Problémy v dodavatelském řetězci? U Bentley to neplatí, v minulém roce zvýšilo své prodeje o více než 30 procent

bentley2-min

Foto: Bentley

Bentley navzdory nepříznivému roku podruhé v řadě navýšilo prodeje o desítky procent

0Zobrazit komentáře

V roce 2020 prodali 11 206 vozů, o rok později již 14 659. Tak si s rokem, který se jinak nese v duchu problémů v dodavatelských řetězcích napříč odvětvími, poradilo Bentley, které tak dokázalo prodeje popohnat vzhůru téměř o třetinu. Za tímto úspěchem stojí podle automobilky nové modely i celkově modernizované produktové portfolio, ale také rostoucí poptávka po hybridních vozech. Ty představují pro slavnou značku cestu, kterak se dobrat k vytyčenému cíli – do roku 2030 nabízet plně elektrifikované portfolio.

Vůbec nejprodávanějším modelem Bentley zůstává i nadále opulentní SUV Bentayga. To tvořilo 40 % celkových prodejů automobilky a byl o něj zájem jak v čistě spalovací, tak i v hybridní verzi. Mimo Bentaygy, která zaznamenala vůbec nejvyšší prodejní čísla od roku 2015, kdy vstoupila na trh, se velké oblibě těšily také modely Flying Spur nebo Continental GT, které v letošním roce dostalo svou vrcholnou verzi Speed.

Největší zájem o vozy z anglického Crewe byl i v roce 2021 ve Spojených státech. Za velkou louží se prodalo 4 212 kusů, což představuje 29 % z celkových prodejů. Pro Bentley se však stává stále významnějším odbytištěm také Čína, kde se v minulém roce prodalo 4 033 vozů, tedy o 40 % více než v roce předchozím. Oba regiony tvořily dohromady 56 % z globálních prodejů značky, která je zastoupena v 67 zemích světa přibližně 240 maloobchodníky.

Bentley si meziročně polepšilo také v Evropě, kde došlo k patnáctiprocentnímu růstu prodejů na 2 193 vozidel. Vůbec nejvíce vozů, 1 328, Bentley prodalo v domovském Spojeném království. I zde překonal meziroční růst deset procent, stejně jako v případě Blízkého východu a v asijsko-pacifickém regionu. Kde ovšem Bentley meziročně ztratilo, byla Česká republika, ve které se podle údajů Svazu dovozců automobilů prodalo v předminulém roce 56 vozů, zatímco v loňském roce jen 33 kusů.

Jak v tiskovém prohlášení naznačil Adrian Hallmark, generální ředitel společnosti, ani Bentley se v minulém roce nevyhnulo problémům, které aktuálně svírají celou řadu automobilek. Proto je dle svých slov o to vděčnější, že se jeho podniku podařilo dosáhnout druhého rekordního roku v řadě.

Pro Bentley je zároveň důležitou zprávou, že na sebe roli tahounů prodejů berou hybridní modely. Automobilka má totiž v plánu od roku 2026 montovat do svých vozů pouze plug-in hybridní pohonné systémy a v roce 2030 dá spalovacím pohonným jednotkám sbohem úplně.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym