Jede už bitcoin na býkovi? A jaká to bude jízda? Jisté je, že opět budou podvody a řada lidí se spálí
Prorektor Karlovy univerzity Ladislav Krištoufek, který se odborně zabývá krypto aktivy, se v komentáři zamýšlí nad děním kolem bitcoinu.
Bitcoin sílí
Komentář Ladislava Krištoufka: Bitcoin prolomil hranici 60 tisíc dolarů a v tomto týdnu se již na dohled přiblížil maximům z konce roku 2021. V některých denominacích, tedy vyjádřeních v jiných měnách než v americkém dolaru, na nových maximech již je. Jsme už tedy v dlouho vyhlíženém býčím trhu, kdy cena dlouhodobě roste? A jaký by mohl být?
Je třeba zmínit zásadní rozdíl mezi hodnotami nad 60 tisíc dolarů teď a v roce 2021. Nyní víme, že tehdejší maxima byla do velké míry uměle vyhnána machinacemi, třeba okolo burzy FTX. Aktuální situace je výrazně jiná a cenu žene nahoru primárně příliv nové poptávky po schválení bitcoinových ETF v lednu tohoto roku.
Potvrdil se nevýrazný krátkodobý efekt, kdy docházelo k přesunům pozic z dražších, historických fondů do levnějších, ale po tomto vyrovnání stavů je poptávkový tlak evidentní a příliv nových prostředků do ETF láme rekordy téměř každý den.
Základní stavební kámen možného býčího trhu je tedy jasný. A jak to bývalo historicky u všech býčích trhů v kryptu, bitcoin je vždy prvním hybatelem. Největší potenciální zisky ale vždy ležely mimo bitcoin. Je však třeba zdůraznit a několikrát podtrhnout, že tyto potenciální zisky jsou spojeny s dodatečným rizikem (v kryptu často na úrovni kasina) a likviditními omezeními, na která ze standardních finančních trhů nejsme zvyklí, a tedy je často nebereme v potaz.