K rozpadu Daft Punk přispěla umělá inteligence. Nechtěl jsem být robot v éře robotů, říká zakladatel
Slavné hudební duo oznámilo konec před dvěma lety. Thomas Bangalter teď s novým sólovým albem vysvětluje jeden z důvodů, proč k tomu došlo.
V robotických helmách sice nenatočili svou nejzásadnější desku, i přesto je celý svět zná hlavně díky nim. Nejen, že se za nimi skrývali před slávou, která je na přelomu tisíciletí dostihla, ale také skrze ně vyjadřovali své hudební zasazení na pomezí reality a fikce. Po téměř třiceti letech ale minimálně jednoho z dvojice Daft Punk začala podoba robota omezovat. Už nechtěl být robotem v době robotů a umělé inteligence, a to přispělo k tomu, že se kapela rozpadla.
Právě dnes je ten den, na který všichni skalní fanoušci slavného francouzského hudebního dua Daft Punk čekali. Jeden ze zakladatelů, Thomas Bangalter, totiž vydává svou první sólovou desku Mythologies, která se od jeho původní tvorby dost odlišuje. Působí spíše orchestrálně – a běžní posluchači v ní patrně jeho hudební kořeny ani nenajdou. Je to ale tak, jak to má být. Bangalter se chce od elektronické hudby odklonit. A má k tomu své důvody.
„Daft Punk byl projekt, který díky postavám robotů stíral hranici mezi realitou a fikcí,“ řekl Bangalter v rozhovoru pro britský server BBC. „Pro mě a Guy-Manuela (spoluzakladatele Daft Punk – pozn. red.) bylo velmi důležité, abychom tím nezkazili vyprávění, které jsme odehrávali. Příběh už ale skončil. A mně přišlo zajímavé odhalit část tvůrčího procesu, který je do značné míry založen na lidech a není nijak algoritmický,“ dodal.
Daft Punk oznámili rozpad začátkem roku 2021, po dvaceti osmi letech aktivního působení na hudební scéně, kterou změnili díky svým revolučně znějícím deskám Homework (1997) a Discovery (2001) a také řadě mainstreamových hitů, které nahráli třeba s Pharrellem (mimo jiné ředitelem pánské divize značky Louis Vuitton) nebo The Weekndem, který se nedávno zapsal do Guinnessovy knihy rekordů jako nejoblíbenější umělec.