K ničemu, ale fascinující. BMW dokáže proměnit své vozy v chameleona měnícího barvu stisknutím tlačítka

bmw2

Foto: BMW/CzechCrunch

Je tu další vydání newsletteru CC Drive

0Zobrazit komentáře

Dostat se z bodu A do bodu B co možná nejefektivněji a nejrychleji je obsesí, kterou lidstvo trpí již od pradávna. Naše nohy jsme vyměnili za ty koňské, abychom následně sesedli ze sedel a zmizeli v hustých oblacích páry. Koleje vystřídal asfalt, pach dehtu z pražců zase vůně benzinu doprovázená burácivou kakofonií motorů. Nyní stojíme na prahu zcela nové éry. Éry zelené i po čertech rychlé mobility, kterou můžete pravidelně tankovat v našem novém satirickém speciálu CC Drive.

Dnes se podíváme na novinku od BMW, která je sice úplně k ničemu, ale o to víc je fascinující. Mnichovská automobilka totiž představila unikátní technologii, která dělá z vozů čtečku knih na čtyřech kolech schopnou měnit barvu na povel. Mimo to se začátek nového roku nesl v duchu rekapitulace roku uplynulého, a tak se dozvíme, jak se dařilo Škodovce, Toyotě či Rivianu.

Aby vám naše další shrnutí těch nejzajímavějších zpráv ze světa aut propříště neuniklo, přihlaste se k odběru newsletteru CC Drive zde.

Připoutat a jedeme!

***

Kindle z Bavorska

Víte přesně, k čemu všemu slouží všechna fyzická či digitální tlačítka, která máte ve svém voze? Naštěstí pro nás při náhodném uhmátnutí ve voze tak maximálně spustíte klimatizaci nebo vypnete dobře rozjetý playlist, za což vás prokleje zbytek posádky, ale to je asi tak vše. Pokud by se však uhmátl takový James Bond, mohl by omylem pokropit kulometnou palbou vše v dostřelu.

Něco, co bychom mohli nazvat bondovskou technologií, představilo i BMW. To je totiž schopné stiskem jediného tlačítka rozjet optický spektákl, který by zajisté nadchnul i agenta s povolením zabíjet.

Pokud máte doma čtečku knih, například známý Kindle, možná víte, že displej tohoto zařízení pracuje s technologií e-inku. A právě technologii elektronického inkoustu se BMW rozhodlo přenést na karoserii svých vozů, díky čemuž může být bávo v jednu chvíli bílé a ve druhém okamžiku černé.

bmw4

Foto: BMW

E-ink je běžná technologie například u čtečky knih

Jedná se o dokonalou technologii pro každého, kdo si není jistý, jakou barvu by měl mít jeho vůz. O proměnu barev se starají mikrokapsle, což zní jako pojem z reklamy na prací prášek, ve skutečnosti se však jedná o kapsle tloušťky lidského vlasu, které obsahují záporně nabité bílé pigmenty a kladně nabité černé pigmenty. Tlačítkem měnícím elektrické pole si řidič vybírá, které pigmenty se dostávají na povrch kapsle, a tedy jakou barvu bude vůz mít.

Muselo to dát příšernou práci. Přitom taková blbost. Slavná hláška z Pelíšků je platná i v tomto případě, protože vývoj technologie je čistě experimentální a BMW nepředpokládá, že by se kdy dostala k zákazníkům. Přesto inženýři z Mnichova nezapomněli vysvětlit, k čemu by něco takového mohlo být dobré.

Kromě čistě optické funkce, která jde vstříc personalizaci vozu, by podle BMW mohla technologie elektronického inkoustu pomoci v parných dnech či naopak v zimních měsících. Zatímco v zimě by byl vůz černý, aby pohlcoval co nejvíce slunečních paprsků a rychleji se vyhřál, v létě by naopak měli řidiči možnost jezdit v bílé variantě, která by paprsky lépe odrážela, aby uvnitř nebylo vedro k padnutí.

Naštěstí pro nás existuje to, čemu se říká klimatizace a topení, a tak jsme i bez e-inku místo laku relativně v pohodě. Navíc je otázkou, co by se dělo v momentě, kdy by padaly kroupy, létal by štěrk, nebo by kdosi čtečkové dveře promasíroval na parkovišti. A už vůbec si nedokážeme představit, co by muselo stát v techničáku, aby s tím byly úřady i policejní hlídky v pohodě.

