doma vždycky.

Načítám formulář...

STRV

STRV je česká technologická společnost zaměřující se na vývoj softwarových…

Klíčoví lidé

lubo-smid3

Lubo Smid

CEO