Kombinace moderní technologie a klasiky. Netatmo uvádí nový chytrý zámek do dveří s NFC klíčem

Filip HouskaFilip Houska

netatmo-smart-lock-keys0

Foto: Netatmo

Nový inteligentní zámek a klíč od značky Netatmo

0Zobrazit komentáře

V posledních letech zažívá oblast chytré domácnosti velký boom, za který může především širší dostupnost jednotlivých doplňků a jejich stále levnější ceny. Už je naprosto běžné, že lidé ovládají svá domácí světla pomocí telefonů (potažmo chytrých reproduktorů), korigují teplotu skrze inteligentní termostaty nebo využívají chytrých zásuvek, které mohou vzdáleně kontrolovat.

Celý segment se posunul i do sféry zabezpečení domu, kdy je možné za relativně přijatelné peníze pořídit moderní bezpečnostní kamery a detektory pohybu. Nechybí pak ani ta nejzákladnější stránka ochrany domácnosti – dveřní zámky. V této kategorii podniká i značka, která stojí za jedněmi z nejlepších inteligentních meteostanic na trhu – Netatmo.

Tato původem francouzská firma na probíhajícím veletrhu se spotřební elektronikou CES v Las Vegas představila zcela nové řešení s podporou HomeKitu, pomocí něhož chce majitelům domů zajistit vchodové dveře. I když si tvůrci nevyhráli s originálním názvoslovím a zkrátka jej pojmenovali jako Inteligentní Zámek a Klíče, pod povrchem se skrývá zajímavé využití, které kombinuje starou školu s tou novou.

netatmo-smart-lock-keys31

Foto: Netatmo

Zámek lze odemknout buď klíčem s NFC čipem, nebo aplikací

Namísto toho, aby Netatmo vyrukovalo s odemykáním a zamykáním dveří výhradně prostřednictvím telefonu nebo digitálních služeb (ostatně jako několik firem před ním), vsadilo na ověřený prvek, který se k vchodovým dveřím běžně pojí – klíč. Dovnitř ovšem umístilo čip NFC, na základě kterého je možné příslušný zámek odemykat, respektive zamykat.

Snadná deaktivace v případě ztráty

V ideálním světě si tak pán domu přímo v mobilní aplikaci Netatmo Security nastaví, na kolik klíčů má daný zámek reagovat. Tím pádem ho bude moci dát své drahé polovičce, dětem nebo komukoliv, komu důvěřuje a má přístup do domu. V aplikaci pak může snadno kontrolovat, kolik klíčů je aktuálně v provozu a reagovat, kdyby se nějaký z nich náhodou ztratil.

Pokud se tak stane, z Netatmo Security existuje způsob, jak klíč ihned deaktivovat, aby nebyl zneužit. To samozřejmě platí i v případech, kdy se klíč fyzicky neztratí, ale zkrátka potřebuje být „zrušen“. Výhodou také je, že jej není možné nijak duplikovat, což může řešit řadu potenciálních problémů.

Řešení navíc nepotřebuje internetové spojení – funguje přímo přes Bluetooth a zmíněný standard NFC, který se hojně používá i například pro bezkontaktní placení telefonem nebo chytrými hodinkami. Kdyby však náhodou osoba klíč někde nechala a je si jistá, že nebude odcizen, může si pohotově odemknout dveře od domu i iPhonem nebo telefonem s Androidem.

netatmo-2

Foto: Netatmo

Zámek lze ovládat i telefonem, což platí i pro případné autorizované hosty

Součástí je rovněž možnost digitálního vygenerování číselných klíčů, což se může hodit zpravidla pro hosty, kteří si mohou odemknout, aniž by majitel byl doma (nebo se mu nechtělo vstávat z pohovky ke dveřím).

Zámek, který vydrží

Co se týče samotného zámku, který se instaluje výměnou za vložku stávajícího zámku, ten skrývá taktéž pár zajímavých funkcionalit pro zajištění bezpečnosti. Například disponuje takzvaným akceleračním měřidlem, jež detekuje vibrace spojené s případným pokusem o vloupání. Pokud se pak uživatel nachází v dosahu signálu Bluetooth, může zjistit, zda se do domu přes dveře někdo tvrdším způsobem nesnažil dobývat.

Netatmo dále uvádí, že v domácnosti může být těchto zámků několik a na všechny se bude vztahovat jeden klíč. Nebude tedy potřeba mít separátní klíče pro vchodové dveře, garáž nebo třeba vrata od dílny.

netatmo-smart-lock-keys1

Foto: Netatmo

Zařízení má certifikáty, které zaručují mechanickou odolnost cylindrické vložky

Po stránce výdrže baterie firma dodává, že by měl zámek při standardním používání vydržet až dva roky – je poháněn klasickými AAA bateriemi, které lze kdykoliv vyměnit. Pokud by se vybily v době uzamčení domu, bude možné dveře odemknout záložním micro-USB.

Inteligentní Zámek a Klíče od Netatmo se zatím neprodávají. Očekávaný start je konec roku a dostupnost se bude týkat výhradně Evropy, tudíž i Česka. Cena je zatím neznámá, ale očekává se zhruba 400 dolarů (9 200 korun) za zámek, tři klíče a nářadí pro instalaci.