***

Co dalšího hýbe asfaltem?

? Technologie budoucnosti: Technologický výstřelek představil i Mercedes, byť v jeho podání se jedná o daleko životaschopnější demonstraci. Jeho inženýři totiž vytvořili koncepci naznačující elektromobilitu budoucnosti. Extrémně efektivní aerodynamický sedan dokáže ujet tisíc kilometrů na jedno nabití a využívat efektivitu elektromotorů s více než 90% účinností. Celá řada technologických vychytávek by si navíc měla v budoucnu najít cestu do sériové výroby.

? PlayStation na čtyřech kolech: Do světa vozů chce nahlédnout také Sony. Prozatím nepotvrdilo, zda se tak stane z pozice výrobce vozů či pouze coby dodavatele technologií třetím stranám. Nicméně japonský gigant má v současné době ve vývoji hned dva vozy, u kterých je určitá šance, že se do výroby skutečně dostanou.

sony-vision-s1

Foto: Sony

Nové koncepce elektromobilů od Sony, modely Vision S 01 a Vision S 02

? Škodovce i Rivianu to trochu skřípe, Toyota je na koni: Své prodejní výsledky za rok 2021 oznámila celá řada automobilek. Bentley prodalo o 30 % více vozů než v loňském roce. I přes propady byl minulý rok pozitivní i pro Toyotu, která dokonce po 93 letech ukradla General Motors titul nejprodávanější značky v USA. Důvody k oslavám ovšem nepanují ve Škodovce, která sice představila skici elektrického Enyaqu v kupé verzi, zároveň však zveřejnila čísla dodávek za minulý rok, která jsou nejhorší za poslední roky. A příliš se nedaří ani Rivianu, hvězdě minulého roku, jehož akcie nabraly sešup směrem dolů.

? Amazon pokukuje po Stellantisu: Jedním z důvodů propadu akcií Rivianu je také zpráva o dohodě mezi Amazonem a Stellantisem, od kterého chce internetový gigant odebírat elektrické dodávky Ram ProMaster. Existuje přitom dohoda mezi Amazonem a Rivianem, že elektrický benjamínek společnosti Jeffa Bezose dodá sto tisíc vlastních elektrických dodávek. Je tedy otázkou, zda k naplnění této dohody vůbec dojde.

? Elektrické Silverado: Kromě dodávek Rivian nabízí i elektrický pick-up, který má novou konkurenci. Na trh by se mělo v blízké době podívat elektrické Silverado, tedy model od Chevroletu, který slibuje zrychlení na 100 km/h za 4,5 sekundy, extrémní tažnou sílu a dojezd pohybující se okolo 640 kilometrů.

? Hromový stroj: Elektrický pick-up vyvíjí také podstatně méně známá společnost Thundertruck. V otázce designu se rozhodla jít vyloženě odvážným směrem podobně jako Tesla se svým Cybertruckem. Thundertruck má být víceúčelové terénní vozidlo, které si poradí s pouštními dunami i hlubokým sněhem. Velice zajímavý je také udávaný dojezd 900 kilometrů či solární technologie na střeše vozu. Kdy přesně bude novinka k mání, prozatím není jisté.

bmw1

Foto: Thunderstruck

Design Thunderstrucku je vyloženě mimoplanetární

? Ferrari slaví 75: Už tři čtvrtě století let zdobí rudé speciality od Ferrari svět automobilů. Ovšem rok 2022 bude pro automobilku z Maranella významný i proto, že světu představí své vůbec první SUV. V případě automobilek, jako jsou Bentley, Rolls-Royce, Lamborghini či Aston Martin, fungovalo SUV naprosto dokonale, a proto lze očekávat, že se model přezdívaný Purosangue stane naprostým prodejním hitem.

***

To je pro dnešek vše. Dáváme nohu z plynu a další nálož novinek vám přivezeme zase příště. Nenechte si tento náklad ujít a přihlaste se k odběru newsletteru CC Drive.

Pokud jste objevili v textu nedostatek, který by si zasloužil přezkoumání v dílně, dejte vědět. Rádi to hodíme na zvedák a zkontrolujeme.

CzechCrunch Jobs